SSD'lere cevap: 20,000 RPM Raptor

Sabit disklerde hız rekorunu elinde tutan WD, solid state teknolojisine karşı vites büyütüyor.

SSD'lere cevap: 20,000 RPM Raptor
Western Digital, yeni Raptor modeli ile SSD'lere kafa tutacak.

Mekanik parça içermeyen yapıları ve yüksek hızları sayesinde performans isteyen kullanıcıların ilgisini çeken SSD - Solid State Disk - formundaki sabit disklere karşı Western Digital'den Raptor hamlesi. Sabit disk sektörünü takip eden kaynaklardan gelen bilgiye göre WD'nin sınıfının en hızlısı olarak bilinen Raptor serisi sabit diskleri SCSI örneklerinde bile duyulmamış bir dönüş hızına ulaşacak: 20,000 RPM.

Diskin dakikadaki dönüş hızını ifade eden RPM değeri firmanın daha önceki Raptor modellerinde 10,000 devirde kalırken SCSI sabit disklerde 15,000 devire kadar ulaşıyor. SSD sabit disklerin, maliyetlerinin düşüşüyle birlikte, önümüzdeki yıllarda performans düşkünü kullanıcılar için cazip bir seçenek haline gelmeleri kaçınılmaz. WD gibi üreticilerin bu duruma karşı izleyecekleri taktik ise dönüş hızını artırarak performansı yükseltmek olacak. Tabii, 20,000 devirde dönen bir diskin çıkaracağı ses ve yaratacağı titreşime karşı sabit disk kasasının izolasyon özelliklerinin de iyileştirilmesi gerekiyor.

Henüz piyasada olacağı tarih ile ilgili resmi bir bilgi bulunmayan yeni Raptor serisi bekleneni verebilirse, SSD'lere karşı en azından bir süre daha hız ve kapasite avantajını elinde tutabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Böyle sabit diskler çıkarsa piyasaya diğer diskler dahada ucuzlar. Bizimde işimize gelir. Harici Depolama alanı olarak diğerlerine hücüm ederim. bunuda işlemlerim için kullanırım.Ama 20.000 de şu an için çok abartı 50 ytl lik teneke powersupply kullanan bilinçsiz kulllanıcıların çoğunlukta olduğunu düşünecek olursak bu iş yaş.

Ne kadar kafa tutarsa tutsun, ssd de gürültü yok, dayanıklılığı var, ağırlık yapmıyor ve notebooklara fazladan pil ömrü demek.

eee dönüyo anladıkda veri okuma,yazma hızları ne ?

bilgisayarın sessizligini düsünenler icin(ben gibi) cokta iyi bi haber sayılmaz, ki her türlü SSD diskler seçilir yine. 7200RPM'lerde bile sesten sikayet oluyo bazen 20000RPM'in getirdigi performans artışı maalesef eksilerini kapatamicaktır...

sonucu onceden bilinen bir rekabet daha... belki eski teknolojinin son direnisleri... aynen blueray-hd dvd yarisi gibi... kolay mi WD gibi bir markanin kolayca pes etmesi??
soyle birkc sene kadar daha fiyat/kapasite oranlarindan ekmek yerler..
ama eninde sonunda bu teknoloji bitmek zorunda...
millet bir yandan pc cini daha sessiz ve hizli yapmak icin binlerce dolar masraf yapip eve tesisat doser gibi su sogutma sistemi kurmaya calistigi bir donemde hala eski teknolojide ayak diretmek pek akil kari bir is gibi gorunmuyor..
bu arada WD bu diske nasil bir fiyat bicecek onuda siz dusunun..
Bu sektorun devleri bu manasiz inati birakip bir an once bu yeni teknoloji urunlerini ortaya koyarlarsa hem kullaniciyi hem de kendilerini maddi olarak memnun ederler

40,000 olsa ne yazar kardesim.eninde sonunda bitcek.maksimum 5 sene sonra piyasada hdd bulmak imkansiz hale gelcek

western digital bi rekor kırmış hdd ler için.
ama ssd ler karşısında durmayacağını anlayıp hdd lerden elini çekip ssd ler için de bi rekor kırar bence.
bu ssd lerin fiyatı da hiç cazip değil bu yüzdün hdd nin ssd karşısında bayağı uzun bi ömrü var gibi

20.000 devir dönerken fırlayıp çıkacakmış gibi hissederim ben :P

SSD de adamlar mekanik hatalar olmasın diye hareketi kaldırıyor, burda ise hareket hızını 3 katına çıkarıyor

bence katı durum diskleri için daha çok erken.. bence melez ürünleri görmemiz lazım ki sanırım böle ürünleri yapmışlardı.. mesela ön belleği 20 gb olan 320 gb lık hdd gibi güşünülmesi lazım.. 20 gb lık katı durum diski ile birleştirilmiş hdd.. bölece sistem dosyaları ssd lerden depo dosyalarınında hdd den kullanılması en mantıklı çözüm olsa gerek! bazı yerlerden okuduğum bilgileride iliştirmek isterim arkadaşlar. ssd ler sanıldığı gibi daha doğrusu vaad edildikleri gibi çok az enerji tüketmemekteler. incelemelerde ssd lerin bekleme durumunda bile hdd lerin tam yük altında çalışmalarına yakın enerji tükettikleri bulunmuş. birde şöyle birşey var 7200 rpm lik bir hdd ye yakın performans veren 32 gb lık ssd fiyatı 1000 dolar ve üstü..! bence chip bu konuda sektörün ciddi rakiplerinin ayrıntılı bir incelemesini yapmalı.. saygılar

ssd ler kaç bin rpm ye denk geliyorki 20000 bence çok fazla

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir