SSD'ler, mekanik sabit diskleri yok eder mi?

SSD'lerin giderek daha da yaygınlaşması, yılların mekanik sabit disklerini yok edebilir mi?

  • Levent Öztürk
SSD'ler, mekanik sabit diskleri yok eder mi?

Analist firması TrendForce'un tahminine göre, neredeyse 60 yıldır bilişim endüstrisinde önemli bir yere sahip olan mekanik sabit diskler, PC'lerde depolama sistemlerinin SSD tabanlı çözümlere geçilmesi ile büyük düşüş yaşıyor.

Mekanik sabit diskler, IBM'nin ilk modelini - RAMAC - 1956 yılında ticarileştirmesi ile beraber bilişim endüstrisinde yeni bir çağ başlattı. Bu diskler, birler ve sıfırları küçük manyetik bilgi noktaları olarak dönen plaklara yazıyordu. Ancak bunlar, telefonlarla, USB belleklerle veya kamera hafıza kartları ile yarışamıyor ve "flash" olarak tanımlanan bellek çiplerine yeniliyor. PC'lerde mekanik sabit disk kullanımı halen yaygın ancak en hızlı makineler, "solid-state drive" (SSD) kullanıyor.

SSD'ler artık ulaşılmaz da değil. Bu yıl, satılan kişisel dizüstü bilgisayarların yüzde 33'ü SSD sahibi olarak satıldı ve TrendForce'un tahminine göre 2018 yılında bu oran yüzde 56'ya ulaşacak.

SSD'lerin mekanik disklerden çok daha hızlı olduğu düşünülürse de bunun tüketiciler için iyi bir haber olduğu söylenebilir. Ancak mekanik sabit disklerin SSD'lere göre bazı büyük avantajları da bulunmakta. Öncelikli olarak en büyük avantajın, HDD'lerin çok daha ucuz ve çok daha yüksek bellek oranlarına sahip olmaları. Bir SSD ile aynı fiyata alınan bir HDD'de, sekiz kat daha fazla depolama alanı bulmak mümkün olabiliyor. Ayrıca SSD'ler, tekil bellek çiplerindeki bilginin tekrar ve tekrar yazılmasından dolayı çok daha kısa sürede ömürlerini tüketiyor.

Yine de firmalar, bulut bilişim hizmetleri için binlerce HDD almaya devam ediyorlar. Başka bir deyiş ile, son kullanıcı tarafında SSD'lerin yükselişte olduğu kesin ama mekanik disklerin artık işlevlerini yitirdiklerini söylemek de pek mümkün değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

biraz ucuzlasa kimse eski tip disk takmaz heralde fişek gibi açılıyor windows ama kapasite fiyat sorunu var işte.

Kisa vakitte olamaz uzun vadede kacinilmaz son diyelim

Şimdi olay şu SSD güzel aletlerde olay şu SSD = Ferrari ,HDD= Tank Yani kaza anında ferraride iseniz kesin ölürsünüz . SSD deki yedeklerde kesin kurtulmaz. HDD ise Tank taki ağır hasar alsanız bile içindeki personel korunur yani yedekleri bir şekilde kurtarırsınız. olay bu hız herşey demek değildir.

@05 Eylül 2016 18:59 Aynen öyle. Şahsen Ferraride gidip cesedim yakışıklı olacağına tankla gider güvende olurum daha iyi. Veriyi kurtaramadıktan sonra ne anladım ben "depolama"dan.

@05 Eylül 2016 22:45 Bu devirde verileri sadece bir harddisk veya kişisel bilgisayarda tutuyorsan ciddi risk zaten önemli dosyalarınızı buluta yükleyin ssd-hdd olayını onlar düşünsün.

@05 Eylül 2016 18:59 RAID kullan birader bunu da ben mi söyliyim.

mekanikn diskler oldukları yerde saydı hep ve hala sayıyorlar gb dışında extra bir işlem sunmuyorlar ve bu firmalar yıllarca halkı sömürdü ve yatırım yapmadılar bu yüzdende ömrünü tamamlamaya başladı artık.

2-4 yıl arası hdd kullanılamaz hale gelebılır hız ıtıbarıyle cok hızlı buyuyen ssd teknolojısı sımdılık 120-240-480 gb boyutlarında alınabılır ancak artan hızlar ve depolama yukselecegını tahmın etemek yanlıs olur ayrıca ssd modullerıde degısım gosterebılır satanın bıle sonuna gelınmesı uzak bır ıhtımal degıl

HDD sektöründe, Seagate ve Western Digital firmaları diğer firmaları zaman içinde yuttu. Kala kala Seagate, WD, ve nadir bulunsa da Toshiba kaldı, onu da yakın zamanda seagate ya wd alır. Fiyatların yerinde sayması normal, rekabet yok çünkü. Burada IBM 75gxp fiyaskosunun payını unutmamak lazım. Sektöre hep yeni şeylerle çıkan ibm 75gxp sonrasında hdd işini batırdı, hitachiye satıp kurtuldu. O tarihten sonra disklerimiz 7200 rpm de çakılı kaldı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play