SpaceX'in Mars'a ziyareti artık hayal değil

SpaceX, Mars görevinde bir adım daha attı!

  • Ali Ruhi Öztürk
SpaceX'in Mars'a ziyareti artık hayal değil

SpaceX, Mars planları hakkında bizi ne kadar bilgilendirse de hala oraya tam olarak nasıl gideceğini ve nasıl hayatta kalacağını bilmiyoruz. Yalnız bugün büyük bir adım atıldı; kızmızı gezegene gitmek için kullanılacak roket motoru ilk defa ateşlendi.

Şirketin kurucusu Elon Musk yaptığı açıklamada Raptor roket motorunun ilk başarılı ateşleme testinden geçtiğini belirtti ve gizemli motorun bir kaç fotoğrafını paylaştı.

Musk ayrıca roket motorunun özelliklerini paylaştı; roket 300 ton ağırlığı itebiliyor 382 saniye boyunca itebiliyor. Roketin oda basıncı Merlin motorunun neredeyse 3 katı. Diğer bir deyişle , Raptor roket motoru oldukça büyük ve güçlü. Bu detaylar bazı özel uzay uçuşu şirketlerinin de planlarına ışık tutabilir.

Raptor'un ateşleme testinin başarısı iyiye işaret, ama sadece bir roketi ateşlemekle tam anlamıyla çalışan bir uzay mekiği hazırlamak arasında büyük yol var. Yarın öğleden sonra, Musk'ın bir konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşmada Mars'a insanları nasıl taşıyacağını detaylı şekilde açıklaması bekleniyor. 

İki hafta önce, Interplanetary Transport System ( Gezegenler Arası Ulaşım Sistemi ) farklı bir isme sahipti; Mars Colonial Transporter ( Mars Koloni Taşıyıcısı). Ama şu tweetten sonra "Görünüşe bakılırsa MTC Mars'tan çok daha ötesine gidebilecek, öyleyse bize yeni bir isim lazım" Musk ismi Interplanetary Transport System yaptı. Burdaki anahtar kelime "interplanetary (gezegenler arası)" . Belki de Musk Mars'tan sonra Güneş sisteminin daha derinlerine gitmeyi planlıyordur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Keşke gitme şansım olsa, gitmeyi çok isterdim uzay benim için büyük bir hayal.

@21 Ekim 2016 20:49 yanlışlıkla beğenmeme butonuna bastım, hem de iki kere, sonra da telafi için üç kere beğeni'ye bastım :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play