StartersHub, Melek Yatırımcıların Gündeminde

StartersHub'ın yatırım yaptığı girişimler melek yatırımcıların da gündeminde.

StartersHub, melek yatırımcıların gündeminde

Erken aşama girişimlerin ürün veya hizmetlerini pazara sunabilmeleri için girişim sermayesi fonları kadar melek yatırımcılar da kritik önem taşıyor. Erken aşamada yüksek risk ve yüksek potansiyel barındıran girişimlere ortak olan melek yatırımcılar, bireysel olarak da girişimi destekleyerek yarının başarılı şirketlerinin temelini oluşturmada kilit rol oynuyor.

1920'li yıllarda Broadway'de sergilenmek istenen oyunlara finansal anlamda sponsor olan bireysel yatırımlar ile başlayan melek yatırım kavramı, 1970'li yıllardan itibaren bugün kullanıldığı şekilde erken aşama girişimlerine yapılan yatırıma dönüştü. Günümüzde sayı ve çeşitlilik olarak artan girişimlerin en önemli destekçileri arasında melek yatırımcılar yer alıyor.

Melek yatırımcılar finansal desteğin ötesinde, bilgi birikimlerini, tecrübelerini ve iş ağlarını girişimcilerle paylaşıyor ve yeni girişimlerin daha güçlü bir başlangıç yapmasına yardımcı oluyor. Böylece girişimler daha hızlı ve sağlam adımlarla ilerleyebiliyor, yarattıkları ekonomik değerlerle hem istihdama hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

Türkiye'nin hızla gelişen startup ekosisteminin dinamizmine dahil olan melek yatırımcılar, girişimlerle birebir ilgilenerek, genç girişimcilerin enerji ve vizyonlarını kendi tecrübe ve birikimleriyle birleştiriyor. Geleceği inşa edecek güçlü startuplar, girişimciyi, yatırım fonlarını ve melek yatırımcıyı bir araya getiren bu iş birlikleriyle gelişiyor.

Türkiye'nin önde gelen erken aşama teknoloji yatırım fonlarından StartersHub, güçlü portföyü sayesinde teknoloji girişimlerine ulaşmak isteyen melek yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Kurulduğu 2015 yılından bu yana portföyündeki 56 girişime 3 milyon doların üzerinde yatırım yapan StartersHub yatırım fonu, melek yatırımcıların ve risk sermayesi fonlarının de küresel pazara çıkma potansiyeline sahip girişimlerle tanışmasına destek oluyor.

Girişim fonları ve melek yatırımcılar, yatırım turlarında bir araya geliyor

StartersHub, teknoloji girişimleri ve melek yatırımcılar arasındaki güven bağını kurarak, yatırımların çok daha etkin yönetimine olanak tanıyor. StartersHub'ın profesyonel yatırım ekibi yatırım esnasında da, yatırım sonrasında da hem girişimler hem de diğer yatırımcılar ile profesyonel süreci ilerletiyor. StartersHub portföyündeki 56 girişimin üç yılda aldığı toplam 17 milyon dolarlık yatırımın yüzde 20'sinde melek yatırımcıların imzası bulunuyor. Diğer taraftan, StartersHub bünyesinde gerçekleştirilen hızlandırma programlarınına katılan girişimlerin bir kısmı daha önce melek yatırımcıların desteğiyle kurulup, StartersHub desteği ile başarılarını daha üst seviyeye çıkarmak isteyen şirketler oluyor.

Kendi yatırım komitesinde de melek yatırımcılar bulunan StartersHub ile yatırım turlarına katılan melek yatırımcılar, kendi iş bağlantılarını bu yolla genişletirken, girişimcilik ekosistemi ve startuplar hakkında daha zengin bir deneyim ediniyor.

StartersHub portföyünde bulunan teknoloji girişimlerinin değerlemesi arttıkça, yatırım yapan paydaşlar da fayda sağlıyor. Erken aşama girişimlere yapılan yatırımlar, iş modelinin başarıya ulaşmasıyla birlikte kârlılığı yüksek geri dönüşler sağlıyor. Bugüne kadar StartersHub portföyünden Zeplin, Thread In Motion, Monument, Meditopia, Optiyol, Poltio, Sixa ve Teleporter gibi girişimler, melek yatırımcılardan aldıkları yatırımlarının değerini şimdiden yukarıya çekmeyi başardı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz