Sosyal Medyada Yazdıklarınız Dokunulmaz Değil. Devlet Lideri Olsanız Bile!

Koca bir ülkenin lideri de olsanız, sosyal medyada yazdıklarınız dokunulmaz değil. İşte bunun son örneği...

Twitter, Brezilyalı Liderin İki Tweet'ini Sildi

Twitter, Brezilya'nın başkanı Jair Bolsonaro'nun Corona virüsüyle ilgili sosyal mesafe gibi önlemleri eleştirdiği tweet'leri sildi. 

Sosyal dev, kurallarını çiğnese bile siyasetçilerin bazı tweet'lerini kitlelerin ilgisi nedeniyle silmediğini, buna karşın fiziksel zarar veya şiddete yol açacak tweet'lerle ilgili bir çizgi çekebileceğini söylüyor. Firma bu ayın başlarında "zarar" sözcüğünü tanımlamış ve global veya yerel sağlık kuruluşlarının uyarılarını reddeden tweet'leri sileceğini söylemişti. Bunun amacı, insanların Covid-19'a maruz kalma olasılığını düşürmek idi. Bu değişiklikler, Twitter'ın yanlış bilgilerin yayılmasını engellemeye yönelik yeterince çaba sarf etmediği eleştirileri sonrasında gelmişti.

Silinen tweet'lerde henüz Covid-19'a karşı etkili olup olmadığı kanıtlanmayan sıtma ilacı hidroksiklorokinin kullanılmasından bahsediliyor.

Twitter'dan bir yetkili, Brezilya başkanının tweet'lerini Corona virüsü hakkında yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak için sildiklerini doğruladı.

Bolsonaro, Corona virüsü hakkında yanlış bilgi yayıp Twitter tarafından kısıtlanan ilk siyasetçi değil. Venezuelalı lider Nicolás Maduro, geçen hafta Corona virüsüne karşı Natural Brew tüketmeyi önermiş ve bunun üzerine bu tweet'leri silinmişti. Cuma günü ise ABD başkanı Donald Trump'ın avukatı Rudy Giuliani'nin Corona virüsüyle ilgili bir tweet'i silinmişti. Giuliani, yanlış bir şekilde hidroksiklorokinin Covid-19'un tedavisinde "yüzde 100 etkili" olduğunu söylemişti.

Bununla birlikte Twitter'ın herkesin tweet'lerine karşı bir önlem aldığı söylenemez. Tesla'nın CEO'su ve kurucu ortağı Elon Musk, geçtiğimiz hafta "çocuklar Covid-19'dan etkilenmez" demişti. Çocuklar Covid-19'u kapabilseler de Twitter, Musk'ın tweet'ini "kesin" olmadığı gerekçesiyle silmedi. Bu arada, Musk'ın Corona virüsünü abarttığımıza dair bir başka tweet'i de var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Covid-19, 1.5 m mesafedeki kimseye bulaşmaz; Covid-19 sadece hapşırık ve öksürük ile bulaşır. Geçiniz bunları! Her birim hava içerisinde değişken oranlarda nem ve partikül vardır. Her nefes alıp verişinizde içinizdeki virüs nefesinizdeki neme ve partiküllere tutunur ve bulunduğunuz ortama yayılır. Havada sadece belli bir süre asılı kalacağı söylentileri ağır hapşırık ve öksürük damlacıkları için geçerlidir. Bu yüzden özellikle kapalı mekanlarda mutlaka maske takmanız gerekir. Risk almayın!

Şunu da söylemem gerekir: Covid-19, 60 derecede yarım saatte, 70 derecede 5 dakikada ölür söylentilerini de geçiniz! Covid-19 bir kış virüsüdür ve 30 derece sıcaklıkta ölür. Ayrıca insanların aynı tabaktan salata yediklerini görüyorum. Herkesin salata tabağı ayrı olmalıdır ve bu dönemde salatalar bol sirke ile yapılmalıdır. Ayrı tabak kuralı sadece şu an için değil, daima geçerli olması gereken bir kuraldır. Salatada önce sirke ile harmanlama, sonra yağ ekleme kuralına da dikkat edin!..

Diğer taraftan virüsler nefes yolu ile bulaşmaz, hapşırık ve öksürük ile bulaşır diyen bilimadamlarına da şunu söylemek isterim: Hiç grip olan biri ile battaniyeyi başlarınızı tamamen kapatacak şekilde uzandınız mı? Hapşırık yok, öksürük yok, sadece nefes alıp verme var. Anında enfekte olursunuz...

Şunu da söylemek isterim: Covid-19 yarasa çorbasından falan bulaşmaz. İçmek isteyenler rahat rahat o iğrenç ötesi yaratığın çorbasını yapıp içebilirler:) İçenlere afiyet olsun!..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play