Sony Xperia Z1S testte!

Sony'nin yeni canavarı Xperia Z1S'i iki hafta kullandık, test ettik! Raporumuz, içeride...

Medya, videolar, kamera ve video kaydı

Medya, videolar, kamera ve video kaydı

Medya

Sony Xperia Z1S'te müzik ve video yürütme konusunda aslında birkaç seçeneğiniz var, ancak Google Play Music ve Play Movies & TV'nin Türkiye'de hizmet vermiyor olması, sizi Sony'nin uygulamalarıyla baş başa bırakıyor.

Play Music, 20 bin müziğinizi ücretsiz olarak bulutta depolayabiliyor, ancak hizmet henüz Türkiye'de çalışmıyor. Yine de kaybınız büyük değil. Müziğinizi yanınızda taşıyıp rahatlıkla istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Üstelik Xperia Z1S, başka Android'li cihazlarda bulamayacağınız bir Walkman uygulamasıyla geliyor. Bu uygulama, Sony'nin müzik akış hizmetini kullanmanıza olanak tanıyor.

Videolar

Play & Movies uygulaması Türkiye'de desteklenmediğinden, Google'ın film kiralama gibi hizmetlerinden faydalanamıyorsunuz. Ancak YouTube uygulaması üzerinden milyonlarca videoya ulaşmanız mümkün. Video içeriği için kullanabileceğiniz birçok hizmet var.

Kamera

20 megapiksel kamerayla gelen Xperia Z1S'in 1/2.3 inç'lik sensör genişliği, bugünkü tüm akıllı ceplerinkinden büyük. Yüksek çözünürlük, geniş lensle birleştiğinde daha detaylı fotoğraflar çekebilmeniz, düşük ışıkta daha iyi performans elde edebilmeniz gerekiyor. Testimizde elde ettiğimiz sonuçlar ise karışıktı.

Sony, "ödüllü" G Lens'inin ve BIONZ görsel işlemcisinin müthiş kareler oluşturduğunu söylüyor. Testimizde iyi aydınlatma şartlarında çektiğimiz fotoğraflar (ISO 50 gibi değerlerle yakalanan kareler), iyi görünüyordu. Ancak ISO 800 ve ISO 1250 gibi daha yüksek hassasiyetlerde görüntüler, karlı görünmeye başladı.

Telefonun teknik özellikleri kağıt üzerinde çok yüksek görünse de çektiği fotoğraflar, hala bir akıllı cepten çıktığını belli ediyordu. İlginç olan, Sony'nin gelişmiş G Lens'inin bol miktarda bozulmaya neden olmasıydı. Çerçevenizin kenarlarındaki nesneler, ciddi biçimde bozulmuş görebiliyorlar.

Resim kalitesine baktığımızda ise iPhone 5S veya Nokia Lumia 1020'nin karelerini tercih ettiğimizi söyleyebiliriz. Fotoğrafların kötü çıktığını söylemiyoruz, ancak bizce daha iyi olabilirdi.

Video kaydı

Xperia Z1S 1920x1080 HD, 1280x720 HD veya MMS modunda video kaydedebiliyor. Video kalitesi iyi, ancak videolarınızla Oscar kazanacak filmler çekemeyeceğinizi söyleyelim. Bize sorarsanız, optik görsel sabitleme destekli iPhone 5S ve LG G2'yle video kaydetmeyi tercih ederdik. Ancak Xperia Z1S de video kaydında başarısız bir telefon elbette değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Sony güzel ataklandı fakat sürekli model çıkarması biraz can sıkıcı sanki. Sony Xperia Z1 biraz soğusaydı.. Z2 Geliyor hemen..

sony number one

Z1s amerikaya t-mobile oparötörüne özel bi cihaz piyasada bulamamanız normal,ayrıca htc satışlarda Sonynin gerisinde...

Sonynin iddiasına göre sensör 1020 den büyük değil o değerlendirme android telefonlar içinde yapılmış bi değerlendirme

Çok ilginç bi sitesiniz... Z1 ile Z1S tamamen aynı cihazlar ama Z1 incelemesiyle burada söylelenler çok farklı

SONY KADAR KALİTELİ BİR MARKA YOKTUR PREMİUM CİHAZLAR SUNUYOR ... OMNİBALANCE TASARIM ANLAYIŞINA HAYRANIM .....

Galaxy lerden daha sağlam,daha performanslı,daha estetik

Sony çok kaliteli telefonlar üretiyor,özellikle ses konusunda çok iyiler.

sanal tuş İSTEMİYORUM. ekranın verimini düşürüyor.

Burdan benim anladığım Z1S in kamerası Z1 e göre daha iyi ama siz fotoğrafların biraz kötü çektiğini söylüyorsunuz nasıl iş anlamadım ?

Z1 ile ne farkı var bi batarya galiba bide 4.3 ile geliyo saçmlanmış gibime geliyo biraz

bu aleti Samsung yapsa yere göğe sığdıramayacak plastiksever yorumcular yine iş başında ;)

Z1 ile Z1s arasındaki en büyük fark, yanılmıyorsam z1 16 GB - Z1s ise 32 GB

Sony z1 ile z1s özellikleri aynı bende z1 var ve çok memnunum sadece facebook messenger aşırı kullanımı aynı anda 3-5 kişi ile sohbet çok ısınmasına ve pilin çabuk bitmesine nefen oluyor ben birde filipindeyim ortalama sıcaklık 45 derecelerde telefon sıcaklığını hesap edin ona rağmen telefon hala diğer markaların telefonlarından iyi çalışıyor burda filipinde sony servis ile görüştüm aşırı ısınma ile ilgili sd kart da aşırı ısınmaya yol açabilir dedi kamera uygulamasında normal ışık şartlarında mükemmel video foto çekiyor ama ışık azken görüntü bozulması var illa az da olsa ışık kaynağı gerekiyor bence 20 mp hakkını veriyor Hoparlörden az ses gelmesi su geçirmez özelliğin bir kaybı ana yine de yeterli Ben çok memnunum

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir