SteamOS'a BIOS desteği geldi!

Son dönemin en çok merak edilen işletim sistemini, artık eski model bir PC'de de deneyebilirsiniz!

Sadece UEFI destekleyen SteamOS'a BIOS desteği!

Geçen sene ilk beta sürümü yayınlanan SteamOS, henüz çok yeni bir işletim sistemi ve kat etmesi gereken uzun bir yol var. Konsolları PC'lerin gücüyle yenmeyi amaçlayan işletim sistemini yakından takip ettiyseniz, onun sadece UEFI destekli PC'lerde çalıştığını hatırlayacaksınız. Bu durum SteamOS'u farklı bir işletim sisteminin yanına yüklemenizi oldukça zor bir hale getiriyordu. Ancak Valve'ın yeni yaptığı bir geliştirme, artık SteamOS'u eski, BIOS'lu sistemlerde de çalıştırmaya izin veriyor.

Geliştirme, Steam OS'u BIOS'lu sistemlere yüklemeye izin verdiği gibi, çift-önyükleme yapılandırması oluşturmayı da kolaylaştırıyor. Bu işlev için "Experd mode"dan faydalanmanız gerekiyor.

Ancak Valve'ın bir de uyarısı var: "Bu yeni işlevi henüz çok az test ettik, özellikle çift-önyükleme kurulumlarını. Bu yüzden onu kaybetmeye hazır olmadığınız bir makineye yüklemeyin." SteamOS'a eklenen diğer yenilikler arasında disk bölümleme, kurtarma ve DVD'den yükleme desteği var. SteamOS henüz kullanıma hazır bir işletim sistemi değil, ancak onu denemekte kararlıysanız, ISO dosyasını edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

çöp - beş para etmez

@23 Oca 2014 21:52 asıl çöp sensin bekle biraz donanım desteği gelişsin...

@23 Oca 2014 21:52 Her şeye'de çöp deme moda oldu. daha iyisini biliyorsanız gidin yapın o zaman. Adamların tonlarca emeğine tek çırpıda çöp demek hiç hoş değil.

Tuh ya ben demeden once birisi çöp demis. Abi su isi gunlere bolelim hak yiyenler var yani. 1 haftadir çöp diyemiyorum elim ayagim titriyor resmen.

@24 Oca 2014 15:10 adam ironi yapmış eksilemişsiniz

Ben bunu daha yeni gördüm, bilmiyordum, daha fazla bekleyemem, bunu hemen kurmalı ve denemeliyim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir