Steam'de artık geri iade mümkün!

PC oyuncularının tartışmasız en değerli sitesi, uzun zamandır beklenen imkanı nihayet sunuyor!

  • Levent Öztürk
Steam'de artık geri iade mümkün!

Eğer bir oyun satın aldıktan kısa bir süre sonra onun istediğiniz oyun olmadığını veya oyunu gerçekten beğenmediğinizi fark ettiyseniz, bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz. Neyse ki Valve, bu sorunu geçmişte bırakıyor ve internette Steam üzerinden alınan oyunlar için 14 gün geçerli geri iade imkanı getiriyor.

Bu iade işleminin kuralları ise oldukça rahat gözüküyor. Resmi sitede belirtildiğine göre "Steam üzerindeki neredeyse her satın alım için – herhangi bir sebep ile – iade isteyebilirsiniz."

Sorunun bilgisayarınızda olması, yanlışlıkla gerçekleştirilen bir satın alım olması veya oyunu beğenmemeniz ise Valve'nin çok umurunda değil gibi gözüküyor. Var olan bir gereklilik ise, oyun içerisinde geçirdiğiniz sürenin iki saati aşmamış olması. Ancak burada da belirli bir rahatlık bulunuyor: "Eğer anlatılan iade kurallarının dışında bulunuyor olsanız da, bir iade isteğinde bulunabilirsiniz ve bu isteği inceleriz."

DLC içerikleri de aynı anlaşma grubuna giriyor ancak bazı üçüncü parti DLC içerikleri iade kapsamında olmayabiliyor; özellikle "bir oyun karakterine geri çevrilemez bir şekilde seviye atlatıyorsa..."

Her ne kadar bu durum Steam ve kullanıcıları için büyük bir gelişme olsa da, Steam'in rakipleri Origin ve GOG'un bir süredir iade poliçelerinin bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Electronic Arts'ın sahibi olduğu Origin bir "muhteşem oyun garantisi" veriyor ve oyunları herhangi bir sebep ile satın alımdan yedi gün içerisinde veya oyuna ilk girişten 24 saat içerisinde iade edebiliyorsunuz. Bu kural bütün EA oyunları için geçerliyken, üçüncü parti oyunların sadece bir kısmı için geçerli durumda.

GOG veya Good Old Games ise iade konusunda biraz daha sıkı kurallara sahip; "herhangi bir satın alım için" 30 gün içerisinde iade hakkı tanınıyor ancak bilgisayara indirilmemiş veya oyuna giriş yapılmamış olunması gerekiyor. İade almanızın diğer yolu ise oyunun sorunlu olması.

Her ne kadar Steam'in iade imkanı rakiplerine göre daha geç sunulmuş olsa da, çok daha rahat bir iade anlaşması sunduğu söylenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Evet bugün ki güncellemeden sonra kocaman kocam uyardı iade alıcaz efenim diye ama detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum steam sadece ingilizce olarak anlatıyordu.

@SedorKing Kocaman kocaman olacaktı o :P

GOG Sunduğu imkan'da ibretlik adam oyunu denemeden ne bilecek resmen oynarsanız değişmeyiz deselermiş daha net olur muş :) Gerçi ilk defa duydum onları ama bulut sistem üstün'den oynatıyorlar ise gene bir nebze diyeceğim ama ondada giriş yapmama şartı nedir :D

aman bizim Türklere olmasın bizde her türlü çakallık döner.

acaba iade edilen oyunu ilerde tekrar satın almamızı kısıtlayan bir sistem var mı? yoksa al 1 saat 55 dk oyna sonra iade et, ilerde tekrar al yine 1 saat 55dk oyna yine iade et, ohooooo :D

Ttnetle oyunu indirmek zaten 24 saatten fazla sürüyo :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play