Stardock, Windows 8 için endişeli!

MS'e ilk ciddi uyarı: Windows 8, sadece bu 3 "şey" yüzünden başarısız olabilir!

Windows'u kişiselleştirmeye yönelik yazılımlarıyla tanıdığımız Stardock, Windows 8'in şu anki sürümüyle (Tüketici Önizleme) ilgili endişelerini dile getirdi. Neowin'e konuşan Stardock, Windows 8 için daha klasik bir başlat menüsü sunan bir uygulama da meydana getirmişti.

Stardock'a göre Windows 8'de aşağıdaki 3 şey değiştirilmezse, başarısızlık meydana gelebilir.

"1. Masaüstü kullanıcılarının Windows 8'i tamamen bir masaüstü işletim sistemi olarak kullanması. Metro ve masaüstü arasında gidip gelmeyi engelleyecek değişiklikler yapılması gerekiyor.

2. Metro uygulamalarını düzenlemek için gerçekçi bir yol. Döşemeler gizli olduğunda sadece arama ile bulunabiliyor. Metro'da masaüstünde, Android, Mac ve iOS'da olduğu gibi bir klasör konsepti yok.

3. Fareyle keşfedilen işlevlerin görsel olarak keşfedilen işlevlere dönüştürülmesi. Windows 8'in tüketici beta'sında kullanıcının yeni işlevleri keşfetmesi için fareyi ekranda sürüklemesi gerekiyor ve işlevler, içerik ve uygulamalar arasında tutarsız."

Startdock, bu sorunların bazı 3. parti uygulamalar yoluyla çözülebileceğini düşünse de birçok kullanıcının Windows 8'i tercih etmeyebileceğini söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

çok hızlı ve verimli olabilir. ama çok kötü arayüz sanki 2 işletim sistemi çalışıyormuş gibi vista sp2 ile ondan daha iyi şuan windows 7 söylemiyorum bile.

windows 8 patlayacak ama microsoftun elinde... su an dunya uzerindeki en iyi isletim sistemi mac os x lion.

Microsoft, Stardock'un önerilerine kulak vermeli ama microsoft başına buyruk hareket etmeyi seven bir firmadır.

Evet katılıyorum.

Bence de windows 8 patlayacak ama ellerinde değil :)

1. Masaüstü kullanıcılarının Windows 8'i tamamen bir masaüstü işletim sistemi olarak kullanması. Metro ve masaüstü arasında gidip gelmeyi engelleyecek değişiklikler yapılması gerekiyor.

biri bana açıklayabilir mi bu cümle nedemek istiyor neden iki farklı arayüz arasında gidip gelmek engellensin ne saçma her pc ye windows 8 kurulduktan sonra masaüstü kullanıcısı isterse klasik arayüze geçebilmeli tab kullnanalar için metro daha kullanımı kolay olacaktır yani bu geçiş neden engellenmek isteniyo anlamış değilim windows 7 ultimate 64 bit i çıktığından beri kullanan biri olarak söylebilirim ki ms un çıkradığı engüzel en sağlam os windows 8 in de iyi olacağını düşünüyorum

win 7 iiidi :)

kesinlikle doğru

Bende adama hak veriyorum.
Mesela başlat tuşunu kaldırdıysan bari taskbar ikonlarını manyetik olarak ortada topla
*Tablet sürümünde sadece metro olsun
*Desktop sürümünde sadece desktop olsun.
-Metro sürümünde ikonun rengini değiştirebilelim
-Metroda kendisi önerilen sıralama ve gruplama yapsın.
-Metroya kurulan programların sonradan eklenen kısayollar çok basit duruyor png olarak biraz büyük ve kaliteli ikonları eklense çok daha görsel olur.
-Metronun sağ altında her zaman görünen saat, tarih, wifi, pil gibi bildirimler gözüksün.
- Eski başlat menüsündeki "kapat" menüsü direk olarak metro arayüzüne eklensin
- ie10 metro arayüzündeki geri ve ileri tuşları bazen web sitesinde tıklanmak istenen yere denk geliyor. Gecikmeli veya tam aşağıya yada tam yukarıya alınsın.

Birinci Çok Önemli Kafayı Yedirtti :S

Adam haksız.

aynen. windows 7 çok stabil şu an. win 8 ile bu arayüzle fazla bişi beklemesin

win98-98se - çok iyi
win me - fiyasko
win xp - çok iyi
win vista - fiyasko
win 7 - çok iyi
win 8 - :)
win 9 - bekliyoruz...

dünya üstündeki en iyi işletim sistemi win7 dir mac hikaye .....

haklılar...

windows 8 de windows 98 yada windows ME gibi yada Windows Vista gibi düş kırıklığı olabilir...

Windows 7 piyasadaki en kararlı sürüm şu anda microsoftun görsel olarak vistanın performans olarak xp yi kullanıyorsun gibi :)

Windows 8 ilk kullanıcı sürümünü denedim hoş görünüyor.Bence zamanla ona da alışırız :)

3. millenium faciasını gururla sunarım Windows 8 faciası sadece fanboyların beğeneceği bir facia benim bilgisayarıma asla giremez...

daha beta aşamasındaki bir işletim sistemini sırf kötülemek için yorumlamak çok saçma şuan bilgisayarımda tek işletim sistemi olarak Windows 8 Consumer Preview yüklü beta olduğu halde gayet başarılı ve kararlı son sürümü çıktıktan sonar ne bu listedeki 3 sorunun need farklı bir sorunun kalmayacağına eminim. çıkıpta burda yok vista yok milenyum gibi saçmalığa girmeye gerek yok windows' beğenmeyen gelip burda kötüleyenlerinde çoğunun bilgisayarında windows yüklü olduğuna eminim..

Bence doğru tespitler ve Microsoft'da bunların farkında. Son sürümde bunlar olmaz gibime geliyor.
Ama insanları metroya alıştırabilmek için beta sürümlerde bu dayatmayı yaptı. Böylece metro ara yüzlü telefonlara birçok kişiyi hazırlamış oluyor.

Ziyaretçi yazmış:
dünya üstündeki en iyi işletim sistemi win7 dir mac hikaye .....
-----------
Dünya üstündeki bütün işletim sistemlerini kullandın mı da böyle bir sonuç çıkarttın? BSD ve Linux'ler varken o dediğin hayal.

Arkadaşlar bırakalım atıp tutmayı.Vista için asla kullanmam windows 7 için xp den vazgeçmem diyenler laflarını yediler.Metro arayüzü ile ilgili bir sıkıntı olduğu gerçek fakat xp den hızlı ve windows 7 den görsel bir işletim sistemide olduğu gerçektir.Beğenmeyen kullanmayabilir.Ama her 10 bilgisayardan 8'inde windows olduğunu düşünürsek bu imkansız olur :)

Win 3.1 'den beri windows kullanıyorum ama Vista sonrası windows sıkmaya başladı.Linux'e geçme planlarımı Win 7 ile askıya almıştım ama Win8 ile windows kullanım alışkanlıklarımı tamamen değiştirmek çalışıyor bende daha güzel bir şey yapıyorum windowsu yeniden ögrenmem gerecekse linux yada mac os öğrenmeyi düşünüyorum.Linux ile en azından lisans derdim olmaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir