Steve Jobs, Bir Gün Unutulur mu?

Steve Jobs'un kendi açıklamaları, bir gün unutulacağı yönündeydi. Peki sizce de Jobs, günün birinde unutulabilir mi?

Oynat Steve Jobs: "Unutulacağım" Steve Jobs hayatında yaptığı bütün işlerin 10-20 yıl içinde unutulacağını düşünüyor.

1994'te NeXt firmasındayken Steve Jobs Silikon Vadisi Tarih Birliği'ne verdiği 20 dakikalık söyleşide ilginç bir noktaya değinmişti. Söyleşide Jobs, yaptığı ve yapacağı işlerin, 10-20 yıl içinde unutulacağını iddia ediyordu.

60 dakikalık belgeselde Steve Jobs 40. doğum gününde şunu söylüyor: "Yaptığım tüm işler 50 yaşıma girdiğimde modası geçmiş olacak, Apple II şimdiden modası geçmiş durumda, Apple I'ler yıllar öncede kaldı, bir kaç yıl sonra Macintosh'lar da unutulacak. Unutulmaz bir tabloyu çizen ressam veya yüzyıllarca ayakta kalacak bir kiliseyi yapan biri gibi değilim..."

Steve Jobs'un bunu Apple'dan kovulduktan sonra söylediğini de hatırlatalım. Bu konuşmadan 20 yıl sonra Macintosh OS'a sahip çalışan bir Apple 1, yarım milyon dolara müzayedede satılmıştı. Jobs'un bu sözlerinin, o dönem için Apple'dan uzaklaşmak zorunda kalışının hayal kırıklığını yansıttığı da bir gerçek.

Steve Jobs, belki Ford ve Edison gibi tarihe adını yazdıran bir kişi olarak kalabilir - ki şu an öyle görünüyor - veya tıpkı bugün TV'nin, Walkman'in, Floppy disk'i bulanların isimlerinin bir çok kişi tarafından hatırlanmadığı gibi tarihin "isimsiz" mucitlerinin yerine geçebilir. Bunu söyleyebilecek tek şey zaman...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play