Steam'de "WTF" tehlikesine dikkat edin!

Popüler oyun dağıtım platformunda böyle bir mesaj aldıysanız, fazla meraklı olmamanızda yarar var!

Steam'deki bu tehlikeli bağlantılara dikkat edin!

İnternette masumca dolaşırken bizi kandırarak bilgilerimizi çalmak için yeni yöntemler arayan siber suçlular, bu kez Steam'in sohbet özelliğini gözlerine kestirdiler.

"WTF ??????" şeklinde bir mesaj ve yanında bir bağlantı aldığını gören bazı Steam kullanıcıları, ne olup bittiğini belki de haklı olarak merak edip bağlantıya tıkladıklarında, bilgisayara bir .SCR dosyası iniyor (ekran koruyucuları .SCR uzantısına sahip, ancak aslında temelde .EXE'den farksızlar). "Otomatik olarak çalıştığı" söylenen SCR dosyası, bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yüklüyor. Bu durumda zararlı, Steam oturum açma bilgilerinizi ele geçirebiliyor.

Güvenlik araştırmacısı Graham Cluley, zararlının henüz bazı antivirüs tarayıcıları tarafından algılanmadığını söylüyor.

"Sosyal mühendislik" yöntemleri siber dolandırıcılar arasında şu sıralar çok yaygın olduğundan Facebook ve diğer sosyal ortamlarda özellikle arkadaşınızın hesabından gelen, içerisinde bağlantı bulunan şüpheli mesajlara dikkat etmenizde fayda var.

Hacker'ların parolanızı çalmakta en çok kullandığı 5 yöntem, bu yazımızda!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ilk yorum arkadaşım bana yollamıştı aynn wtf yazısı ve imaga saverda vardı sonra girme virüs var dedi bu arada arkadaşa nasıl bi virüs dedim bilemedi bilgilendirdiğiniz için tşk

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir