Steve Ballmer: "En büyük hatam..."

Microsoft'un eski CEO'su Steve Ballmer, yönetimi sırasında yaptığı en büyük hatayı itiraf etti!

  • Cem Şancı
Steve Ballmer: "En büyük hatam..."

Steve Ballmer, bir üniversitede yaptığı konuşmada, on sene önce Microsoft'un telefon konusuna yatırım yapmasını engelleyerek piyasadaki rekabetin gerisine düşmelerinin sorumlusunun kendisi olduğunu itiraf etti.

Akıllı telefonların bu kadar büyüyebileceğini tahmin etmediği için bu alana zamanında gerekli yatırımı yapmadığını anlatan Steve Ballmer, Microsoft'un böylece teknoloji dünyasının zirvesindeki konumunu rakiplerine kaptırdığını anlattı.

Farklı firmalardan yazılımın ve donanımın bir araya gelip iyi bir ürün yaratmasının çok nadir görünen bir sihir olduğunu anlatan Ballmer, zamanında Microsoft'un yazılımı ile IBM'in donanımının birleşmesiyle dünyanın değiştiğini, şimdi ise Android ile Samsung'un telefonlarının benzer bir devrim yarattığını dile getirdi. Apple'ın kendi donanımını ve yazılımını üreten bir firma olarak sıradışı olduğunu da vurgulayan Ballmer, Microsoft'un da donanım üretmesine rağmen hep yazılıma odaklandığının altını çizdi.

Microsoft'un artık bir cihaz ve hizmet şirketine dönüşmeye çalıştığını anlatan Ballmer, şu anda bunu yapmak için iyi bir fırsatı olduğunu da belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

lumia sahipleri için güzel haber

WP çok hızlı gelişiyor Ballmer, merak etme

Güzel bir özeleştiri!.. <Cleverman>

ama windows phone tutmuyor ..çünkü arayüzü kutucuklardan ibaret ve sıkıcı bi zaman sora değiştirmek istediğimizde ne yapacaz...

Bu adamı oldum olası sevemedim. Vizyonu dar bir adam. Daha önceki hareketleri de bu durumu doğruluyor.

Microsoft gibi bir firmanın bu kadar hatayı peşpeşe yapması aslında beni şüphelendirmiyor değil. Ms kendini usulca fesih mi ediyor acaba diye kendi kendime soruyorum... <Cleverman>

şimdi bu adamı jobs (adamın soyadıda işler) karşılaştırıp; yaaaaa bak jobs ne kadar ileri görüşlü adammış denecek biliyorum, ancak olay aç gözlü apple hissedarları tarafından daha fazla para kazanmak için apple`ın satış oranını arttırma girişinden başka birşey değil. zaten çoktan olgunlaşmış pazara gir başına bir "İ" ekle apple tasarımına büründür sat, olay bu, sırf daha fazla apple satışı olsun diye adam mp3 cihazına bile dadandı!

@15 Mar 2014 18:17 sen ne diyon ya rahatsız :)

android bugün eğer bu kadar öndeyse steve ballmer yüzünden..

Eğer bu hata yapılmasaydı şu an Android yerinde Windows Phone olabilirdi. Fakat rekabet olmayacağından bu durumun bize bir yararı olacağını sanmıyorum. Microsoft için kötü, bizim için iyi olmuş :)

Bu adamın en büyük hatası her seferinde değişiyor. Daha önceki röportajında en büyük hatası "Vista" idi. Sonraki röportajında ne olacak acaba?

Gecen bize geldi bulgur pilavı yedik.. Ayran yoktu ayıp oldu..

Eski fosilleri CEO olarak tutan sirketler gelismelere ayak uyduramayip yarisin disinda kalmaya mahkum. Aynisi Nokia'ya da oldu MS'e de, Sony'e de.

geçen sefer vista demişti şimdi 10 sene önce telefon piyasasına girilmesini ben engelledim diyor ozaman sen ms in başına geçen en kötü ceo idin :) bide madem öyle niye görevdeyken itiraf etmiyosunda şimdi söylüyosun dimi? bill amca tazminat davası açsın buna :)

@16 Mar 2014 10:22 MS'in başına geçen ilk CEO Bill Gates (doğal olarak), ikincisi Steve Ballmer'dı zaten en kötü CEO olmaktan başka çaresi yok. Ancak unutmaki Windows XP, 7, Office gibi başarılarda Steve Ballmer'ın CEO'luğu zamanında elde edildi.

allan keli ya :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost