SQL Server 2016, bu tarihte geliyor!

Microsoft'un merakla beklenen popüler yazılımının yayınlanacağı tarih, nihayet kesinleşti!

SQL Server 2016, bu tarihte geliyor!

Veritabanı tutkunları için geri sayımı vakti. Microsoft, SQL Server'ın yeni sürümünün 1 Haziran'da piyasaya sürüleceğini duyurdu.

SQL Server 2016, bir önceki sürüme bir dizi yenilik getiriyor. Bunlar arasında veritabanındaki verilerin nadir kullanılan kısmını Microsoft'un Azure hizmetinde saklayabilmeye izin veren Stretch Database, verileri sütun seviyesinde, hem depolamada, hem de bellekte şifrelemeye yarayan Always Encrypted ve çok daha fazlası var.

SQL Server 2016'nın Enterprise, Standard, Developer ve Express olmak üzere dört farklı sürümü olacak. Son iki sürüm, SQL Server 2014'te olduğu gibi ücretsiz olarak indirilebilecek. Kullanıcıların kendi bilgisayarına yükleyebildiği bu "on premises" sürümünün dışında Microsoft, sanal makinelere yönelik sürümü 1 Haziran'da Azure bulut platformu üzerinden sunmaya başlayacak.

Microsoft, geçtiğimiz günlerde SQL Server'ı Linux'a getirme planlarını duyurarak şok etkisi yaratmıştı. Bu gelişme, Microsoft'un farklı platformlara yayılma konusundaki ciddiyetini bir kez daha görmüştük.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

azure da data yedeklemesi güzel olur zira encrpty virüsü yüzünden datalar uçtuğunda yedek de yoksa sıkıntı oluyordu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir