SteamOS oyunlarda hayal kırıklığı yaratıyor!

Uzun süre büyük bir merakla beklenen işletim sistemi, performans konusunda sınıfta kaldı!

  • Onur Seven
SteamOS oyunlarda hayal kırıklığı yaratıyor!

Valve'nin oyun amaçlı işletim sistemi SteamOS, ciddi performans sorunları yaşıyor. Ars Technica tarafından incelemeye alınan SteamOS farklı platfromlarda oynanabilen oyunlar karşısında verimli sonuçlar vermekten uzak görünürken, saniyede gösterilen kare sayısı gibi konularda Windows 10'un yarı değerlerini zar zor yakalayabiliyor.

İnceleme sonuçlarında yer alan değerler, yeni işletim sisteminin, Middle Eart: Shadow of Mordor ve Metro: Last Night Redux gibi oyunların, Geekbench 3 benchmark testlerinde şaşırtıcı biçimde sınıfta kaldığını gösteriyor. Sonuçlar Windows 10 ile SteamOS arasından kare sayısı konusunda yüzde 21 ile yüzde 58 arasında farklılık bulunduğunu gösteriyor.

SteamOS'in orta sınıf donanıma sahip cihazlarda daha çok kullanılacağı göz önünde bulundurduğunda sorun oldukça ciddi görünüyor. Örneğin Windows 10, Shadow of Mordor için 34.5 fps değerine ulaşırken SteamOS ancak 14.6 fps'ye ulaşabildi. Valve'nin kendi oyunları da bu sorunlardan payını almış görünüyor. Portal, Team Fortress 2 ve Dota 2 gibi oyunların SteamOS performanslarında yüzde 15-27 arasında düşüş bulunuyor.

Bu değerlere bakıldığında şimdilik SteamOS'in Windows 10 karşısında pek de şanslı olduğunu söylemek mümkün değil. Valve'nin işletim sistemi konusunda yol alabilmesi için daha çok çalışması gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

30 yıllık windowsun kalitesine dünkü firmamı yetişecek , çok komik...

@20 Kasım 2015 20:44 Google a da öyle diyorlardı şimdi hepsi pastasından pay alabilmek için ağlıyor :D

Ben de ChromeOS zannetmiştim :( Benim için kötü haber. Amaaaan canım boşver Steam Machinelere de Windows 10 kurar KMS yaparız :D

Adamların kendi oyunları bile Windows da daha iyi çalışıyorsa Valve'ın burada durup biz nerede yanlış yapıyoruz demesi lazım. SteamOS yavaş çalışıyor oyunlarda düşük performans veriyor damgası yerse hayatta toparlayamazlar bir daha. (Bkz. "Internet Explorer yavaş çalışır")

Volkan api ü sanırım steamos a gelecek dx12 den bile iyi olduğu söyleniyor

Sorun portarın düzgün optimize edilmiş olmaması. SteamOS için çıkan çoğu oyun düzgün optimize edilmiyor. Çoğunluğu AMD sürücülerinde çalışmıyor bile. Valve'in kendi portları dışında neredeyse düzgün port yok. Bazıları eON adı verilen dönüştürücüyü kullanıyor, bunlar halledilmeden SteamOS'a çıkan oyunlardan yüksek performans beklenemez.

Daha bismillah bi durun yeni çıkan bir işletim sistemi en iyisi olmasını beklemeyin. Elbette zamanla gelişip Windowsu sollayacaktır.

@20 Kasım 2015 21:49 Kaç yıldır gelişecek. Yıllardır bir gelişme kaydetmedi oyunların artması dışında. Steam os asla kazanamaz. Steam önce kendi işini yapsın ne anlar işletim sistemi yapmaktan. Bu işi Windows ve Apple a bıraksın.

test hileli yapılmıştır... steam os ile başedemeyen ms tuzak kurdu...

@20 Kasım 2015 21:51 Alüminyum folyo şapkanızı unutmuşsunuz komplo teorici beyefendi

@20 Kasım 2015 21:51 yav he he kesin öyledir :p

oyunlarda 0 optimizasyon yapan firma işletim sistemi yapmaya kalkarsa...

@21 Kasım 2015 12:33 Oyunlarda optimizasyon yapmasına gerek var mı ki Valve'ın, 7 yıllık bilgisayarlar bile Source motorundaki oyunları sorunsuzca çalıştırabiliyor

Vulkan API'ı çıkınca yapmak lazım bu testleri; keşke Steam makinaları Vulkan API çıkınca piyasaya sürülseydi

Sen de yorum yaz