SpaceX Mars'ta kolonileşme planlarını açıkladı!

Elon Musk'ın SpaceX'i, Mars'a insan taşımaya dair büyük planlarını sonunda ortaya çıkardı!

  • Ali Ruhi Öztürk
Oynat SpaceX Mars'ı kolonileştirecek Elon Musk'ın SpaceX'i, Mars'a insan taşımaya dair büyük planlarını sonunda ortaya çıkardı!

Özel uzay şirketi SpaceX, yayınladığı yeni videoda "gezegenler-arası ulaşım sistemi"ni tanıttı. Video, şirketin sahibi Elon Musk'un yapacağı konferanstan bir saat önce yayınlandı.

Videoda görünen roketin adı BFR yani "Big Fucking Rocket" ve şirketin gezegenler-arası uzay aracı BFS, yani "Big Fucking Spaceship". Roket ve uzay aracının kombinasyou SpaceX'in Faclon 9'undan çok daha büyük olacak gibi görünüyor. Elon Musk yayınladığı tweette; fırlatma rampasındaki yüksekliği 122 metre olacak; bu yüksekliği 70 metre olan Falcon 9'un neredeyse iki katı.

Simulasyon videosunda gördüğümüz üzere, SpaceX'ın planı uzay aracını yörüngeye bırakıp BFR'ı dünyaya geri indirmek. SpaceX şimdiye dek altı tane Falcon 9 roketini indirmeyi başardı. Bunlardan iki tanesini karaya, dört tanesini de denize indirdi. Herşey planlandığı gibi giderse BFR kalktığı fırlatma rapmapsına çok isabetli bir iniş yapacak. Dünyaya geri dönen BFR'a bir yakıt tankı takılacak ve roket uzaya geri dönerek bu tankı BFS'e taşıyacak. Planın devamı ise Güneş Sistemi'ni fethetmek.

Malesef video, astronotların nasıl bir süreç geçireceği ile ilgili bir bilgi içermiyor. Bunun için gelecek açıklamaları bekliyor olacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bilinen yakıt ve teknolojilerinin değişmesi gerekiyor. Daha büyük ve kapsamlı mekikler üretmek gerekiyor. Bu şekilde sadece masraf oluyor. Daha farklı ve kesin sonuçlara gidebileceğiniz şeyler yapılmalı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play