SSD'yi RAM'in üstüne taktı!

Bilgisayar kasasında yerden tasarruf etme çabası, bakın nasıl bir manzara ortaya çıkardı!

Bellek üreticisi, SSD'yi belleğin üstüne taktı!

PC üreticilerinin kasa alanından tasarruf etmek üzere her şeyi denediklerini biliyoruz. Apacer'ın girişimi ise daha önce rastlamadığımız cinsten. Firma, DDR3 masaüstü RAM'lerinin üzerine M.2 SSD eklenti kartı slotu ve CFast CompactFlash kart slotu eklemeye başlamış durumda.

RAM üzerine eklenen slotlar, veriyi aktarmak için SATA III arayüzünü kullanıyorlar. RAM üzerine takılan SSD diskler, güç ihtiyaçlarını RAM slotu üzerinden karşılıyorlar. RAM çubukları, M.2 SSD kartlarının üç çeşidini de destekliyorlar (2242, 2260 ve 2280). Bu sayede daha yüksek kapasiteli M.2 kartları kullanmak mümkün hale geliyor.

DIMM'lerin üzerinde görünen konektörlerin, muhtemelen anakart üzerindeki SATA kontektörlerine bağlanması gerekiyor. Dolayısıyla RAM'ler, büyük ihtimalle M.2'nin daha hızlı PCI-Express sürümünden faydalanamıyorlar.

Apacer'ın "SDIMMS"leri (S, "storage" / "depolama" anlamına geliyor), şu an örnekleme aşamasında ve firma, RAM ve SSD'leri genellikle OEM'lere sattığından kısa süre içinde piyasada boy göstermesi beklenmiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

işte beklediğim haber !

Adamlar cift ssd li tost yapmislar resmen :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir