SSD'ler sanıldığı kadar güvenli değil mi?

HDD'leri maziye gömmeye hazırlanan ve gittikçe popülerleşen SSD'ler ne kadar güvenli?

SSD'lerde şifrelemenin önemi

SSD'lerde şifrelemenin önemi

Şifrelemenin bir diğer faydası ise SSD'lerin üzerinde yer alan verilerin daha kolay bir şekilde silinebilmesini sağlaması. iFixlt'in CEO'su Kyle Wiens'e göre HDD'lerde olduğu gibi, SSD'ler de birçok dosya kopyası oluşturuyor, ancak şifreleme yazılımı bu güvenli dosyaların silinebilmesine yardımcı oluyor.

Sonuç olarak HDD'lere göre SSD'lerin üzerindeki verilerin silinebilmesinin daha kolay olduğu açık. Veriler, SSD içindeki elektronların üzerine depolanıyor. HDD'lerde ise durum daha farklı: Verilerin silinebilmesi için üzerine yeni bir veri girişinin yapılması gerekiyor ya da fiziksel olarak zarar görmesiyle verilerin tamamen ortadan kalkabilmesi mümkün.

SSD'deki verilerin kolay siliniyor olmasının en olumsuz yanı ise dikkatsizlikten kaynaklanan hatalarla verilerin kolayca kaybedilebilmesi ve elbette tekrar kurtarılamaması.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

peki ssd yi ağzına kadar yeni veriyle doldursak eskileri silinmez mi? ee silinmiyorsa demek ki o ssd nin daha fazla veri kaydetme kapasitesi var. mesela 1 gb ssd yi temizleyip üstüne 1gb veri daha yazıyorsun ve hala eski verilerine erişilebiliyorsa demek ki o aslında 2gb ssd... bu döngü sonsuza kadar gider... saçma geldi bana.

01:26 yazıyı yanlış okumuşsunuz. yazıda şifreli dosyalara ssd'lerde çok daha kolay erişilebildiğini ve sdd'de silinen dosyaların kurtarılamadığından bahsediliyor.

(HDD'lerde normal silme işlemiyle veriler silinmez sadece adresleri silinir. Adresi olmayan bölgeyi işletim sistemi boş olarak farzeder ve üzerine veri yazabilir. Veri kurtarma programlarının çalışma prensibi de adreslere bakmadan boş alandaki verilerin tamamen okunup tespit edilmesidir)

Online Ziyaretçi konuyu malesef yanlış algılamışsınız SSD disklerin üzerindeki veriler silindiğin bir daha geri getirelemiyor.HDD lerde bu sorun mevcut üzerine yazılmadığı taktirde kalıcı olarak silinmemiş olabiliyor verileriniz.SSD disklerdeki güvenlik acıklığı anlamındaki sorun herhangi bir şifreleme yöntemi yapılmadığında verilere kolayca erişilir olunması bu konu dikkat çekilmiş yazıda.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir