SpaceX, Mars motorunun ilk testlerini tamamladı...

SpaceX'in Mars'a insan taşımayı amaçladığı Raptor motorunun ilk testleri tamamlandı

  • Levent Öztürk
SpaceX'in ilk Raptor testleri tamamlandı...

SpaceX, insanları Mars'a taşımak için kullanmayı planladığı Raptor motorunun ilk ateşleme testini tamamlamış durumda. SpaceX patronu Elon Musk'un geçtiğimiz gün Twitter üzerinden yayınladığı fotoğrafların arasında ise motordan çıkan sürekli bir alev ve süpersonik araçların egzozlarında oluşan desenler olan "Mach elmasları" görülebilmekteydi.

Musk, şimdiye kadar Raptor'un özellikleri hakkında pek kesin konuşmamış olsa da, testin ardından birkaç detayı daha paylaşarak üretim hedeflerini ve kabin basıncını paylaştı. Daha önce SpaceX CEO'Su Raptor motorlarının yaklaşık olarak Space Shuttle'ın ana motorları ile aynı güçte kalkış itişi sağlayacağını ve kerosen yerine sıvı metan kullanacağını söylemişti. Tam boyuttaki Raptor motorlar, SpaceX'in McGregor,Texas'daki test tesislerine bu yılın başlarında ulaşmıştı ancak teknoloji hakkında bilinmeyen pek çok şey bulunmakta. Hatta SpaceX'in gezegenler-arası uzay aracı – BFS – fırlatması için kaç adet kullanılacağı da bilinmemekte.

SpaceX'in Mars'a insanlı görevi için henüz bir tarih belirlenmiş değil ancak Musk'ın sıklıkla belirttiği üzere hedef, Kızıl Gezegen'e ilk insanların 2024 yılından önce gönderilmesi. İnsanlar için öncülük yapacak olan bir dizi görev ise 2018 yılında başlayacak ve gezegenin yüzeyine gerekli olan malzemeler bırakılmaya başlayacak. Bu, SpaceX'e bir gezegeni nasıl kolonize edeceğini düşünmek için fazla bir zaman bırakmamakta ancak geçtiğimiz geceki Raptor testlerinin iyi sonuçlandığı ve firmanın gelecekte de sorun yaşamayacağı varsayılırsa, Musk'ın hırslı hedefinin beklendiği gibi ilerlemesi beklenebilir...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play