"Steam Box" ile oyun oynamak kolaylaşacak

PC oyuncularının şikayet ettiği "makine toplama" dönemi, bu yeni canavarla son bulabilir!

  • Cem Şancı
Steam Box ile oyun dünyası değişecek!

Konsolların oyun dünyasında nasıl bir etki yaptığını biliyoruz. Bir zamanlar video oyunları büyük oranda PC'ler için hazırlanırken, konsolların piyasaya girmesiyle bu cihazların sahiplerinin büyük satın alma gücü nedeniyle oyunlar özellikle konsollar dikkate alınarak hazırlanmaya başlandı. Bu da elbette oyunların potansiyellerinin kısıtlanması anlamına geldi çünkü konsol cihazlarının teknik detayları PC'ler gibi kolayca değişebilen esnek bir yapı sunmuyordu.

Oyun yapımcıları piyasadaki mevcut konsolların teknik sınırlarını gözeterek oyunlarına ekleyebilecekleri pek çok yeteneği, özelliği kırpmak zorunda kalarak  oyun üretmeye başladılar. Hatta Crytek gibi dev oyun yapımcıları bu kısıtlamalardan çok rahatsız olduklarını ve konsolların oyun dünyasına büyük zarar verdiğini sık sık dile getirdiler.

Fakat PC oyunlarının gelişmesinde de önemli bir sorun vardı. Herkes, her oyunu çalıştırabilecek PC bileşenlerine sahip olamıyordu. Dolayısı ile her PC ile her oyunu çalıştırmak mümkün olmuyordu. Ancak ünlü oyun dağıtımcısı Steam, uzun zamandır bu soruna bir çare olmak için PC oyunlarında bir standart oluşturma peşindeydi. Bunun için de bir tür PC konsolu geliştirebileceği konuşuluyordu. Ve Steam o beklenen konsolunu duyurdu: Steam Box...

Steam Box, aslında Linux işletim sistemiyle hazırlanmış Steam OS ile çalıştırılan bir PC. Ancak özellikle oyunlar için hazırlanmış olan Steam OS işletim sisteminin çok düşük donanım gereksinimleri nedeniyle piyasadaki çok pahalı oyun PC'leriyle aynı performansı vermeyi vaat ediyor.

Half-Life 3 sürprizi ve fazlası, haberimizin ikinci sayfasında...

Half-Life 3 sürprizi!

Steam'in açıklamalarına göre, "açık" konsol olarak 300 adet üretilecek ve test kullanıcılarına dağıtılacak olan Steam Box, aynı bir PC gibi gelişmiş bileşenlerle güncellenebilecek. Böylece üç yıl sonra konsolun ekran kartı artık yeni oyunları çalıştırmakta zorlanınca, tüm konsolu değiştirmek zorunda kalmadan, yeni bir ekran kartı takılabilecek veya işlemci modülü değiştirilebilecek ya da daha fazla hafıza eklenebilecek. Bu sayede oyun yapımcıları da, esnek oyunlar hazırlayabilecekler. Steam Box'u daha güçlü olan kullanıcılar en yüksek ayarlarda oyunu oynayabilecekken, daha eski modeller oyunu yine çalıştırabilecek ancak ayarlar biraz düşük kalacak. 

Elbette, Steam Box satın almadan, düşük donanım özelliklerine sahip PC'lerde Steam OS kurarak da oyunları oynamak mümkün olacak. Bu da Steam'in oyun dünyasında gerçek bir devrim yaratması anlamına geliyor. Artık oyun oynamak isteyenlerin, yüksek ücretli Windows işletim sistemleri ve bunların ihtiyaç duyduğu pahalı donanımları satın alması gerekmeyecek.

Bu sistemin oyun dünyasında yayılması birkaç yıl alacaktır fakat büyük oyun üreticilerinin Steam gibi büyük bir dağıtımcının sunduğu bu teklifi geri çeviremeyeceği ve Steam OS için dev oyunlar üreteceği ve kısa süre içinde Steam OS'un en önemli oyun platformu haline geleceği tahmin ediliyor.

Her şeyden önce de Valve'in, yani Steam'in sahibi olan oyun geliştiricisinin, en popüler oyunu Half Life'ın üçüncü bölümünü özellikle Steam OS'a özel olarak piyasaya çıkarması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Hayırlı olsun chip, internet bağlatmışsın kardeş.

Linux da oyun yok diye kullanmayanlar artık sırf oyun için Linux kullanıcıları olacak anlaşılan. her ne kadar ismi Steam Os olsada

Çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu taam mı...

tek kelimeyle saçmalık

bu kafayla hayal kurmakta güzeldir be steam :)

off steam kes saçmalamayı ya doğru düzgün programın yok ne os olcak ubuntudan bile dandik olur

Bu iş yürümez. Neden mi ? Donanım üreticileri böyle bir şey istemeyecektir. Daha sonra Xbox ve PS yani Microsoft ve Sony bu işe her türlü köstek olacaktır. Hatta Microsoft Windows platformundan dolayı bu iş olmaması için her yolu deneyecektir. Taktir edersiniz ki MS 'nin donanım ortaklıkları çok güçlü şirketlerdir. Bu işin sonu OUYA gibi olacaktır. OUYA ne diyen olacaksa internetten araştırsın.

@26 Eyl 2013 17:45 Mantıklı bir öngörü. Ama umarım doğru çıkmaz. Şirketlerin yapacağı muhtemel adilikler umarım gerçekleşmez. Çünkü gerçekten iyi düşünülmüş zekice bir platform gibi duruyor bu Steam Box şeysi. Hayırlısı artık.

İnşallah iyi bişey olur ne diyelim sonuçta fazla seçenek fazla rekabet ön yargı ile yaklaşanlara sesleniyorum siz gidin youtube'dan hala COD gameplay izleyin.

Steam tam olarak mükemmel bir sistim online olsun falan ben oyunlarımı steamdan satın alıyorum.Serverleri çok kaliteli valla kaliteli bir sistem

anlamıyorum bu kadar güzel bişey piyasaya geliyor ayrıca geliştirilebilen ve geliştirmesen bile alt grafiklerde oyunu oynatabilen sırf oyun oynamak için pc almak gerekmiyecek artık . ps4 - xbox one dan farklı olarak geliştirilebilir yapmışlar

tek kelimeyle saçmalık Ziyaretçi Bugün  17:13 bu kafayla hayal kurmakta güzeldir be steam :) Ziyaretçi Bugün  17:19 sizin gibi MS kölesi değiliz... Steam os size fazla gelir...

32mb ekran kartiyla c3 acacaksa tamam :)

Hayirlisi olsun benim isime yarar

amaç bilgisayar dışında bir şey ile oyun oynamak ise Xbox one ve ps4 sizi bu pc den daha fazla mutlu edecektir.

ancak oyunlar klavye+mouse'la oynanıyorsa pc yerine tercih edilebilir

Bu aynı zamanda PC oyunlarının Linux'da çalışması anlamına da geliyor sanırım. Linux'un yaygınlaşmasına da son derece katkı sağlar. Bence Bilgisayar dünyası için süper bir olay.

yayılacağını sanmam ama yayılırsa güzel olur.

Kesinlikle güzel olur

Performans zor iş umarım basarirlar

http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/12/steam-machine-teardown-complete.jpg

Sen de yorum yaz