Söz dinlemeyen savaş robotları...

Irak'ta bulunan bazı savaş robotları, operatörlerine baş kaldırdıkları için geri çağırılıyorlar!

  • Selim Öztürk
İtaatsizlik eden robotlar geri gönderiliyor

Son günlerde robotların savaşlarda kullanılmasının etik tarafı yoğun bir şekilde tartışılırken, Kuzey Irak'taki bazı robotlar, söz dinlemedikleri için geri çağrılmaya başlandı bile.

Şu an, Irak'ta yaklaşık 162 robot bulunuyor. Afganistan'da bu sayı 2007 yılı itibariyle 5000'i buluyor. Robotların pek çoğu, bomba denetiminde ve keşif aktivitelerinde kullanılıyor. Ancak bazı robotlar ise ölümcül silahıyla taktik saldırı geliştirebiliyor; yani diğer basit misyonları olan robotlardan oldukça farklı bir görevi üstleniyorlar.

Ancak robotlar, insanların denetiminde olsalar da, tartışmalar dinecek gibi görünmüyor.

Amerikan ordusunda görev yapan Kevin Fahey bu konuda şunları ifade ediyor: "Eğer robotlardan yana bir aksilik olursa, robotların kullanımına en az 10 yıl ara verilebilir."

Geçtiğimiz günlerde de bu yönde bir hareketlilik yaşandı: Bazı robotlar, tam da etik tartışmalar sürerken, operatörlerinin sözünü dinlemediğinden ötürü merkeze geri çağrıldı. Etik tartışmaların sonu bitmek bilmezken, bu olayın da patlak vermesiyle yakın gelecekte de bu konuda suların durulmayacağını söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ohoooo oooooo desenize robotlar insanlığa baş kaldırmaya başlamış. ama terminatör gibi olması çok zor ve uzun zaman alır. daha o kadar teknoloji yok.

"Terminator" filmi gerçek mi oluyor acaba?

Bilgisayar oyunları gerçek mi olacak yakında? Ayrıca belgesellerde izliyorum, o kadar kişi bir araya gelip doğru düzgün bir robot bile yapamıyorlar ya, çok komik bir durum. Şöyle doğru düzgün bir robot yapan birisi yok mu?

Sanırım daha bilgisayar oyunlarında mükemmel, eksiksiz bir yapay zeka kullanılarak yapılmış bir savaş robotu yok. Bazı insanlar savaş robotu yaptık diye karşımıza portakal sıkan mutfak robotu çıkarmasınlar?

Battlestar Galactica gerçek mi oluyor ...
Artık bizde "i'm not a Cylon" diyeceğiz herhalde :D

Robot yapmak hiç kolay iş değil aklımıza gelmeyecek onbinlerce detayı yapmaları lazım ne program yapmaya benzer nede başka bişeye..

Düşünsenize her hareketini denetlemeleri lazım bi yere çarpmaması için sensör kaç bin kontrolden geçirilecek..tepkilerini tek tek yazmaları gerekir vs vs yapay zeka apayrı bir iş

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play