Spotify'ın, rakibini satın alması bekleniyor!

Spotify'ın rakibi SoundCloud'u yakın bir zaman içerisinde satın alması bekleniyor...

Spotify rakiplerinden birini satın alıyor...

Dünya'nın en büyük müzik yayını hizmeti olan Spotify, yakın bir zaman içerisinde rakiplerinden birini satın alabilir.

Financial Times'ın haberine göre Spotify, SoundCloud'u almak için "ileri görüşmelere" başlamış durumda. SoundCloud'un şu andaki değerlendirmesine bakıldığında, bu anlaşma Spotify için 700 milyon dolara mal olabilir gibi gözükmekte. Spotify'ın değeri ise şu anda 8.5 milyar dolar olarak belirlenmiş durumda.

Her ne kadar SoundCloud sanatçıların ürünlerini paylaşmaları ve takipçileri ile görüşmeleri için güzel bir platform olsa da, bu müzik hizmeti, Spotify (40 milyon ödemeli kullanıcı), Apple Music (15 milyon üye), Google Play Music ve Tidal gibi rakiplerine karşı kendisine ciddi bir yer edinmeyi pek başaramamış durumda.

Hizmet, Billboard'un belirttiğine göre, şu anda 175 milyon kullanıcıya sahip ancak bunların ne kadarının ayda 10 dolarlık SoundCloud Go hizmetine üye oldukları belli değil. Başka bir deyiş ile SoundCloud'un pek çok kullanıcısı varken, rakiplerinin aynı zamanda para ödemeyi de kabul eden pek çok kullanıcısı bulunmakta.

Spotify'ın önümüzdeki yıl kamuya açılma planları ile beraber, SoundCloud satın alımının gerçekten mantıklı olacağı söylenebilir. Bu anlaşma, Spotify'ın rakiplerinin birinin market dışına çıkartılmasının yanı sıra, hizmete de daha büyük bir kütüphaneye erişim imkanı tanımakta. Hatta Spotify, SoundCloud alımı aracılığı ile direkt olarak sanatçılarla anlaşmalar yapma imkanına bile kavuşabilir.

2015 yılında Spotify'ın gelirinin iki katına çıkmasına rağmen firma ciddi bir kâra sahip değildi ve bunun da en büyük sebebi, yayımlanan müzik için ödenen lisans ücretleriydi. International Business Times'ın söylediğine göre Spotify, gelirinin %70'inden fazlasını kayıt firmalarına ödemekte.

SoundCloud için bakıldığında ise bu satın alım, müzik marketinden temiz bir çıkış anlamına gelmekte. Şubat ayında SoundCloud'un açıkladığına göre firmanın sadece ayakta kalabilmek için bile daha fazla yatırımcı parasına ihtiyacı bulunmaktaydı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Yapılabilecek en gereksiz şeyi yapmak üzere. Aktif kullanıcı sayısı kaç önemli olan o? Ha ben ikisini de kullanmıyorum fakat Spotify'in rakibi filan değil Soundcloud. Tabi para çok olunca ne yapacaklarını şaşırıyorlar. 700 milyon dolar çöpe gidecek. Ben olsam üstüne atlamıştım çoktan da satmıştım. Şimdi tabi duyar kasıcılar gelip yok şöyledir böyledir diyecekler, sorsan 1/1000 oranında girmişliği ya vardır ya yoktur.

@29 Eylül 2016 13:48 SoundCloud'a ne kadar hakimsiniz bunları yazarken? SoundCloud şu an tüm dünyanın isimli / bağımsız sanatçılarının buluştuğu bir yer. Müzik yayını yapan bir firmanın bağımsız sanatçıları da içinde barındırması kadar normal bir şey olamaz. Lütfen iki servis hakkında iyi derecede bilgi sahibi olarak yorum yapın. Fikirler göründüğü gibi olamayabiliyor zira.

@29 Eylül 2016 20:13 Gerçekçiyim ben, rakamlar ortada.

@29 Eylül 2016 13:48 olay sadece rakam değil yalnız..ikisi birbirinden nerdeyse bağımsız müzik arşivlerine sahip..soundcloud daha çok beat ve mix lerle olan bir oluşum..çoğu zaman youtube içinde bile olmayan içeriklere sahip..durum böyle oluncaspotifyın satın almasıyla birlikte bağımsız sanatçılara destek daha çok artacaktır vede kendilerini göstermek için daha büyük bir oluşum içine girmeleri sağlanmış olacaktır

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play