Spam'siz bir dünya için bilinçli olmalıyız!

Teknoloji ilerledikçe bunu kötüye kullananlar da artıyor. Peki kullanıcılar nasıl önlem alıyor?

Spam'siz bir dünya için bilinçli olmalıyız!
Spam e-postalar o kadar çoğaldı ki ne yapacağımızı şaşırıyoruz...

İletişimin teknoloji karşısında gelişmesi her zaman iyi yönde gerçekleşmeyebiliyor. Bunun en büyük örneklerinden biri gereksiz (spam) e-postalardaki inanılmaz artış!

Kullanıcılar neredeyse eziyet haline gelen bu e-postalara karşı gün geçtikçe bilinç sahip oluyor ama bunun yanı sıra meraklarına yenik düşüp yönlendirilmek istendikleri bu bağlantılara tıklayıp meraklarını gidermek isteyebiliyorlar.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre her 6 internet kullanıcısından biri spam e-postalara karşılık veriyor. İletişim alanında suiistimale karşı çalışmalar yürüten bir grubun yaptığı araştırmanın sonuçları şöyle:

  • 800 kişinin çoğuna yakını, kendilerine gelen mantıklı e-postalara karşılık veriyor. Bu da demek oluyor ki spam e-postalar %85 ile %90 arasında amacına ulaşıyor.
  • Kendini internet kullanımında uzman gibi görenlerin çok az bir miktarı bu konuda gerekli bilgilere sahip.
  • Kullanıcıların 3'te 2'si bir şekilde Internet Güvenliği hakkında bilgi sahibi.
  • 3'te 1'lik bir kısım ise kendilerine spam olarak dönebileceğine inandığı adreslere kayıt olmaktan kaçınıyor.

Araştırma sonuçları devam ediyor...

Kullanıcı olarak spam e-postalara karşı artık dur demeli!
  • Bunların yanı sıra 4'te 1'lik bir kesim ise kayıt olmak istedikleri siteler için farklı e-posta adresleri seçerek günlük hayatta kullandıkları e-posta adreslerini gereksiz e-postalardan uzak tutmaya çalışıyor.
  • 3'te 2'lik bir kesim spam e-postaları "gönderen adresine" bakarak anlayabilirken %45'i konu başlığından, %22'lik bir kesim "imzalayan" bölümüne bakarak spam e-postaları diğerlerinden ayırt edebiliyor.

Ferris Araştırma Şirketi'nden yapılan açıklamaya göre "Kullanıcılar teknoloji ile ne kadar içli dışlı olursa virüslere yakalanma riskleri o kadar az olur inancındalar; fakat biz aynı düşüncede değiliz.Daha önce yaptığımız araştırmalara göre bilgisayar kullanımı ne kadar artarsa virüslere hedef olma oranı da o kadar yükseliyor."

Şunu söyleyebiliriz ki çoğu kullanıcı bildiklerini söylediklerinden daha az bilgiye sahip ve bu da spam e-posta göndericileri sevindiren bir haber. Umuyoruz ki CHIP Online okurları spam e-postalara karşı daha fazla dikkatli davranıyorlardır.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir