SSD'ler sanıldığı kadar güvenli değil mi?

HDD'leri maziye gömmeye hazırlanan ve gittikçe popülerleşen SSD'ler ne kadar güvenli?

SSD, hacker tehdidi altında mı?

SSD, hacker tehdidi altında mı?

Bugün üretilen SSD'lerin büyük bir çoğunluğu kamera ve MP3 çalarlar için geliştirilen NAND flash çiplerini kullanıyor. Hal böyle olunca, bir hacker, flash çip programcısı kullanan verileri okuyan NAND çiplerinin kullanıldığı SSD'leri kolayca hackleyebiliyor.

Veriler bir kez okunduğunda, dosyalar veri kurtarma yazılımlarıyla yeniden ele geçirilebiliyor. Objective Analysis'in direktörü olan Jim Handy'e göre verileri bu şekilde hacker'ların ele geçirmesinin önünde hiçbir zorluk yok.

Bu gibi tehditlere karşı acil önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan pazarlama müdürü Craig Rawlings, şifreleme anahtarlarının SSD'lere eklenmesiyle hacker'ların işinin daha da zorlaşacağı görüşünde.

Safend ve Encryptx'in de içerisinde olduğu birçok şirketin SSD'lerin de aralarında bulunduğu depolama aygıtlarında verileri şifreleyen ürünlerinin olduğu biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

peki ssd yi ağzına kadar yeni veriyle doldursak eskileri silinmez mi? ee silinmiyorsa demek ki o ssd nin daha fazla veri kaydetme kapasitesi var. mesela 1 gb ssd yi temizleyip üstüne 1gb veri daha yazıyorsun ve hala eski verilerine erişilebiliyorsa demek ki o aslında 2gb ssd... bu döngü sonsuza kadar gider... saçma geldi bana.

01:26 yazıyı yanlış okumuşsunuz. yazıda şifreli dosyalara ssd'lerde çok daha kolay erişilebildiğini ve sdd'de silinen dosyaların kurtarılamadığından bahsediliyor.

(HDD'lerde normal silme işlemiyle veriler silinmez sadece adresleri silinir. Adresi olmayan bölgeyi işletim sistemi boş olarak farzeder ve üzerine veri yazabilir. Veri kurtarma programlarının çalışma prensibi de adreslere bakmadan boş alandaki verilerin tamamen okunup tespit edilmesidir)

Online Ziyaretçi konuyu malesef yanlış algılamışsınız SSD disklerin üzerindeki veriler silindiğin bir daha geri getirelemiyor.HDD lerde bu sorun mevcut üzerine yazılmadığı taktirde kalıcı olarak silinmemiş olabiliyor verileriniz.SSD disklerdeki güvenlik acıklığı anlamındaki sorun herhangi bir şifreleme yöntemi yapılmadığında verilere kolayca erişilir olunması bu konu dikkat çekilmiş yazıda.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir