SpaceX, kritik ISS kapsülünü başarıyla ateşledi!

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu için önem taşıyan bir kapsülü başarıyla fırlattı; bu sırada roketi yine yeryüzüne indirdi!

  • Zeynel A. Öztürk
SpaceX, kritik ISS kapsülünü başarıyla ateşledi!

SpaceX'in Falcon 9 roketi, Florida'dan başarıyla fırlatıldı. Dragon kargo kapsülünü taşıyan roket, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) yaklaşık 2,2 tonluk teçhizatı içerisinde barındırıyor. Böylece SpaceX, NASA için dokuzuncu kargo taşıma görevini başlatmış oldu.

Dragon kapsülünün Falcon 9'un ikinci kısmından başarıyla ayrılmasından hemen önce ise, roketin ilk bölümü Cape Canaveral'a başarıyla indi. Böylece SpaceX, sabit bir alana ikinci kez roket indirmiş oldu. Firma toplamda beş roketi başarıyla indirmiş bulunuyor.

Dragon kapsülü önümüzdeki iki gün yörüngede kalacak ve bu sürede iticilerini çalıştırarak yavaşça Uluslararası Uzay İstasyonu'na yaklaşacak. Bunun ardından NASA astronotu Jeff Williams, Çarşamba günü istasyonun robot kolunu kullanarak Dragon'u tutacak ve kapsülü ISS Harmony'ye monte edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bir kargo için iki günlük yörünge seyahati çok uzun değil mi? Yaklaşma hızları arasında o kadar fark mı oluşuyor? Vay be, çok fazla yakıt sarfiyatı; aslında yerden uzaya giderken harcanandan fazla değil ama bence yukarısı için çok fazla gibi duruyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play