SP1 kuracaklar dikkat

Micrrosoft'un açıklamasına göre bazı programlar Vista SP1 ile problemli çalışacak. İşte tam liste...

Microsoft, Windows Vista Service Pack 1'le uyumlu çalışmayan programların bir listesini yayınladı.

Resmi açıklamada şu görüşe yer veriliyor: "Service Pack 1 Windows Vista'nın güncel olması bakımından oldukça önemli. Bu service pack pek çok güvenlik yaması ve güncel özellikler içeriyor. Ancak bazı programlar bu güncelleme paketi yüklendikten sonra problem çıkarabiliyor. Yine de çoğunlukla programlar sorunsuz şekilde Vista SP1 altında çalışabiliyor."

Vista SP1'den etkilenen programlar üç ana gruba ayrılmış durumda. Bunların bazıları güncellemeyle tamamen bloke olurken, bazılarıysa ya tam olarak windows altında çalışmıyor ya da bir kısım işlevlerini kaybediyor ve Vista'nın bu yamasıyla beraber sorun çıkaran yazılımlar daha çok virüslere, trojanlere karşı geliştirilen güvenlik yazılımları.

Yapılan resmi açıklamaya göre listede yayınlanan programlar SP1 ile sorun çıkaran yazılımlardan sadece bir kısmı. Kullanıcıların da herhangi bir programla SP1 altında sorun yaşadıkları takdirde Microsoft, bu bilgiyi kullanıcıların kendileriyle paylaşmasını bekliyor. Bu sayede ileride çıkacak bir diğer yama bu açığı kapatabilir.

SP1'in Mart ayının ortalarında yayınlanması bekleniyor.

Verilen listeye göre SP1'den zarar gören yazılımlar şöyle:

 • BitDefender AV
 • Fujitsu Shock Sensor
 • Jiangmin KV Antivirus 10
 • Jiangmin KV Antivirus 2008
 • Trend Micro Internet Security
 • Zone Alarm Security Suite
 • Iron Speed Designer
 • Xheo Licensing
 • Free Allegiance
 • NYT Reader
 • Rising Personal Firewall
 • Novell ZCM Agent


Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Microsoft sp 1 deki çalışmayan proğramların çalışmasını sağlıyacaktır eminim en güvendiğim isimlerden diyebilirim. Siz yinede final sürümü bekleyin sp1 final sürümü ile sorun giderilmiş olacaktır.Herzaman otomatik güncelleme ile güncelleme yapmanızı tavsiye ederim.

hımm bende bunların hiç biri yok :D bekleyip göreceğiz artık

Emre

Ben vista home premium sürümünü kullanıyorum ve zaman zaman leopard işletim sistemine geçsem mi diye düşünüyorum.

microsoft iyice saçmalamaya başladı böyle devam etsin bakalım ileride müşteri bulamayınca belki akıllanır eee ne demişler hazıra dağ dayanmaz nekadar zengin olsada müşterilere ihtiyacı var hem zaten bu servetide gökten inmediya biz kullanıcılar olmasaydık bu servetide olmazdı

daha çok BitDefender ve Zone Alarm kullanıcılarını sıkıntıya sokacak bi haber :/

Microsoft Trend Micro virüs tarayıcısını hotmail livede kullanıyor. Uymaması çok saçma!

Acaba "bunları çalıştıramazsınız" açıklaması yaparak kullanıcıları bilgilendirmiş olmak yeterli mi?
Bu programların geliştiricilerinin bu yüzden uğrayacağı zararı veya uyumlu hale getirilmeye çalışılırken harcanacak emekleri ve hatta bu emekler harcansa dahi bunu microsoft kadar iyi duyuramayacakları için her halükarda uğrayacakları zararı kim karşılayacak?

nod32 forever

teşekkürler chip

vist sp2 çıkmadan vista almak akıl karı değil . zaten fiyatlarda iyice uçuzluyacak. resmi duyuda bu yönde onun için bekleyin kardeşim

peki ama neden?

ya inananamıyorum abi..adamlar senelerce içerde oturdu vistayı yazdılar bu kadar adama yazdırdılar..zorla çıkardılar.çıktıktan uzun süre sonra gelen sp1 yamasıylada çalışmayacak programların listesini variyorlar..daha ne diyeyim ..

bu arada chip yöneticilerine de bizi böyle güncel olarak bilgilendirdikleri için teşekkürler..microsoft örnek alsın biraz sizden! töbe töbe bak nası kızdım yaa..

SP1 İİ HOS GUZEL DE KURACAK ARKADASLARA UFAK Bİ ÖNERİ EGER KOPYA VİSTA KULLANIOSANIZ SP1 YUKLEDIKTEN SNRA CRACK LE ORJINALE CEVIREMIOSUNUZ EN AZINDAN SIMDILIK:D

sp1 eklentisiyle örneğin tv xp uyumlu tv kartı çalışabilirmi mümkünmü yani cevab bekliyorum sabırsızlıkla

yama yayınlanmalı ve vista daha da gelişmeli bunları yeni sürümlerle değil de yamalarla uygulanmalı...

çalışmayacak değil eğer çalışırsa sitemi çökertiyor bunun için adamlar önlem almışlar.ben kendim picture package programdan biliyorum ve katı engelleme söz konusu

yani eğer bu programları sp1 olmayan vistaya kuararsanız işletim sistemini bozuyor.(uyumluluk problemi)

aaaaaaaaaaaa hepsi de yüklü bilgisayarımdaaaa
bu programları kimse yuklemez merak etmeyin ezik büzük programlar bir tek iyi olan za var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play