SSD'ler sanıldığı kadar güvenli değil mi?

HDD'leri maziye gömmeye hazırlanan ve gittikçe popülerleşen SSD'ler ne kadar güvenli?

SSD'ler sanıldığı kadar güvenli değil mi?
SSD'lerdeki güvenlik riski kafaları karıştırıyor.

Solid State Disk (SSD)'ler gün geçtikçe kendilerine daha fazla yer buluyor ve HDD'ler yerini yavaş yavaş bu yeni ve hızlı disklere bırakıyor. Bunun en açık ispatı da Intel gibi büyük şirketlerin de SSD pazarına girmesinde saklı aslında.

SSD'lerin HDD'lere nazaran bu kadar popüler olmasındaki en önemli faktör şüphesiz bu aygıtların oldukça hızlı olması. Özellikle laptoplarda farkı rahatça hissedilen SSD'ler hemen herkesin takdirini kazanırken bazı güvenlik uzmanları ise SSD'lerin sanıldığı gibi güvenli olmadığı iddiasını ortaya attı.

Uzmanlara göre SSD'lerin HDD'lere nazaran daha güvenilir veri koruması sağladığı söylenebilir; ancak bu diskler verileri tam anlamıyla üzerlerinden silmiyor ve fiziksel saldırılara karşı da yapıları itibariyle oldukça zayıf.

Oldukça pahalı olmasının yanında sağlamlılığıyla da bilinen SSD'ler, özellikle notebook PC'lerde hızla yaygınlaşıyor. Bunun ana nedeni ise şüphesiz SSD'lerin daha az güç harcaması ve bu disklerle kullanıcıların verilerine daha kolay ve çabuk ulaşabilmesi.

SSD, hacker tehdidi altında mı?

Bugün üretilen SSD'lerin büyük bir çoğunluğu kamera ve MP3 çalarlar için geliştirilen NAND flash çiplerini kullanıyor. Hal böyle olunca, bir hacker, flash çip programcısı kullanan verileri okuyan NAND çiplerinin kullanıldığı SSD'leri kolayca hackleyebiliyor.

Veriler bir kez okunduğunda, dosyalar veri kurtarma yazılımlarıyla yeniden ele geçirilebiliyor. Objective Analysis'in direktörü olan Jim Handy'e göre verileri bu şekilde hacker'ların ele geçirmesinin önünde hiçbir zorluk yok.

Bu gibi tehditlere karşı acil önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan pazarlama müdürü Craig Rawlings, şifreleme anahtarlarının SSD'lere eklenmesiyle hacker'ların işinin daha da zorlaşacağı görüşünde.

Safend ve Encryptx'in de içerisinde olduğu birçok şirketin SSD'lerin de aralarında bulunduğu depolama aygıtlarında verileri şifreleyen ürünlerinin olduğu biliniyor.

SSD'lerde şifrelemenin önemi

Şifrelemenin bir diğer faydası ise SSD'lerin üzerinde yer alan verilerin daha kolay bir şekilde silinebilmesini sağlaması. iFixlt'in CEO'su Kyle Wiens'e göre HDD'lerde olduğu gibi, SSD'ler de birçok dosya kopyası oluşturuyor, ancak şifreleme yazılımı bu güvenli dosyaların silinebilmesine yardımcı oluyor.

Sonuç olarak HDD'lere göre SSD'lerin üzerindeki verilerin silinebilmesinin daha kolay olduğu açık. Veriler, SSD içindeki elektronların üzerine depolanıyor. HDD'lerde ise durum daha farklı: Verilerin silinebilmesi için üzerine yeni bir veri girişinin yapılması gerekiyor ya da fiziksel olarak zarar görmesiyle verilerin tamamen ortadan kalkabilmesi mümkün.

SSD'deki verilerin kolay siliniyor olmasının en olumsuz yanı ise dikkatsizlikten kaynaklanan hatalarla verilerin kolayca kaybedilebilmesi ve elbette tekrar kurtarılamaması.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

peki ssd yi ağzına kadar yeni veriyle doldursak eskileri silinmez mi? ee silinmiyorsa demek ki o ssd nin daha fazla veri kaydetme kapasitesi var. mesela 1 gb ssd yi temizleyip üstüne 1gb veri daha yazıyorsun ve hala eski verilerine erişilebiliyorsa demek ki o aslında 2gb ssd... bu döngü sonsuza kadar gider... saçma geldi bana.

01:26 yazıyı yanlış okumuşsunuz. yazıda şifreli dosyalara ssd'lerde çok daha kolay erişilebildiğini ve sdd'de silinen dosyaların kurtarılamadığından bahsediliyor.

(HDD'lerde normal silme işlemiyle veriler silinmez sadece adresleri silinir. Adresi olmayan bölgeyi işletim sistemi boş olarak farzeder ve üzerine veri yazabilir. Veri kurtarma programlarının çalışma prensibi de adreslere bakmadan boş alandaki verilerin tamamen okunup tespit edilmesidir)

Online Ziyaretçi konuyu malesef yanlış algılamışsınız SSD disklerin üzerindeki veriler silindiğin bir daha geri getirelemiyor.HDD lerde bu sorun mevcut üzerine yazılmadığı taktirde kalıcı olarak silinmemiş olabiliyor verileriniz.SSD disklerdeki güvenlik acıklığı anlamındaki sorun herhangi bir şifreleme yöntemi yapılmadığında verilere kolayca erişilir olunması bu konu dikkat çekilmiş yazıda.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir