Sony'den herkesi şaşırtan batarya kararı!

Lityum-iyon pillerin öncüsü Sony, batarya birimi hakkında herkesi şaşırtan, sürpriz bir karara imza attı!

  • Cenk Atlı
Sony'den herkesi şaşırtan batarya kararı!

Sony, batarya birimini kablosuz bileşenlerden robotlara kadar oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahip Japon firma Murata'ya satmaya hazırlanıyor. Batarya üretmeye 1975'te başlayan Sony, 1991'de de lityum-iyon bataryaları piyasaya süren ilk firma olmuştu.

Japon elektronik devinin son yıllarda yeniden bir karlılık pozisyonuna ulaşmak için birçok önemli birimini elden çıkardığı biliniyor. VAIO PC birimi, Sony'nin New York ve Tokyo'daki genel merkezi ve Sony Online Entertainment oyun birimi bunlardan en yenileri. Firma ayrıca sensör ve TV birimini de iki ayrı firma olarak yeniden yapılandırdı.

Murata'nın Sony'e ait Çin'de ve Singapur'da yer alan Sony Energy Devices Corporation alt birimini ve üretim fabrikalarını da bünyesine katması bekleniyor. Batarya birimi Sony'nin karlı sensör biriminin bir parçası olsa da, 2015 yılı itibariyle beklenen geliri elde edemedi.

İki firma arasında anlaşmanın Ekim 2016'da gerçekleşmesi ve transferin de Mart 2017'de tamamlanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Playstation ı da microsoft a satsın.

@31 Temmuz 2016 13:17 japon firmaya satmış gözün görmüyor mu? Japon firmalar kardeştir. Dayanışma içerisindedir. Yarın başka bi firmanın başka bir bölümünü Sony satın alır(toshibanın sensör birimini satın aldığı gibi)

@31 Temmuz 2016 23:35 batarya yerine başka bi şeymi getirecek diye düşünmeden geçemedim -.

@01 Ağustos 2016 02:42 Her şey olabilir. Teknoloji çok hızlı ilerliyor sonuçta. Sony zaten yeniliklerin öncüsü olmuş bir firma. Yaparlarsa çok şaşırmam açıkçası

Sen de yorum yaz