SSD'ler sanıldığı kadar güvenli değil mi?

HDD'leri maziye gömmeye hazırlanan ve gittikçe popülerleşen SSD'ler ne kadar güvenli?

SSD'ler sanıldığı kadar güvenli değil mi?
SSD'lerdeki güvenlik riski kafaları karıştırıyor.

Solid State Disk (SSD)'ler gün geçtikçe kendilerine daha fazla yer buluyor ve HDD'ler yerini yavaş yavaş bu yeni ve hızlı disklere bırakıyor. Bunun en açık ispatı da Intel gibi büyük şirketlerin de SSD pazarına girmesinde saklı aslında.

SSD'lerin HDD'lere nazaran bu kadar popüler olmasındaki en önemli faktör şüphesiz bu aygıtların oldukça hızlı olması. Özellikle laptoplarda farkı rahatça hissedilen SSD'ler hemen herkesin takdirini kazanırken bazı güvenlik uzmanları ise SSD'lerin sanıldığı gibi güvenli olmadığı iddiasını ortaya attı.

Uzmanlara göre SSD'lerin HDD'lere nazaran daha güvenilir veri koruması sağladığı söylenebilir; ancak bu diskler verileri tam anlamıyla üzerlerinden silmiyor ve fiziksel saldırılara karşı da yapıları itibariyle oldukça zayıf.

Oldukça pahalı olmasının yanında sağlamlılığıyla da bilinen SSD'ler, özellikle notebook PC'lerde hızla yaygınlaşıyor. Bunun ana nedeni ise şüphesiz SSD'lerin daha az güç harcaması ve bu disklerle kullanıcıların verilerine daha kolay ve çabuk ulaşabilmesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

peki ssd yi ağzına kadar yeni veriyle doldursak eskileri silinmez mi? ee silinmiyorsa demek ki o ssd nin daha fazla veri kaydetme kapasitesi var. mesela 1 gb ssd yi temizleyip üstüne 1gb veri daha yazıyorsun ve hala eski verilerine erişilebiliyorsa demek ki o aslında 2gb ssd... bu döngü sonsuza kadar gider... saçma geldi bana.

01:26 yazıyı yanlış okumuşsunuz. yazıda şifreli dosyalara ssd'lerde çok daha kolay erişilebildiğini ve sdd'de silinen dosyaların kurtarılamadığından bahsediliyor.

(HDD'lerde normal silme işlemiyle veriler silinmez sadece adresleri silinir. Adresi olmayan bölgeyi işletim sistemi boş olarak farzeder ve üzerine veri yazabilir. Veri kurtarma programlarının çalışma prensibi de adreslere bakmadan boş alandaki verilerin tamamen okunup tespit edilmesidir)

Online Ziyaretçi konuyu malesef yanlış algılamışsınız SSD disklerin üzerindeki veriler silindiğin bir daha geri getirelemiyor.HDD lerde bu sorun mevcut üzerine yazılmadığı taktirde kalıcı olarak silinmemiş olabiliyor verileriniz.SSD disklerdeki güvenlik acıklığı anlamındaki sorun herhangi bir şifreleme yöntemi yapılmadığında verilere kolayca erişilir olunması bu konu dikkat çekilmiş yazıda.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
SSD'ler sanıldığı kadar güvenli değil mi?
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir