Steve Jobs, Android'i öldürmek istemiş!

Steve Jobs'un Android hakkındaki bu şok sözleri ve fazlası, gelecek hafta çıkacak kitaptan "sızdı"

  • Zeynel A. Öztürk
Steve Jobs, Android'i "yok etmek" istemiş!
Kitaba göre Jobs, Android'i yerle bir etmeye and içmiş

Steve Jobs'un adını taşıyan biyografide efsane Apple CEO'sunun Google'a Android mobil işletim sisteminde kopya çekilmesi nedeniyle çok kızgın olduğu ortaya çıktı.

Önümüzdeki hafta çıkacak kitaba şimdiden erişim sağlayan Associated Press, Jobs'un kitabın yazarı Walter Isaacson ile Ocak 2010'da yaptığı bir röportajda şunları söylediğini ortaya çıkarmış:

"Gerekirse ölürken son nefesimi ve Apple'ın bankadaki 40 milyar dolarının son kuruşunu bu yanlışı düzeltmek için kullanacağım." "Android'i ortadan kaldıracağım, çünkü çalıntı bir ürün. Bu konuda termonükleer bir savaşa hazırım."

Jobs, Google CEO'su Eric Schmidt (şu an Google'ın eski CEO'su) ile yaptığı bir görüşmede ise Schmidt'e şunları söyledi: "Paranı istemiyorum. Bana 5 milyar dolar teklif etsen de istemeyeceğim. Bol miktarda param var. Android'de fikirlerimizi kullanmaktan vazgeçmenizi istiyorum ve tüm istediğim bu."

Apple'ın Samsung, HTC'ye Apple patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davaları biliyoruz. Ancak iOS 5'de kullanılan Uyarı Merkezi bazı öğelerin Android'i oldukça anımsatmasının yanısıra Steve Jobs'un bir zamanlar söylediği ünlü "iyi sanatçılar kopyalar, kötüleri çalar" sözü de belki de atlanmaması gereken detaylardan.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

Android'e çalıntı demiş de Android'deki birçok özellik iOS da yok ama. Uyarı ekranı bile yeni geldi.

google çalmış apple kopyalamış gerçekten de doğru bir söz.. ben de android kullanıcısıyım ve apple'den çalıntı olduğuna inanıyorum.

Zamanında Bill Gates aynı şeyi yapmıştı, şimdide Google. Apple yapar, fenomen haline getirir, diğerleri ancak çalar, bu kadar basit.
Notification çubuğunun, chip gibi bir teknoloji sitesi kime ait olduğunu bilir zannediyordum ama yanılmışım. Chip, birşey yazmadan önce bir araştır, ne kime ait bir öğren.
Notification çubuğu ilk olarak jailbreak ile Cydia'ya gelmiştir. Ve jailbreakli iphonelarda Android'de yokken kullanılmaya başlanmıştır. Apple ise bunu alıp sistemine bedava koymak yerine yazılım geliştiriciyi bünyesine katmıştır.
Google ise babasının malı gibi alıp bunu Android'e koymuştur. Ortada bir hırsız varsa o da Google'dır.
Parmak hareketleriyle kullanılabilir (özellikle yazıyorum kullanılabilir diye, bazıları atlamasın hemen) dokunmatik işletim sisteminin temeli iOS'tur.
Android piyasada olsun, ben olmasın demiyorum kesinlikle çünkü rekabet iyidir.
Ancak bir gerçek varki, Android tamamen tasarımı birazcık değiştirilmiş bir iOS'tur.
Altyapı olarak ise tam bir zavallıdır. Çünkü sanal makina üzerinde Dalwik dediğimiz yazılım ile çalışmaktadır. Bu da sistem kaynaklarını sömürmesine neden olmaktadır.
1.5 GHZ Çift çekirdekli Android bir telefon, Çift çekirdekli 800 Mhz bir İphone 4S'in yanında nal toplamaktadır Benchmark testlerinde.

Android piyasada var olmaya devam etsin ama Android'in iOS'un imitasyon versiyonu olduğu bir gerçektir. Widget'lar bu durumu değiştiremez.

@22 Ekim 2011 13:53 Bu kadar cahilce ve yalan şeylere kendini inandırmış başka birisi görememiştim. Darvik LLVM, JVM ve CLR (.Net) gibi bir teknolojidir. Android işletim sisteminin çalışmasının bununla bir alakası yoktur. Ayrıca Android mobil sistemler için bir GNU/Linux portudur. Kişisel bilgisayarlardan sunuculara, gömülü sistemlerden süper bilgisayarlara kadar geniş çapta kullanılan bu sistemin altyapısının rezalet olduğu düşünmüyorum. Sizin de işletim sistemleri konusunda bilginizin olduğu

Android hem (ç)alıntı hem de spyware. Geleceğin android'de görülmesi çok üzücü gerçekten..

O söz Picasso'ya ait.

ne olmuş kopyaladıysa fikirlerini. şimdi bir fıkra buldun diyelim bu fıkrayı bir yerde anlattın artık o fıkrayı başka kimse anlatamaz mı?

Uyarı ekranı androidden alıntı kendileri yaptığında alıntı oluyor android yaptığında çalıntı,töbe töbe ölmüş adamın arkasından konuşturmayın

demekki Android i kendine bir rakip olarak görmeye başladınız elmacılar...Değişim ve yenilik peşinde koşan daima zirvede olur...Ios 5 te hiç bir yenilik ben göremedim.

Kulliyen yalan ben Steve Jobs'un boyle bırsey dıyecegıne kesinlikle ınanmıyorum. Ya para göz Apple ekonomistlerinin yada Apple fanatiklri bunu söylemis olabilir. Yukarda belliki iPhone sahibi arkadaslar Android hakkında ileri geri yorum yapmislar. Cogu tutarsız oncelikle bunu belirteyim. Hem iOS hemde Android kulllanmıs birisi olarak cok net soyleyebilirim ki Android cok daha kullanşlı. Bu ikisi arsindaki iliski Microsoft ile Apple arasındaki iliski gibidir. Tamam MS birkaç özelliği MAClerden ilham lrak koymustur işletim sistemlerine fakat nihayetinde dünya üzerinde en çok kullanılan ve en ergonomik işletim sistemini yapmistir. Android de tum dunyada kullanılan mobil isletim sistemi olacak. Bu iişi Apple tekelinden kurtartdığı için google a ne kadar tesekkur etsenız azdır..

Kitabı daha çok satmak için sallanmış.

tc avrupalılara yenilir.bunu engellemek için yapılacak taktik(savaş,ekonomik ,siyasal vs) onların yaptığı gibi ingilizleri(migros,vodafone,hsbc,citibank,akbank,garanti vs.) fransızları(carrefour, vb gruplarıturkcell,avea)ve uşak arap milletini çarpıştırabilmek lazım.yoksa onların sizlerin parasıyla kazanmaya devam(intel ,amd ,arm,qualcomm vs) cpularlada microsof,oraclet vs
sizleri afrika,afganistan,hindistan,pakistan vs. gibi sizleri (salak tc. milletini) sömürmeye devam edecektir.ve sizleri(saf) birbirinize düşürüp istedikleri gibi kullanacaklardır.eli kolu bağlanmış zavallı türkler.sizlere kim acısın.müskümanlar nerde kaldı.birlikberaberlik nerde.m.kemal atatürk

Androit zaten Linux üzerine kurrulu bir sistem değil mi*

üzgünüm steve
bunu başarmak için ömrün yetmedi zaten gücün de yetmezdi
bu robot artık çok büyüdü

androidi silecekmiş kim kimi sildi? mezarda bile uslu duramıyor mekanı ona uygun olsun android çalıntı filan değil... google çok önceden üzerinde çalışıyordu onlar araklama yaptı utanmadan çamur atıyorlar iyiki ölmüş... yoksa uygun bir cevap alacaktı...

Acaba Android'e çalıntı diyenler mouse kullanımı ve grafik arayüz hangi şirketten aldı da geliştirdi.Cevabı Xerox, ilk dokunmatik ekranlar kim tarafından geliştirildi, perceptive pixel tarafıdan geliştirildi.Yani herkes birbirinden birşeyler çalmış (!)

Önemli olan o teknolojiyi (ç)alıp kullanırken yeniliklere yol açabilmektir.Apple bu işi layıkıyla yapıyor.Google da layıkıyla yapıyor.Teknoloji bu şekilde gelişiyor.

android çalıntı olduğunu herekz biliyor ama kabullenmiyorlar işte o kabullenmiyenler birgün iphone kullanıcısı olursalar o zaman bakın nasıl yorumlar yazıcak onlar herşey ortada çalıntı ilk akıllı cep iphone bunuda inkar edin ondan sonra çıkan tüm cepler iphoneye benziyen cepler oldu dokunmatık tam ekran vs. bu yorumada - oy atın bakalım gerçekler ortada zaten

Olaya başka bir açıdan bakalım. Hangisini biz icat ettik/geliştirdik? Hani desek ki donanımı yapamıyoruz, peki... Yazılımı neden yapamıyoruz arkadaş? Doğru dürüst bir yazılımımız yok. Crytek firmasının yaptığı oyunlar var dünyaca bilinen. Onlar da Almanya'da yaşıyorlar. Türkiye'nin ciddi ciddi eğitim sistemini sorgulaması gerekiyor.

senin fikrin de her şey benim olsun store da satayım oh ne güzel memleket! :) teknolojiyi hapseden elmayı istemiyoruz!

üzgünüm steve
bunu başarmak için ömrün yetmedi zaten gücün de yetmezdi
bu robot artık çok büyüdü
--------------------------------------------------
çok güzel bir yorum olmuş :)))

"androidi silecekmiş kim kimi sildi? mezarda bile uslu duramıyor mekanı ona uygun olsun android çalıntı filan değil... google çok önceden üzerinde çalışıyordu onlar araklama yaptı utanmadan çamur atıyorlar iyiki ölmüş... yoksa uygun bir cevap alacaktı..."

bu söylediğinize kendiniz inanıyorsanız konuşun yoksa SUSUN! bu kadarını uyduran çıkmamıştı bu da çıktı neymiş google'ın önceden planları varmış. çocuk mu kandırıyorsunuz? sırf sizin gibiler yüzünden chip okumayı bırakacam artık.

yav steve sus artık öldün gittin ordaki hesabını ver bırak bu tarafı...

dabbe1 sana apple fena koymuş her apple haberinde aynı yorumları yazıyorsun :))))))

"androidi silecekmiş kim kimi sildi? mezarda bile uslu duramıyor mekanı ona uygun olsun android çalıntı filan değil... google çok önceden üzerinde çalışıyordu onlar araklama yaptı utanmadan çamur atıyorlar iyiki ölmüş... yoksa uygun bir cevap alacaktı..."

pardon bilgisiz arkadaşım ama google androidin üzerinde ne kadar uzun zamandır çalışıyodu :) iphone un ilk çıkış tarihi 2007 yılı geliştirme süreci ıvır zıvır ipod filan derken bu süreç en erken 2005 yılına dayanır. öp ağanın elini laf atma sağa sola :)

Bildirim merkezi android yokken jailbreak takımının yaptığı bir sistem android bu işi sonradan kaptı. Apple ise zaten kendisinde olan özelliği alıp kendi sistemine uyarladı

Yahu ios'un da android'in de milyonlarca kullanısı var, benim hayatımda ikiside var, pasta çok büyük herkese yeter. Yok o onu çalmış bilmemne nedir bu hırs al işte fani dünya, iki işletim sistemide hayatı kolaylaştırıyor daha ne.. amaç ne zaten? Tek bir sistem olup tekelci bir hayat olması mı? Olan Nokia'ya oldu

o sözün doğrusu "iyi sanatçılar kopyalar mükemmel sanatçılar çalar" Pablo Picasso'nun sözüdür ayrıca.

dokunmatik işletim sisteminin temeli iOS'tur,denmis yukaridaki arkadas haaa demekki ben iphone yokken htc kullanyiordum yani windows phone kullanirken aslinda ben kullanmiyormusum ,bunu bildigim iyi oldu :) yoksa kendimi dokunmatik telefon kullaniyorum sanacaktim , cahillik böyle birsey,diyorki sair cahilde bos söz cok olur kendisini derya bilir ,arkadasim biliyorsan konus alim sansinlar bilmiyorsan suz adam sansinlar diye bir atasözü duydunmu ,bende p3 zamanindan kalma tap var biliyormusun pentium 3 lerin nezaman kullanildigini belki pentium 3 varken sen daha dogmamistin :)

dokunmatik işletim sisteminin temeli iOS'tur.
Android piyasada olsun, ben olmasın demiyorum kesinlikle çünkü rekabet iyidir.

Eminmisin Palm, Win mobile 2002 falan diye bir sey duydunmu hayatinda yasin kac senin aga ? salliyorsunda oturakli olmuyor ama genede bilgisizleri yanina cekebiliyorsun sen gibi cok cünkü.
Evet caldilar bu isin mimari yani piyasada satan ve kitlelere ulasmaya calisan Palm sirketiydi sonradan windows girdi Apple girdiginde zaten dokunmatik modelli teller coktu sadece ios daha iyi tasarlanmisti ne bos kisilersiniz ya harbiden

Aaah, şu rakip takımlar olmasa, bizim takım maç yapmadan hep şampiyon olsa, golleri hep biz atsak, hiç gol yemesek, öbür takımların hepsi küme düşse, herkes bizim takımı tutsa, aaaaaaaah, ahhhh....

Çok öfke adamı hasta eder. Steve abinin de öfkesi büyükmüş gerçekten. Halbuki abi sen işine bak yahu. Sende çalmadın mı zamanında. Fani dünyada küçük işlerle uğraştın ama giderken senin için büyük adam dediler.

appel yasal oluyorda androıd nasil calinti oluyor
suan bıle ınterneten ücretsiz indiriliyor bunlari appel
kendı tarafından cıkarmişti zamaninda mesela lınux pardüs
v.s daha var suan ısımlerı aklıma gelmıyor bunlar ücretsız ındırmekdedır herkese serbest.zaten appel yanı ıphone samsung bır cok parcalarını kullanmakdaydi suana kadar bır sorun yoktu ama nedense olan oldu en sonunda.

Android 2003 yılında kuruldu. 2005 yılında Google satın aldı. İlk Android modeli ne zaman çıktı? 2007 yılında ilk iPhone çıkarken Android neredeydi? Apple 6 ayda mı geliştirdi iOS'u da Google'dan önce model çıkardı?

Apple'ı sevmiyorsanız sevmeyin. Kimseyi ilgilendirmez. Ama kötülemek için de saçmalamayın. Klavye başında dünya kurtarılmıyor. Ne olayın iç yüzünü biliyorsunuz ne de arada dönen diğer şeyleri.

Avrupa mahkemeleri dahi patent davalarında Apple'ı haklı buluyor, fakat bizim çarpık zihniyetli insanlarımız buna bile ikna olmuyor. Sanki Android'de hisseniz varmış da savunuyorsunuz.

Para basıp aldığınız ürünler ikisi de. O yüzden tutup da Google şöyle iyi Apple böyle kötü diye bir tarafınızı yırtmayın. Apple'ın bulduklarına tüm dünya saygı duyarken bizim boş gezenin boş kalfası milletimiz niyeyse hâlâ kötülemeye çalışıyor. Kimse sizin haber sitelerinde yorumlarınıza bakıp da Apple hakkında fikir yürütmüyor. Dar ve küflü zihninizi boşuna yormayın o yüzden...

Fikir fikire benzer. İyi sanatçılar esinlenir, Korsanlar Kopyalar :) Apple da sütten çıkmış ak kaşık değilmiş hani.

"Apple'ın bulduklarına tüm dünya saygı duyarken bizim boş gezenin boş kalfası milletimiz niyeyse hâlâ kötülemeye çalışıyor."

Sizin ne malum bu milletten olduğunuz, genelleme yapmayın! Ayrıca nereden çıkardınız yazdıklarımızı okumadıklarını? asıl senin haberin yok olaylardan. En ufak bir yorumun bile dünyanın öbür ucunda ne olaylara esin kaynağı olduğunu görsen dudağınız uçuklar, çerçeveniz dar diye dünyayı o çerçeveye indirgeyemezsiniz. Farklı bakış açılarına sahip olan insanlara saygı duymayı öğrenin önce, asıl Apple size para mı verdi? size ya da başkalarına mı düştü Apple veya Google'ın ateşli taraftarı olmak?

"Android'i imha edeceğim!"
------------------------------------
Sakin ol şampiyon! :)

ne çok milletinden utanan ezik zavallı insan var

Dokunmatik aygıtlar yapan:IBM geliştiren:Apple

Android 2005 yılında geliştiriliyordu 2007 ye iPhone ve iOS çıktı android ortalarda yoktu sonradan çıktı çalıntı değil diyenler var ama resmen çalıntı

Hem badaa iOS a benzemezken android benziyor buna ne demeli

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play