Sony Xperia, pazarda ilk üçü hedefliyor!

Akıllı telefonlarda yeni bir sayfa açan Sony Xperia, yeni hedefini ortaya çıkardı!

Sony Xperia, pazarda ilk üçü hedefliyor!

Sony Xperia markasıyla akıllı telefon anlayışını yeniden tanımlayan Sony Mobile Communications, elektronik dünyasındaki ekosistem yarışındaki 1 numara olma stratejisi paralelinde Türkiye'de, 2012 yılında 250 bin satış rakamıyla birlikte geçen seneye oranla yüzde 100 büyümeyi hedefliyor. Bu hedef ciro bazında akıllı telefonlarda yüzde 10 pazar payına ulaşmak anlamına geliyor.

Sony Mobile Communications, Akdeniz Bölge Başkanı Antonios Barounas ve Türkiye, Yunanistan ve İsrail Pazarlama Direktörü Aysun Şabanlı'nın ev sahipliğinde bir basın toplantısı düzenledi. Sony Mobile Communications'ın globaldeki ve Türkiye'deki yeni operasyon yapısı ile gelecek vizyonu hakkında bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, Sony Xperia serisinin akıllı telefon pazarında başlattığı yeni dönem ve Xperia ile tamamlanan 4 ekran deneyimi konusunda da bilgiler verildi.

"Sony Xperia ile birlikte Sony ekosistemi tamamlanmış oldu."

Düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Sony Mobile Communications Akdeniz Bölge Başkanı Antonios Barounas; "Entegrasyon süreci tamamlandı ve Sony Xperia akıllı telefonlarımız ile birlikte artık Sony ekosistemi tamamlanmış oldu. Sony'nin eğlence dünyası oldukça zengin ve genişlemeye, gelişmeye de devam ediyor. Sony Mobile da Sony'nin tüm kaynaklarını bir araya getiren sağlam bir temel üzerine kuruldu. Gelecek nesil telefon anlayışını temsil eden Sony Xperia bu dünyayı tamamladı. Sony'nin Exmor kamera sensörünü, Bravia Engine teknolojisini ve konsol oyunlarında kendini kanıtlamış Playstation oyun deneyimi dünyanın en eğlenceli akıllı telefonunda birleşiyor. TV, PC, Tablet ve en son Xperia akıllı telefon ile 4 ekran deneyimi başlıyor" dedi.

"Sony Mobile için Türkiye'nin stratejik önemi çok büyük. Türkiye'ye yatırımlarımızı sürdüreceğiz."

Sony Mobile Communications Akdeniz Bölge Başkanı Antonios Barounas ikinci önemli yeniliklerinin Akdeniz Bölgesi yapılanması olduğunu söyledi. Antonios Barounas; "Akdeniz Bölgesi, Fransa, İspanya, Portekiz, Belçika, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'nin dahil olduğu 7 ülkeden oluşuyor. Bölge merkezimiz Fransa ve en öncelikli 3 ülke Fransa, İspanya ve Türkiye olarak belirlendi. Türkiye, genç nüfus, teknolojiye olan ilgi ve akıllı telefon pazarının gelişimi göz önüne alınarak Sony Mobile'ın Avrupa'daki stratejik önemi en fazla olan ülkelerinden biri konumuna geldi ve hem yatırım hem de odak bakımından öncelikli ülkeler arasına girdi. Türkiye bundan böyle trendleri takip eden değil, trendleri yaratan ülke olacak. 2011'de Türkiye'deki yatırımlarımızda ilk adımı atmıştık, bu yıl da yatırımlarımız artarak devam edecek" dedi.

"Hedefimiz ekosistem yarışında 1. olmak"

"Stratejik hedefimiz, elektronik dünyasındaki ekosistem yarışında 1 numara olmak."

Basın toplantısında dünya akıllı telefon pazarına ilişkin bilgiler de veren Sony Mobile Communications Akdeniz Bölge Başkanı Antonios Barounas, dünyada akıllı telefon pazarının tüm cep telefonu pazarında adette yüzde 25, ciroda ise yüzde 61 pazar payı seviyelerine ulaştığını ve akıllı telefon pazarının yüzde 44'ünü android tabanlı telefonların oluşturduğunu belirten Barounas; "2011 yılında Sony Ericsson Mobile Communications olarak 28 milyon adet Xperia akıllı telefon satışı gerçekleştirdik. Toplam ciromuz 5.2 milyar euro olarak gerçekleşti. Önümüzdeki dönem Sony Xperia tarafından sunulan taklit edilemez bir deneyim dönemi olacak. Sony Mobile olarak Xperia akıllı telefonlarımızla tüketicilerimize eşsiz bir deneyim yaşatacağız. Tüketicilerimize Sony'nin zengin eğlence içerikleriyle daha önce yaşamadıkları bir akıllı telefon dünyası sunacağız. Stratejik hedefimiz, elektronik dünyasındaki ekosistem yarışında 1 numara olmak" dedi.

"Sony Mobile Communications vizyonu Sony Xperia S ile hayat buldu. 2012 hedefimiz 250 bin akıllı telefon satmak ve geçen seneye oranla yüzde 100 büyümek!"

Düzenlenen basın toplantısında Sony Mobile Communications Türkiye, Yunanistan ve İsrail Pazarlama Direktörü Aysun Şabanlı da Türkiye akıllı telefon pazarının durumu ve Xperia'nın gelecek vizyonu hakkında bilgiler verdi. Mobil sektörde özellikle akıllı telefon pazarının büyük bir değişim içinde olduğunu, Türkiye'de 2010 yılında yüzde 23 olan akıllı telefon pazar payının sadece 1 yıl içerisinde yüzde 34'e çıktığını belirten Aysun Şabanlı, akıllı telefon pazarının ciro bazında yüzde 45'ten yüzde 62'ye çıktığını söyledi. Aysun Şabanlı ayrıca Xperia'nın da kullandığı Android işletim sisteminin 2010 yılında yüzde 12,1 olan pazar payının 2011 sonunda yüzde 36,6'ya çıktığını ve lider işletim sistemi haline geldiğinin altını çizdi.

Türkiye'de Sony Xperia'nın pazar payının sadece 1 yıl içinde yüzde 0.3'ten yüzde 3.4'e çıktığını ve penetrasyonun üç buçuk katına çıktığını belirten Aysun Şabanlı; "Sony Mobile Communications vizyonunun ilk temsilcisi olan Xperia S'i tüketicilerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Akıllı telefon anlayışını yeniden tanımlayan Xperia S ile tüketicilerimiz 4 ekran vizyonumuzu deneyimleyebiliyorlar. Türkiye'de 2012 hedefimiz 250 bin adet akıllı telefon satmak ve geçen seneye oranla yüzde 100 büyümek, ciro bazında akıllı telefonlarda yüzde 10 pazar payına ulaşmak" dedi.

"4 ekran deneyimi tamamlıyoruz"

"Sony Xperia ile birlikte 4 ekran deneyimi tamamlıyoruz."

Sony Xperia'nın tüketicileri alıştıkları akıllı telefon anlayışının dışına; çok farklı bir deneyime davet etiğini ve Sony Xperia ile 4 ekran deneyimi tamamladıklarını söyleyen Aysun Şabanlı; "Sony Xpreia ile birlikte TV, PC, tablet ve akıllı telefonun birbirine bağlı olduğu bir dünyayı ve Sony Entertainment Network ile birlikte gelen sınırsız eğlence içeriğini tüketicilerimize sunuyoruz. Sony'nin sunduğu sınırsız bağlantı ve sınırsız içerik dünyası ile başka bir faza adım atıyoruz. 4 ekran deneyimi ve Sony Entertainment Network'ün oluşturduğu ekosistem ile birlikte bu yeni dönemin öncülüğünü Sony üstleniyor. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden tek bir profille Sony'nin zengin içeriğine ulaşılabiliyor. Video Unlimited herkesten önce filmleri ve en yeni TV showlarını izleme imkanı tanırken, Music Unlimited 15 milyonun üzerinde şarkı arşivi sunuyor. PlayStation sertifikasyonu bir akıllı telefonun sahip olabileceği en iyi oyun oynama deneyimini getiriyor. Türkiye'deki tüketicilerimiz de kısa bir süre sonra Music Unlimited ve Video Umlimited platformlarımızın sunduğu içeriklerden yararlanmaya başlayacaklar" dedi.

"Fizy ile birlikte benzersiz bir müzik deneyimi sunacağız."

Sony'nin benzersiz içerik gücünün Sony Xperia'yı dünyanın en eğlenceli akıllı telefonu haline getirdiğini belirten Aysun Şabanlı;"Xperia'nın sunduğu bu eğlence deneyimi hayatımıza değer katan, bizi sıradanlıktan uzaklaştıran, farklı deneyimleri de kapsıyor. Bu deneyimlerin içinde bu sene odaklanacağımız konu ise müzik olacak. Xperia'nce Music adı altında farklı etkinleri ve projeleri hayata geçireceğiz. Türkiye özelinde çok büyük bir işbirliği ile muhteşem bir müzik deneyimini tüketicilerle buluşturacağız. Fizy Xperia'nın içinde yaşayacak! Fizy ile birlikte Xperia akıllı telefonlarda entegre ve benzersiz bir müzik deneyimi sunacağız. Bu önemli projenin detaylarını önümüzdeki günlerde paylaşacağız" dedi.

Fizy işbirliğinin ilk adımı:

XPERIA'nce MUSIC Online Müzik Festivali...

Fizy işbirliğinin ilk adımının 11 Nisan çarşamba günü düzenleyecekleri XPERIA'nce MUSIC Online Müzik Festivali olduğunu söyleyen Sony Mobile Communications Türkiye, Yunanistan ve İsrail Pazarlama Direktörü Aysun Şabanlı; "Xperia olarak XPERIA'nce MUSIC Online Müzik Festivalimiz ile alternatif bir etkinliğe imza atacağız. Türkiye'de ilk kez aynı akşam 5 ayrı şehirden canlı bağlantılarla gerçekleşecek ve fizy.com/xperiance-music adresinden canlı olarak izlenebilecek festival kapsamında Duman, Manga, Ege Çubukçu, Vega ve Multitap konser verecek. Online konserler serisi saat 19.00'da başlayacak ve her sanatçının 1 saatlik performanslarıyla saat 24.00'e kadar devam edecek" dedi.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

sahip olmak istediğim telefon Sony Xperia S. harika bir tasarıma sahiptir. Sony Ericsson 2009 yılında dördüncü sıradaydı dünyada nokia, samsung, lg gibi markadan sonra. ama yanlış stratejiler yüzünden resmen batırdılar güzelim firmayı. ilk önce symbian'a geçiş yapıldı daha sonra çok geç de olsa androide geçtiler ama geç olmuştu artık. tabii bu arada Sony de tsunamiden dolayı milyar dolarlar zarar görünce yatırım göremedi bu güzelim SE. umarım tekrar yukarılarda görürüm Sony'yi telefon dünyasında. Walkman serisi telefonum hala var ve onun gibi kaliteli ses göremedim şimdiye kadar.

Helal olsun bundan sonra telefonlardaki değişmeleri biz gerçekleştireceğiz artık bizim adımlarımızı kontrol edecekler. Biz onları değil onlar bizim isteklerimize bakacaklar.

Sony eğlenceli telefonlara el olarak sağlam ve güncel donanımlarda koymalı ve tasarım özgünlüğünü korursa süper olur

Sony Xperia S'in son yeniliği gerçekten çok hoş. İş yerinde wifi yok 3g lağzım, aracta bluetooth açık, wifi kapalı, evde wifi açık, bluetooth kapalı, 3G kapalı olsun istiyorum ancak telefonda devamlı ayar değiştirmek can sıcıkı. Sony bunu akıllı renklerle güzel bir çözüm bulmuş. Tebrikler. Sırf bunun için almayı düşünüyorum.

Cihazlar her ne kadar sağlam kullanışlı ve görsel olarak hoş cihazlar olsada ne yazık ki doğru dürüst bir distrübitör desteği yok Türkiye de. Sektörün içindeyim ve Sony cihazları satmaya korkuyoruz vitrinde bulundurmuyoruz çünkü fiyat koruma politikası yok. Samsung ve Nokia da bu koruma mevcut olduğundan vitrinimizde her modeli oluyor. Ayrıca sadece Teleservice bakıyor garanti olarak. Eskiden tekofaks asya telekom vardı ama onlarda zaten doğru dürüst servis işi vermezlerdi. Şuan Netcell getiriyor cihazları ama Kvk ve Genpa gibi Türkiye çapında yaygın bir servis ağları olmadığından bizde satıcı olarak tercih etmiyor ve sadece bir müşteri sipariş verirse aldırıyoruz. Bu işe de el atmalarını bekliyoruz. Çünkü çoğu kişi teknosa media markt gibi cihazlardan alıyor bu ürünleri bizden tercih eden yok nerdeyse...

şimdiye kadar nokşa samsung ve sony ericsson kullandım aralarında tartışmasız sony açık ara en iyisiydi hala sony ericsson kullanıyorum yine telefon alırsam yine sony alırım

Sony isterse ios ve androide be$ basacak os yapar. Donanim devi geri döndü :)

Sony sadece avucunu yalar.ati alan samsung lg apple uskudari coktan gecti

İnşallah girer fakat zor. Telefon tasarımları, arayüz ve ses konusunda üzerine tanımam fakat donanım olarak kendi fiyat aralığındaki telefonlardan maalesef geri kalıyor. Kamerası da Cyber-Shot serisinden sonra sönük kalmaya başladı nerde o xenon flashlı dönemin en iyi kameralı telefonlarındaki kalite.. Ama yine de benim tercihim her zaman Sony'den yana.

hani bakıyorum ama sağlam hani gerçekten uzun yıllar dayanan telefonlar çoğunlukla sony oluyor. ve seleflerine oranla media olarak çok daha ilerde bir sistemleri var. noki kullanan samsung kullanabilir lg kullanan nokia kullanabilir vs. ama bir kere adam gibi sony kullanan vazgeçemiyor. gerçekten diğerlerine göre daha değişik bir sitili var.

bir dahaki akıllı telefonum sony olcak samsung aldım hem wifi problem hemde ıcs vermiyceğini duyduğum telefonum yüzünden bir daha samsung almam 1300 tl para veriyon ve adam destek vermiyor yazılıma.

sony xperia s donanım ve fiyat olarak sınıfında 1. bence(inanmazssanız araştırın) ilk iPhone çıktığında diğer telefon markaları yanına bile yaklaşamamıştı fakat şimdi başa baş gidiyorlar hatta xperia s gibi bazı modeller daha güzel. Nokia atağa geçti yeni moddelleri gittikçe kusursuzlaşıyor. gelecek sene adından söz ettirecek gibi... apple bu kafayla giderse pazar payı düşer bence inş. iphone 5 diğerlerinden farklı olur.

Üretimi asla türkiye de yapmazlar çünkü tüm markalar Çin'de üretim yapıyor. işletim sistemi de yapılamaz zaten android. tasarımda japonyada yapılıyor. teknik özellikler cpu falan da olmaz. geriye türkiye'de yaratılacak ne kaldı anlamadım??

sony nin yapması gereken kendi işletim sistemini oluşturmak donanım konusunda geride kalmamak ve teknik servis kalitesini geliştirmek bunları yaparsa başarılı olur

Blackberry , Iphone , Nokia , Samsung ve Sony kullanmış birisi olarak söylüyorum . Hiç bir telefon Sony'nin medya özelliklerine (müzik,fotoğraf,timespace vs) erişemez. Adamlar bir kere bu alanda bir numara ancak yeni çıkan telefonlar donanım olarak rakiplerinden bir adım geride geliyor bunu çözüme kavuşturup en iyi donanımı ilk çıkaran firma ünvanını geri eline geçirmesi lazım tasarım vs konularında zaten oldukça iyiler bir de daha sağlam bir distrübitör desteği Türkiye'deki yerini sağlamlaştırıp onu zirveye çıkaracaktır.

sony xperia serisiyle bence 2012 yılında adından sıkça sözettirecektir.şu an sonyericsson xperia neo v kullanıyorum.bi aralar iphone 4 te kullandım ama anladımki iphone sadece isimden öte bişey değilmiş.sony telefonu eline alan bidaha iphone a bakmaz tabi bişeylerden anlıyorsa ama amacı sırf gösteriş ve marka ise alsın tabi.amerikalıları zengin etmek için alın ama sağlamlık tasarım içerik kamera ses ve daha birçok özellik için sonyden başkasına gitmeyin yazık olur.bence xperia s şu an heryerde yok satıyor çıkmasını bekleyen sayısız insan var bence iphone düşüşe geçmiştir ve bu düşüş ilerde dahada hızlanacaktır. sony arkadan hızla tepenize binecek.birkaç sene sonra bu dediklerim aklınıza gelsin

acro s modelini sabırsızlıkla bekliyorum...

Kusura bakmayın ama bir sony hayranı olarak halen Türkçe siteyi yapamadınız. Sony gibi bir firma için ne kadar zor olabilir bu ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir