"Steve Jobs tam bir gerzek gibi gözükürdü!"

Steve Jobs'u ilk kez işe alan eski patronundan, Jobs hakkında çok ilginç sözler...

"Steve Jobs tam bir gerzek gibi gözükürdü!"
Merak edilenleri ve bilinmeyenleriyle Steve Jobs

Atari'nin kurucusu Nolan Bushnell'in bir dönem kendi altında çalışan Steve Jobs'u anlatan kitabının haberi, birkaç aydır ortalıkta dolaşmaktaydı. Nitekim tüm bu söylentiler son buldu ve "Finding the Next Steve Jobs: How to Find, Hire, Keep and Nurture Creative Talent" isimli kitap piyasaya çıktı.

Hakkında çokça konuşulan kitap, beklenildiği üzere Bushnell'in, Jobs'u ilk işi aldığından, Apple'ın kurulduğu döneme kadar geçen zaman dilimini ele alıyor. Pek tabi Jobs kitapta verilecek iyi bir örnek olduğu için seçilmiş durumda zira kitabın temelinde, Jobs kadar yaratıcı beyinlerin nasıl bulunacağı ve patronlar tarafından ne şekilde fark edilebilecekleri anlatılmakta.

Busnell, kitabı içerisinde eski hatıralarından birçok derleme yaptığı gibi, aynı zamanda da Jobs hakkında bolca kişisel gözlemine yer vermiş. Bushnell "Gerçeği söylemek gerekirse, günümüzde Steve'i çok az firma işe alırdı. Neden mi? Çünkü kendisi olabildiğince aykırı bir tipti. Dışarıdan bakıldığı zaman tam bir gerzek gibi gözükürdü" diyen Bushnell, Jobs'un çalıştıkları ofiste az konuştuğunu ve çalışma ortamının kendisini sessiz bir insan olarak bilmesini istediğine de değindi.

Kitabının bir kısmında günümüz yöneticilerine seslenen Bushnell, çalışanların yaptıkları yanlışların görmezden gelinmesi, bu yanlışlar hakkında konuşulup bir şeyler öğrenilmeye çalışılması, ekibe daha çok sorumluluk vererek kendilerinin cesaretlendirilmesi, işin eğlenceli hale getirilmesi ve en önemlisi gerçekten bir şeyler yaratacağına inanılan çalışanın gerekirse iş yerinde uyumasına bile karışılmaması gerektiğini dile getirmiş durumda...

280 sayfalık kitabında Jobs ile Paris'te ilk tanışmalarından, Apple hakkındaki her türlü diyaloglarına kadar birbirinden ilginç bilgiyi okuyucularıyla paylaşıyor Bushnell. Steve Jobs'u, onu ilk işe alan insandan dinlemek isteyenler için ziyadesiyle önemli bir eser...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

adam diriyken, chip online sitesinin işi gücü bu adamla iligili haberleri verip durmaktı. adam ölünce, kurtulduk bu haberlerden diye düşündük.. ama adam öldü, cip online ın hırsı ölmedi !!

etrafındakilere benzemeyen birini gördüğünde anlayamadığı için kendisi gibi gören basit insan tiplemesi. steve jobs'ı kullanıyor işte

Çok güzel bir konuya değinilmiş. Patronlar yaratıcı beyinleri nasıl bulabilirler.! Sadece Türkiye için konuşuyorum çünkü diğer ülkeleri hiç bilmiyorum gördüğüm kadarıyla bizim ülkemizde patronlar nerde manken fotomodel sırıtan yalaka tiplere öncelik gösteriyolar. Oysaki insanın zekası hiçbirşeyle kıyaslanamaz ne kıyafitiyle nede tipiyle. Steve Jobs bunu örneği. aynı zamanda Aynı zamanda Aynştayn öyle adama gerizekalı diolarmış ama öyle değil işte. bunlar çok önemki konullar. Ama 21. yüzyıldayız sene olmuş 2013 hayla insanlar hep yanlış tercihlere sürüklenmektedirler.

@01 Nis 2013 14:08 arkadaş yabancı galiba

Tek cümle: nolan bushnell kim? tanıyan var mı? :)

hala sevgili büyük üstadın isminden reklam yapan sivri zekalı patronlar var hakikaten bunları sever misin sabaha mı bırakırsın yahu :)

Steve Jobs istismarcı, sömürücü, fikir hırsızı bir insanmış. Öldü diye gerçekleri saklayacak değiller tabi.

ne boş beleş adamlar var ya :) aklı sıra jobsun üzerinden reklam yapıp kitabını sattıracak zekasız....

"Steve Jobs tam bir gerzek gibi gözükürdü!" : gerçekten öyle olduğundan olmasın sakın! mühedisinin uyarı içeren raporu okumadığından sol elde konuşulmayan telefonu piyasaya çıkarmış olan ayştayn! hikaye ileride daha bir acıklı daha bir komedi hale dönüşüyor bilen bilir şimdi buradan uzun uzun yazmayayım. dolandırarak da olsa eve para getiriyorsa başarılıdır düşüncesini benimseyen insanımızı aydınlatmak için şu soruyu soruyu cevaplayım; bu adam madem gerzek apple`ı neden yönetiyor ve milyar dollar serveti nasıl edindi (ve cevap) bill gates ve steve jobs`un geçmişi karanlıktır [karanlıktır derken yasa dışı işler çeviriyor anlamında söylemiyorum (ayrıca google facebook diye devam eder o hikeye!)] 80`lerde o günlerde şirket kurmaktan başka bir başarıları olmayan bu insanları röportaj üstüne röportajları yayınlandı öyle ki beatles grubu ile bile o kadar röportaj yapılmamıştır (abartmıyorum!) sektörde çok büyük başarıları olan rakipleri varken bütün medyanın bu ikisi ile ilgilenmesinin sebebi nedir? para gücü diyorsanız bu ikisinde 80`lerde öyle bir para gücüde yoktu windows 1-2-3 hiçbir başarı sağlayamamıştır ancak commordore firması ve rakipleri kâr üstüne kâr yaparken battılar ki artık meydan microsoft`ta kaldı anca windows 95`de başarılı satış grafiği elde edebildi tesadüf olmayacak kadar enteresan bir detay commodore firmasının iflas duyurusu 1 sene öncesi 1994 senesidir, ve tekrar şu soruyu sormakta fayda var bu ikisini hiçbir başarı yada ilgilendikleri alanda bir görüşü olmamasına rağmen bütün medya neden böylesine bir ilgi içerisindeydi; (soruya soru ile cevap verelim) bütün medyayı elde tutanlar nereye bağlı; illuminati (yada gerçek adları ne haltsa) ve bu ikisi kesinlikle ve kesinlikle bilgisayar dünyasına hiçbir katkı sağlamamışlar yönettiği firmalar başkalarının fikirlerini almışdır, anlattığım o dönemi bilen herkes commodore firmanın batmasının imkansız olduğunu bilir! bugün birçok kişinin burun kıvırdığı amiga bilgisayar apple sistemin 10 sene bilersinde bir sistemdi bugün neyden muaf olduklarını bilmediklerinden uyduruk windows işletim sistemileri için microsofta teşekkür edenler var, çok iddialı bir laf olcak ama; eğer comodore batırılmasaydı bugün linux diye birşey yoktu çünkü gerek kalmayacaktı çünkü linux bile commodore firmasının bilgisayarın işletim sisteminden geri kalacaktı. bugün dünyada herkes bentley`den muaf oldu (halk arasında en iyi lüks otomobil rolls royce olduğu zannedilir) murat 131 kullanıyorlar haberleri yok!

@07 Nis 2013 13:36 Budur. Herkesi canbaza odaklayanlar deşifre ve tecrit edilmeden dünyaya adalet ve huzur gelmez kardeşim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir