Steve Jobs'un unutulmaz cevapları!

Steve Jobs'un hayattayken kullanıcı e-postalarına bizzat verdiği bu cevaplar, halen tartışılıyor!

Steve Jobs'un unutulmaz cevapları!

Steve Jobs'un sağlığında, Apple'ın CEO'su olmasına rağmen, bazı kullanıcı e-postalarına bizzat cevap yazdığı biliniyor. Bie CEO'nun, kullanıcı mesajlarına kendisinin cevap yazması alkışlanacak bir hareket de olsa, pek çok kişi Jobs'u, çok soğuk ve ukala cevaplar verdiği için de yıllar boyunca eleştirdi.

Steve Jobs'un, hayattayken 3 e-postaya yazdığı cevabı sizlerle paylaşıyoruz. Bu cevapların ne kadar samimi olduğunun kararını vermek ise, size düşüyor...

Değiştirin gitsin...

Apple'dan yazılımlarının ismini değiştirmeleri yönünde bir uyarı alan firma, direkt Steve Jobs'a e-posta atmış. Little App Factory isimli yazılım firması 2003'ten beri kullanılan ve 5 milyondan fazla indirilmiş olan iPodRip yazılımının sahibi.

Bu yazılım kullanıcıların iPhone'larında ya da iPod'larında bulunan parçaları Mac'lerine yedeklemelerini sağlıyor. iPod sahipleri için hayat kurtaran bir yazılım olan iPodRip, Apple'dan adında iPod olduğu için uyarı alıyor.

Little App Factory CEO'su John Devor, Steve Jobs'a yazdığı e-posta'da durumu dile getiriyor, Mac uygulamaları yazmak için okulu bıraktığını ve kendisi de okuldan terk olan Steve Jobs'u ilham kaynağı olarak gördüğünü söylüyor. E-postada durumu düzgün bir şekilde dile getiren Devor'un aldığı cevap şu oluyor: 

"Uygulamanın ismini değiştir. O kadar da büyük bir mesele değil.

"Firewire'ı nasıl çıkartırsınız?"

2008 Ekim ayında Apple yeni MacBook'larına Firewire koymamaya karar verdiğinde büyük olay olmuştu. Kızgın kullanıcı e-postalarından birisi direkt Steve Jobs'a yollanmıştı ve djital kamerasını Firewire üzerinden bağlayamadığı için uzunu uzadıya kızgınlığını döktükten sonra artık arkadaşlarına Mac tavsiye etmeyeceğini söylüyordu.

Steve'in cevabı yine kısa ve öz olmuştu:

"Aslında geçtiğimiz birkaç yılda çıkan bütün dijital HD kameralar USB 2.0 kullanıyor."

Üçüncü partilere ne oldu?

2008 Ağustos ayında iPhone kullanıcılarından bazıları iPhone işletim sisteminin 2.0 sürümüyle birlikte üçüncü parti uygulamalara erişmekte sıkıntı yaşıyordu. 

Aynı şekilde iTunes App Store'da da sorunlar vardı. Yığılan şikayetler arasında bir iPhone kullanıcısı talihlinin e-postası direkt Steve Jobs'dan cevap aldı:

"Bu bilinen bir iPhone yazılım hatası, şimdi onarılıyor ve sonraki yazılım güncellemesi Eylül ayında gelecek"

Sonuçta Steve Jobs'un e-postaları, Apple'ın reklamları gibi cana yakın bulunur mu bilinmez; ama kendisininin zamanında Apple'ın CEO'su olduğunu ve hem vaktinin dar, hem sağlığının pek müsait olmadığını unutmamak gerekiyor.

"MacBook'lardan firewire'ı nasıl çıkartırsınız!!!"

Resme tıklayarak görselin büyük halini görebilirsiniz

2008 Ekim ayında Apple yeni MacBook'larına Firewire koymamaya karar verdiğinde büyük olay olmuştu.

Kızgın kullanıcı e-postalarından birisi direkt Steve Jobs'a yollanmıştı ve djital kamerasını Firewire üzerinden bağlayamadığı için uzunu uzadıya kızgınlığını döktükten sonra artık arkadaşlarına Mac tavsiye etmeyeceğini söylüyordu.

Steve'in cevabı yine kısa ve öz:

"Aslında geçtiğimiz birkaç yılda çıkan bütün dijital HD kameralar USB 2.0 kullanıyor."

iPhone sorunları

2008 Ağustos ayında iPhone kullanıcılarından bazıları iPhone işletim sisteminin 2.0 sürümüyle birlikte üçüncü parti uygulamalara erişmekte sıkıntı yaşıyordu.

Aynı şekilde iTunes App Store'da da sorunlar vardı. Yığılan şikayetler arasında bir iPhone kullanıcısı talihlinin e-postası direkt Steve Jobs'dan cevap aldı:

Steve Jobs ciddi sağlık sorunları atlatmıştı"Bu bilinen bir iPhone yazılım hatası, şimdi onarılıyor ve sonraki yazılım güncellemesi Eylül ayında gelecek"
Steve

Sonuçta Steve Jobs'un e-postaları, Apple'ın reklamları gibi cana yakın bulunur mu bilinmez; ama kendisininin Apple'ın CEO'su olduğunu ve hem vaktinin dar, hem sağlığının pek müsait olmadığını unutmamak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Su an hangi sirketin ceo su size email le cevap veriyor bence sukretsinler o kadar yogun ve baski altinda olan bi adamin bu mailleri cevaplamasi bile bir nimet ki bunlarin dogru olup olmadigi da bence muamma kim dogrulamis bunlari merak ettim

Tekrar yazıyorum:Bu adam ölmeseydi Apple uzun vadede batacak yada 90lı yıllara geri dönecekti pek tanınmayan.Çünkü ne diyor bu arkadaş:"Büyük ekranlı telefonları kimse kullanmaz ,çok saçmalar"

Cogu insanin aklina gelecek basit cevaplar Abartilacak bir durum yok

işte gerçek bir lider ve gerçek bir yönetici zekası. sevin yada sevmeyin ama bu kainatta efsane olmuş yaratıcı insanlara saygı duymasını öğrenin derim....

@08 Şub 2015 03:53 sonuna kadar haklısın tamam bir efsaneydi onu özlüyoruz

bence bu adam cennetlik. hadi bakalım ben çekiliyorum.

Iyi de o laf o zaman için için çok doğruydu . Ona bakarsan Ölmeden önce tim cook a ne doğruysa onu yap Demişti

yani zaman içinde ger şey değişebilir eminim steve jobs da büyük ekranlı telefon çıkarırdı en azından 4.7 inç

Steve Jobs öldükten sonra Apple'ın yaptığı bir yenilik söyleyin bana başka şirketlerde olmayan.

@08 Şub 2015 11:47 yaşarken yaptığı yenilik neki bilgisayar dünyasına en büyük kazığı attı tek nolojinin gelişmesini en gelledi . adamın ölüsünü bırakın artık üstüne beton atın unutun gitsin artık teknolojinin önünü açacak yeni insanlar lazım

Cidden buyuk ekranli telefon kullanan salaklar var mi ya cebinize koyarken bi tarafiniza batmiyor mu? Su an buyuk ekranli telefon kullananlarin hepsi ya ozentilikten ya para bollugundan ya da teknoloji cehilliginden aliyor o kadar telefon ekrani buyuyunce noldu sanki autocad de cizim mi yapiyorsunuz

@08 Şub 2015 14:09 haklısın belli bir yaştan küçük olanlara büyük ekranlı telefon kullandırılmamalı,

@08 Şub 2015 14:09 Bende başta büyük telefonlara önyargıyla yaklaşıyordum ama kullananınca minicik ekranda internet kullanmanın işkence olduğunu anladım. Senin cebine sığmıyorsa ya yaşın küçük yada fakirsin bahane ediyorsun :)

Gabe Newell (Steamın kurucusu) bazen emaillere cevap veriyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play