SSD istiyorsanız bu haber sizi üzebilir...

Mekanik sabit disk yerine SSD kullanmayı düşünüyorsanız, bu haber keyfinizi kaçırabilir!

  • Ercan Uğurlu
SSD istiyorsanız bu haber sizi üzebilir

SSD'ler özellikle dayanıklı ve yüksek performanslarıyla HDD'lere tercih ediliyor, fakat ortaya çıkan yeni bilgilere göre SSD'lerde endişe verici birtakım sonuçlar ortaya çıkıyor. Veri kurtarma şirketi Kroll Ontrack'in yayınladığı ankete göre SSD kullanıcıları, yüksek hata oranları sebebiyle sıkıntı yaşamaktan kaçamıyor.

Araştırma şirketinin Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya genelinde 1.850 müşteri üzerinden gerçekleştirdiği ankete göre yüzde 92 oranında SSD kullanımı mevcut. Bununla birlikte ankete göre katılımcıların yüzde 38'i, yani 10 kullanıcının yaklaşık 4'ü, SSD'de karşılaştıkları problemler neticesinde verilerinin yüzde 23'ünü kaybediyor.

Kroll Ontrack'in Araştırma ve Geliştirme Baş Mühendisi Robin England yaptığı açıklamayla, SSD'lerin HDD'lere oranla daha dayanıklı yapıda olmalarının yanında içlerinde mekanik parçaları olmamasından dolayı bir kez bozulduklarında veri kurtarmanın çok daha zor olduğunu belirtiyor.

Öte yandan Google'dan gelen bilgiye göre, SSD'ler sabit  disklere kıyasla daha yüksek oranda veri kaybı yaşatabiliyor. 4 yıllık periyotta SSD'lerde yüzde 20'den yüksek oranda veri kaybı riski bulunuyor. Bu da yine Kroll Ontrack şirketinin araştırmasına göre kullanıcıları hibrit diskleri tercih etmeye itiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bu haber hem iyi hem kötü. Eğer başkalarının eline geçmemesi gereken bilgiler varsa ssd yi bozarak bilgilerin kimseye geçmemesini sağlayabilir ama normal kullanıcılar için kötü bir durum.

Sık sık format atmayan ortalama bir kullanıcıyı yarı yolda bırakmayacaktır. Ortalama kullanıcı 4-5 yıl hızlı bir performans alarak kullanmış olacağı gerçeğinden yola çıkarsak zaten kendini amorti edecektir. Elbette oyuncular ve arşivciler için 2-3 yıl kullanım ömrü ile ideal olmadığı açıktır.

Veri kurtarma merkezleri SSD den veri kurtarıp ekmek yiyemiyor. Tek olay bu. SSD gayet hızlı. Sistemi kuruyorum depolama olarak normal HDD kullanıyorum. 3 yılı geçti bir veri kaybımda olmadı. Hızın keyfini sürüyorum bildiğin. Artık HDD ile çalışan PC kullanamıyorum yavaşlığına tahammül edemiyorum. SSD alabilen hiç bu haberlere kanıp HDD ile kullanmasın sistemi. SSD rahatlıktır. Donanımını hakettiği hızda kullanır HDD'ye takılmazsın.

Anlaşılan hibrit diskler elde patladi bi haberden çıkan sonuç bu

Cep telefonu hafızaları da aynı teknolojiyi kullanıyor. Onlar bozulmaz hafıza mı? Bırakın bunları ssd ömrü çok daha fazla. Hdd biterse Veri kurtarma şirketleri de biter. Yanlı haberlere kanmayın ssd alın bir daha hdd kullanamazsınız.

Hibrid diskler firmalarin elinde kaldi galiba, boyle haberler yaydiklarina gore.

valla arkadaş doldur boşalt doldur boşalt 4.5 senedir ssd kullanıyorum herhangi bir sıkıntı daha şükür yaşamadım. Umarım yaşamamda.

Yemisim bozulmasimi az daha para ve samsung evo al cok memnunum :)

Laptopumda 1.5 yıldır iki farklı firmanın ürünü SSD kullanıyorum. Laptoptaki

1.5 yıldır 2 ayrı firmanın SSD disklerini kullanıyorum. Laptopta boşta kalan 1TB’lık disk, veri depolama olarak işimi görüyor. Sessiz ve hızlı çalışan laptopumda rahat kullanımın keyfini çıkarıyorum.

Hayatta risksiz birşey mi var? Dezavantajları yanında avantajları daha fazla bir yıldır kullanıyorum performans da bir düşüklük olmadı. Kaliteli bir SSD tercih edilirse çoğu sorun yaşanmaz.

Bir yıldır ssd kullanıyorum ve hızından çok memnunum.Yedeklemeyi devamlı olarak hdd ye yapıyorum,ayrıca ssd de birleştirme,onarma gerekmiyor bu yüzden ondan vazgeçemem.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost