SpaceX roketi ilk defa okyanusa indi! İzleyin

Elon Musk'ın Space X'i, bir roketi dikey olarak okyanus üzerine patlatmadan indirmeyi başardı!

  • Zeynel A. Öztürk
SpaceX ilk defa okyanusa indi! İzleyin

Uzay firması SpaceX'in roketi, deniz üzerinde yüzen platformun üzerine patlamadan inmeyi başardı. Daha önce başarısızlıkla sonuçlanan denemelerin ardından büyük bir başarı olarak kabul ediliyor. Bu gelişmeyle birlikte SpaceX, Falcon roketlerinin hem denize, hem de karaya inebildiğini ispatlamış oldu.

SpaceX, daha zor olmasına rağmen denize inişe odaklanıyor. Bunun nedeni, roketlerin yakıtının bazı durumlarda karaya ulaşmaya yetmemesi. Roketin en önemli başarısı ise suya inebilmekten çok, birinci aşama roket haliyle iniş yapabilmesi ve daha sonraki görevlerde tekrar kullanılabilmesi. Bu, potansiyel olarak paradan büyük miktarda tasarruf anlamına geliyor.

Potansiyel diyoruz, çünkü Falcon 9'un indikten sonra hangi durumda olduğunu ve pahalı onarımlara gerek kalmadan tekrar kullanılıp kullanılamayacağını bilmiyoruz. Elon Musk, bir NASA basın konferansında roketin muhtemelen tekrar kullanılabileceğini söylemişti.

Musk, roketin Pazar günü limana ulaşacağını ve 10 kez üst üste ateşleneceğini söylüyor. Burada her şey yolunda giderse roket, Haziran ayında tekrar fırlatılacak. SpaceX'in nihai amacı, roketin tekrar kullanılma süresini birkaç haftaya düşürmek.

Tüm fırlatmayı ve inişi aşağıdaki 36 dakikalık videoda izleyebilirsiniz. Sadece müthiş iniş anını görmek isterseniz 32. dakikaya atlayın.

CRS-8 Dragon Hosted WebcastCRS-8 Dragon Hosted Webcast
SpaceX’s Falcon 9 rocket will launch the Dragon spacecraft to low Earth orbit to deliver critical cargo to the International Space Station (ISS) for NASA. SpaceX is targeting an afternoon launch of its eighth Commercial Resupply Services mission (CRS-8) from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Fla. The instantaneous launch window opens on April 8th at 8:43pm UTC, and a backup launch window opens at 8:20pm UTC on April 9th. Dragon will be deployed about 10 minutes after liftoff and attach to the ISS about two days after launch. Following stage separation, the first stage of the Falcon 9 will attempt an experimental landing on the “Of Course I Still Love You” droneship in the Atlantic Ocean.

İnişi 4K izlemek isteyenler, bu videoya göz atabilir:

CRS-8 | First Stage Landing on DroneshipCRS-8 | First Stage Landing on Droneship

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

İnsan düşünüyor. Şimdi öbür zenginler de kapitalist, bu da. Birileri kazandıkları paraları sırf kendilerine harcarken dünyaya ve insanlığa hiç bir faydaları dokunmuyor ama bu adam -Ellon MUSK- bu işleri yaptığı halde aynen geçimine devam edebiliyor yani diğerlerinin aman batarız, öyle böyle demeleri ve diğer insanlar geçimlerini zor şartlarda sağlamaya çalışırken kıllarını kıpırdatmamaları sadece insanların sırtından geçinen asalak olduklarını gösteriyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play