Space Invaders gerçek oldu!

Hubble Uzay Teleskobu'nun yıldızları incelerken yakaladığı bu garip görüntü, sizi de çok şaşırtacak!

  • Berk Toparlak
Space Invaders gerçek oldu!

Geceleri gökyüzünü seyrederken, birçoğumuz yıldızların oluşturduğu koreografiyi hayalgücümüz elverdiğince çeşitli figürlere benzetmeye çalışırız. Kimi zaman hayvan kimi zaman insan silüeti şeklinde beliren yıldızlar, bu kez çok ilginç bir görüntüyle karşımızda.

Hubble Uzay Teleskobu'nun (HUT) yakaladığı görüntü, korkunç derecede 80'li yılların meşhur uzay oyunu Space Invaders'ı andırıyor. Oyunda gezegenimizi ele geçirmeye çalışan "istilacılardan" birine benzeyen görüntü, HUT'un Wide Field Camera 3 adlı kızılötesi kamerasına takıldı.

Söz konusu görüntüyle ilgili yorumda bulunan Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü, şu açıklamada bulundu: "Abell 68 adlı galaksi kümesini çevreleyen yerçekimi alanı, çok uzak galaksilerden gelen ışığı aydınlatmak için doğal bir mercek gibi davranır. Arka plandan gelen ışık merceğe vurduğunda, tıpkı komik aynaların yaptığı gibi bu tip fantastik manzaraların oluşmasına neden olur."

Ortaya çıkan görüntüden korkmaya gerek yok. Zira "istilacımız" dünyamızdan tam 2 milyar ışık yılı uzakta. Ancak her ihtimale karşı, Space Invaders'ın bir simulasyonunu yapıp, alıştırmalara başlamakta fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Gerçekten ilginç :/

İstila falan olsa da şu maraton hayata biraz renk katsa. :)

Arkadaş elinizde teknoloji yok, başkasının paylaştığı abidik gubidik fotoğraflarla eğlenip "oha Mars'ta su varmış" "Aya çıkma işi yalan" vs vs gibi boş beleş işlerle uğraşıyorsunuz. Devletlerin kendi politikaları için işe yarar verileri kullandığı böyle boş beleş fotoları da 3. dünya devletlerine bıraktığı ortamda eğlenin bu foıtolarla. Mario'dur o mario .

Bence o kadar da benzemiyor.

Ne tatlı yaratık bu böyle gelsin biraz programlama ilerleyelim :D

Filmlerde gördüğümüz uzay araçlarına benziyor. :)

Tanrıları rahatsız etmemeliyiz şuanda oyun oynuyorlar olmalı

Kedidir o Kedi :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play