Steve Ballmer'dan Vista itirafları!

Üzerinden yıllar da geçse, Windows Vista kabusu hakkında itiraflar gelmeye devam ediyor!

  • Cem Şancı
Steve Ballmer'dan Vista itirafları!

Geçtiğimiz günlerde, bir yıl içinde emekli olacağını açıklayan Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer, giderayak itiraflara da başladı.

Basınla bir toplantı sırasında geçmiş hatalarını değerlendiren Steve Ballmer, en büyük hatasının ve en büyük pişmanlığının Vista olduğunu açıkladı.

Vista için çok büyük bir ekibin çalışıtğını, işletim sistemine çok büyük mesai ve emek harcandığını ve bu yüzden hatadan dönmenin de zor olduğunu, yaptıkları hata ile battıkça battıklarını, bu yüzden de çok pişman olduğunu vurgulayan Ballmer, bugünkü aklı olsa, Vista'yı hiç yapmayacağının da altını çizdi.

Microsoft Vista, şirketin en zayıf işletim sistemi olarak kabul ediliyor. Uyumsuz sürücülerin çakışması gibi nedeniyle sürekli çökmeler yaşayan işletim sisteminin şöhreti o kadar kötüydü ki, Apple zamanında bu avantajı kullanıp ünlü "Mac vs PC" reklamını bile yapmıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Fırsatçı Apple

@27 Ağu 2013 15:34 Fırsatçı olmayan var mı?

bilmiyorum nedendir acer vista laptopumdan çok memnundum şimdide vindows7 yerine vistaya geçmeyi düşünüyorum.

Windows Xp' den vazgeçmek zorunda kalanlar mutlaka Vista' yı da dener belki kötü dedikleri Vista hoşlarına gider... Bana sorsalar Vista' mı kullanırsın yoksa Windows 8' mi kullanırsın deseler Vista kullanırım çünkü Vista kalıcı olarak korsan kullanılabiliyor Windows 8 'i korsan kullanmak için kalıcı bir yöntem bulunmuyor şuandaki Windows 8 Crackleri internetten 180 günlük geçici aktivasyon yapıyor yani crack için maalesef internet bağlantınız olması gerekiyor bu gerçekten güvensiz ve tekrar gerektiren bir yöntem hacklenebilirsiniz yani...

@27 Ağu 2013 15:54 Windows Vistayı iyi Windows 8 i kötü gösteren şey bu mu yani, Vistanın daha iyi cracklenmesi mi? Tam tersi olmasın yoksa?

@27 Ağu 2013 15:54 yok öyle bir şey :)

@27 Ağu 2013 15:54 Crack'in yasal olmamasına rağmen bunu savunuyormusun hakikatten?

@27 Ağu 2013 15:54 Windows 8'i kötüleyenlerin hepsinin altında yatan asıl sebep bu zaten. Korsan kullanamayacaklarını anlayıp kötülüyorlar. Çoğu da hiç kullanmamış. Kullansalar windows 7'den hiçbir farkı olmadığını anlayacaklar.

@27 Ağu 2013 20:08 İlerde sen de Windows 8' e geçmek zorunda kalırsın...

asıl en zayıf Windows Millenium Edition'dı... VISTA sorunsuzdu antikacılar yüzünden başarısız oldu...

@grezimonk Aynen katılıyorum Vista ME nin yanında melek kalır. Bu kadar antistabil ve kelimenin tam anlamıyla rezil bir sistem daha üretilmemiştir. 98 in makyajlı çakması.

Windows Vista'ya neden bu kadar yükleniliyor anlamıyorum. Windows Xp'den geçince uyumsuzluk sorunları oldu evet ama bu kadar pişmanlık yaşatacak bir sistem olduğunu düşünmüyorum.

seneler sonra windows 8'in bilgisayar versiyonu için aynı şeyleri söyleyecekler.

Vista gayet iyiydi 1 sene format atmadan kulladığım tek işletim sistemiydi.

@27 Ağu 2013 16:37 berbat işletim sistemi vistanın çıktığı yıllarda ki bilgisayarım son teknoloji olmasına rağmen yinede sistem kasardı.

İyi de hatalardan ders almak gerekir. Yani Vista kötüydü fakat buna farkına varıldı. Windows 7 var yani

Vista kullanıcıları W7'e alıştırmak için çıkarılmış bir ara işletim sistemiydi.

Vista başarısız değildi.Sadece zamanında önce bir işletim sistemiydi.Tabi bunda donanım üreticilerinin antika donanımlarına "vista ile uyumludur" etiketi yapıştırmanın payıda var..Yöneticiler halktan gelen tepkiye göre yani nabza göre şerbet veren açıklamalarda bulunuyor.

vista, win 8 le de sıvadı. neyseki win 7 var.

Ben hayatımda çöken vista görmedim kullanıpta.Nasıl oluyorsa.

@Batuhan Karsan 26 ilk çıktığında birsürü hataları vardı şuan yok o kadar

vista forever...

Xp den sonra görünüm de farklılık yaratacak işletim sistemi arayışına geçen microsoft Vistayı çıkardı ama performansı çok kötüydü bu hatalarını telafi etmek için dikkat ederseniz ardından hemen win7 çalışmalarına başlandı .

2 yil vista kullandim 1 kere bile cokmedi yavaslamadi. simdi win7 kullaniyorum en ufak bir fark hissetmedim. cok buyuk haksizlik ediliyor vistaya.

@27 Ağu 2013 20:03 çok fazla donanım seçtiği için sıkıntı yaşatıyor al bende ssd 120 gb 2 tb western black disk fx 6100 cpu 8 gb ram var Vista kuruluğuandan itibaren tıkanıp duruyor sistem ama amd sempron 3400+ lı eski pcde roket gibi çalışıyor hiç takılmadan. Vista için oturup kimsenintek tek bileşenleri test etmek gibi bir lüksü yok.

win7 ile biraz toparladılar win8 ile de geleceğin xp sini yaptılar bence. Win8 e alışanlar nasıl bırakacak bilemiyorum. Şahsen ben win8 e alıştıktan sonra win7 de bile zorlanmaya başladım.

@27 Ağu 2013 20:31 aynen bende win 8 e alıştım sonra arkadaşımın pcde win 7 vardı ona geçınce bilgisayardan hiç zevk almadım

sistemin eski ise windows xp , güncel bir sistemin varsa windows 7 kullanılmalı başka birşey değil. windows vista ve 8 arasıcak ürünler.

aslında vista sağlam bir işletim sistemi de zamansız çıkardılar.vista işletim sistemini çalıştırmak için yüksek sistem gereksinimi istemesi ve tüketicilerin buna hazır olmaması vistayı kötüye çıkardı hepsi o

Windows 8 hatasi Vista'yi bile golgede birakacak. Belkide milyonlarca kullanicinin diger isletim sistemlerinin varligini ogrenmesine vesile olacak. Ozellikle Apple'a cok fazla bir gecis olacak. Zira millet normal Windows gitti en azindan daha iyi olani secelim diyecek.

Vista ultimate 64-bit orjinal 500 lira basıp almıştım zamanında.... Sonra paraya mı acıyayım bilgisayara mı karar veremedim........

ee vista da sorun varsa lisansli satin alanlara parasini iade etmeye ne dersiniz? korsan kullanana verip veristiren yorumcular sizleri tüketicinin hakkini korurkende piyasada görmek isterdik..

Windows 8 tablette çok iyi abi yalnız pc de olmadı alışamadım mouse ile slide yapmak saçma Windows 8 iki seçenekli olsaydı keşke windows phone 8 gibi windows 8 in pc olanı yapacaktın kalın boder olmadan daha soft bir pencere görünümü windows 8 i über olur, ayrıca metro arayüzü tablette iyi de server da metro arayüzü hiç gitmemiş abi server da tablet görüntüsü hangi kişinin aklına geldi anladım ama metro arayüzlü server da olmamış

büyük palavra 2007 den beri vistadayım bir defa bile çökmedi vazgecmem de**

Vista sp lerden sonra duzeldi asil facia milleniumdu bence.

ürünün sahibi pişmanım diyor. Ürünü satın alan TR'de bazıları memmun, ülkemiz insanına özgü durum şaşırtıcı gelmiyor.

win 8 kullanamıyorum demiyorda, win 8 in retro arayüzü çok karmaşıkmış .s .s .s

@28 Ağu 2013 10:21 8 karışık filan değil masa üstü yok diye değil kapatmak için düğmeye görev atasanızda askıya almasına gıcığız...

@grezimonk Linuxcu Değilmiydin ??? :D

@28 Ağu 2013 10:21 Başka hangi işletim sistemi bilgisayarı kapatmak için dahil sistemi ezberlemiş olmanı gerektiriyor ? Hadi onu geçtim bu win98 görünümüne dönüş ne ve insanların aklı mı alındı ki hala göremiyorlar. Bakar kör lafında olduğu gibi...

Ege üniversitesinde böte kurultayı düzenlenmişti. O zaman vista yeni çıkmıştı.Bir microsoft temsilcisi geldi vistayı anlatıyo işte şöyledir böyledir. Adam sunumunu bitirdi parmak kaldırıp sordum: " benim bilgisayarım şimdi şu özelliklerde xp'yi rahat kullanıyorum neden vistayı kullanmak için yeni bilgisayar alayım ya da mevcut pc'nin parçalarını değiştireyim? cevap yok...

vista işletim sistemini yaklaşık 8 ay kullandım hemde service pack 1`den önceki ilk çıkan versiyonunu, ne bir mavi ekran ne bir çökme ne bir donanım çakışması ne bir sürücü uyumsuzluğu sorunu yaşadım. o dönem en fazla kasan oyunları rahat oynadım hemde nfs run crysis 2`ye gücü yetmeyen bir sistemle! ayrıca windows 7 ile arasında ram kullanımı bakımından sadece % 3 fark ediyor. windows 98 windows xp windows 7 kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki en güvenli işletim sistemi vista idi güvenlik sorunu olan sitelere girdiğimde bilgisayarın fan sesinin coşmadığına rastladığım tek windows. talihsiz bir açıklama illuminati ballmer üstad yaptığı işten bir haber olduğunu birkez daha kanıtlamış! vista hakkı yenmiş bir işletim sistemidir. son olarak id software senelerdir geliştirmek için uğraştığı doom 4 projesini tek kalemde çöpe attığını belirteyim, ama id software`den 500 kat daha fazla para sahibi olan microsoft satışa değer olmayacağını düşündüğü bir işletim sistemini sırf ziyan olmasın diye (!) millete satıyor (ki bu durumda kakalıyor daha iyi tanım bence) microsoft`un nasıl bir zihniyete bir firma olduğunu illuminati ballmer üstad kendi ağzıyla itiraf etmiş haberi yok!

Sen de yorum yaz