Sosyal ağın değeri kaç milyar dolar edecek?

Twitter, bir süredir beklenen büyük hamlesini en sonunda gerçeğe dönüştürüyor!

Twitter hisseleri sonunda satışa çıkıyor!

Twitter, bir aydan kısa zaman önce hisselerini halka arz etmek üzere hazırlık yaptığını duyurmuştu. Şimdiyse şirket, borsaya resmi başvurusunu yaparak, halka arz için gerekli işlemleri başlattı.

Twitter, 472.613.753 adet hissenin satışından 1 milyar dolar gelir bekliyor. Aylık aktif 215 milyon kullanıcıya sahip olduğunu deklara eden Twitter'ın bu performansla ne kadarlık değere ulaşacağı merak ediliyır. Aylık 800 milyon aktif kullanıcısı olan Facebook 100 milyar dolarlık toplam değere ulaşmıştı. Ancak hisselerin hızla düşmesi yatırımcıları çok üzmüştü. Bu nedenle yatırımcıların Twitter hisselerine temkinli yaklaşacağı ve hisselere yüksek fiyat ödemek istemeyeceği düşünülüyor.

Twitter'ın raporuna göre, kullanıcıların yüzde 75'i servisi mobil cihazlardan kullanıyor. Bu da mobil alanda büyümek isteyen yatırımcıların ilgisini çekecek bir fırsat olarak görülebilir. Aynı zamanda, mobil reklam piyasasının büyüklüğü de Twitter'ın fiyatını etkileyecek. Şu anda 10 milyar dolar civarında olan mobil reklam pazarı büyüklüğünün 2017'de 52 milyar dolar düzeyine çıkması bekleniyor.

Twitter ise 2013'ün ilk yarısında 256 milyon dolarlık kazancına rağmen 69 milyon dolarlık zararaçıkladı. Hisse satışından toplamayı düşündüğü 1 milyar dolarla yapılacak yatırım sayesinde sosyal ağın kar etmeye başlaması hedefleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Eee? Hisselerinden veya kazancından bizene? Ayrıca, makalede yazım hataları var.

@05 Eki 2013 18:38 Hani kafan calisirda belki sende iyi bir fikir bulursunda cok iyi olan Türk ekonomisine seninde 100 milyarlik bir katkin olur diye yazmislar.

@06 Eki 2013 00:06 facebook ve bunlar yada google, gücünü üyelerini SATMAKTAN alıyor. yani dandik 2 satır mesaj yazmak uğruna reklam piyasasına arzediliyorsunuz. bu da çok matah birşey değil. NOT: facebook ve twitter kullanmıyo9rum, kulalmam da google'dan da yakında hesaplarımı kapatarak kurtulacağım. haa, sen elaleme laf yetiştirme uzmanı, belki sen bu arada dediğin kadar katkıyı ekonomiye sağlamış olursun, kimbilir. nasılsa twitter ve facebook kullanıyorsan, reklamcılar için piyasadasın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir