SSD'ye daha fazla para vermeye değer mi?

Daha küçük bir diske daha fazla para vermek, yani SSD almak ne kadar mantıklı? İşte cevabı...

  • Gökay Özbudak
SSD'nin farkı!
Daha sessiz...

SSD sabit diskler klasik sabit disklere nazaran daha iyi performans ve daha birçok gelişmiş özellik sunsa da, daha pahalı ve veri kapasiteleri daha az. Peki ama normal bir sabit diskten vazgeçip, depolayabileceğiniz alanı düşürüp daha pahalı bir SSD'ye geçmek her şeye rağmen mantıklı mı? İşte Macworld'un MacBook Pro'ların yardımıyla yaptığı küçük testler bu sorunun yanıtını verir nitelikte.

Macworld'un testlerine göre, SSD sahibi bir MacBook Pro'nun açılma süresi 20 saniyeyken normal bir sabit diskli MacBook Pro'nun açılma süresi 38 saniye. Ayrıca SSD sahibi MacBook, Speedmark testinde diğerine göre yüzde 20 daha hızlıyken, dosya kopyalama süresi normal sabit diskli MacBook'un yarısından daha da kısa. Son olarak SSD sahibi MacBook Pro'yu daha hızlı bir işlemciye ancak normal bir sabit diske sahip MacBook'la karşılaştıran Macworld; SSD'li 13 inç 2.3 GHz Core i5 MacBook Pro'nun, 500GB 5400-rpm sabit diskli 2.7 GHz Core i7 MacBook Pro'dan yüzde 8 daha hızlı olduğunu gördüler.

SSD ayrıca daha da sessiz oluşu, pil ömrüne yardımcı olması ve dayanıklılığıyla beraber parasını karşılıyor gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

ne güzel de macbook reklamı yapılmış :)

e tabi cnm 5400 yada 7200 rpm hdd yi ssd ile kıyaslayamam.. ssd fark atar.

üreticiler yeni nesil SSD teknolojisinin kaymağını yiyip, fiyatını alabileceğimiz seviyelere çektikleri zaman alacağız!

i5 i7 yi geçebiliyorsa değer görünüyor. İki işlemci arasındaki fiyat farkı ssd yi bedavaya getiriyor gibi.
Bu durumda i7 sistem kurup i5'e geçilmek istemeyenler sisteme ssd yi de dahil edeceklerdir.

bir de fiyatlar daha da aşağı düşse tatındna yenmez.

tüm bu artılara ramen bu sınırlı kapasiteye karşılık bu kadar paraya değmez. ne zaman ki yüksek performans, kapasite ve uygun fiyat olursa o zaman alınır. tabii bana göre :)))

fiyatları ve kapasiteleri daha makul olsa alınabilir...

aman tanrım 8 saniye mi hemen almalıyım 8 saniye .... yupppiiiiii ....

Tümden gümlerse görürüm ben sonra o elektrik tasarrufunu, bunlar çok çabuk ısınıp çok çabuk bozulmuyorlar mı? Hiç bir şey beni sabit diskten vazgeçiremez, bunlar getir götür için kullanılabilecek şeyler...

kesinlikle değer 10 tane hdd yi raid 0 ile bağlasanız bile bile 1 ssd nin rastgele veri erişim süresinin yanına yaklaşamazlar.

notbook veya netbooklarımız canımız. içinde dönen parça olmadığı için ssd bence çok avantajlı üstelik düştüğünde bişey olmuyor

Tümden gümlerse görürüm ben sonra o elektrik tasarrufunu, bunlar çok çabuk ısınıp çok çabuk bozulmuyorlar mı? Hiç bir şey beni sabit diskten vazgeçiremez, bunlar getir götür için kullanılabilecek şeyler...

Şaka mısın sen ya bi yürü git.

Bir yildan fazladir SSD kullaniyorum oyunlarin ilk acilisinda photoshop gibi uygulamalarda buyuk dosyalarla calisirken aradaki farki cok iyi anliyorsunuz. Simdiki yeni kusak SSDlerin hizlarini dusundugunuzde (500mb/s uzerinde ssdler var) ayni hizi almak icin kac tane hddyi raid yapmaniz gerektigini hesaplayin artik. Dizustlerinin buyuk hddlere ihtiyaci yok. 64gb bir ssd alirsiniz eski hddyide gider harici hdd kutusunun icine atar harici hdd olarak yaninizda tasirsiniz. Masaustlerindede isletim sistemini 64gb kurup ikinci disk'tete dosyalarinizi saklarsaniz sorunu cozmus olursunuz. Hala pahali olmasina ragmen suanda 120$ civarinda 64gb ssdler mevcut piyasada.

Daha sessiz...
---------------------------
Ne yani SDD`den ses mi çıkıyor?

Bir de ömürlerinin Mekanik disklere nazaran çok daha kısa olduğundan bahsedilseymiş daha da iyi olacakmış.
Ömürleri kısa olmasa bence önünde alınmaması için hiçbir engel kalmayacak.Ayrıca şunu belirteyim 1TB 2TB lık SSD ler görmek için bekliyorsanız daha çok beklersiniz.SSD ler mekanik diskler gibi veri depolamak amaçlı üretilmediler zaten.Sadece işletim sistemini kurmak için üretildiler.Zaten önemli olan da bu değil mi?

huzur ssd'de. 2ms rasgele erişim süresini herhangi bir sabit diskin vermesi mümkün değil ne yaparsanız yapın

2 tane 256 lık aldım raid yaptım. fiyatları çok uygun olduğu için 2 tane daha alacağım.

Bir de ömürlerinin Mekanik disklere nazaran çok daha kısa olduğundan bahsedilseymiş daha da iyi olacakmış.
---------
Suanda ki SSDlerin hepsi 1 milyon saatten fazla calisabilecek bicimde tasarlanmis iken sen hangi ömür süresinin kisaligindan bahsediyorsun anlamis degilim.

1 milyon saat/24 = 41666.666 gun / 365 = 114,15 yil ediyor.

peki her kullanımdan sonra hızla düşen performansa ne demeli?

bu ssd nin içine ne yüklencek :S

işletim sistemi bilgilerimi yoksa bilgisayarı aldıktan sonra yüklencek şeylermi ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play