Steve Wozniak bildiğiniz gibi...

Apple'ın kurucusu Steve Wozniak, bakın bu kez hangi konuda Apple'a yüklendi...

Steve Wozniak bildiğiniz gibi...

Konu ne olursa olsun ve hedefleri arasında kendi şirketi dahi olsa lafını sakınmayan Steve Wozniak, bu sefer de bulut bilişim (cloud computing) üzerinden Apple'ı eleştirdi.

Söz konusu teknolojinin sonunun "karanlık" olduğunu düşünen Wozniak, bulut bilişime milyon dolarlar yatıran şirketi Apple'ın yanlış karar verdiği görüşünde. Apple'ın online yedekleme ve depolama ürünü iCloud, şirketin iOS ve Mac OS X işletim sistemleri için büyük rol oynuyor.

Wozniak ise bu durumun, ileride "felakete" yol açacağını savunuyor: "Buluta bu kadar yatırım yapılması konusunda ciddi endişelerim var. Özellikle önümüzdeki 5 yıl içinde, bunun büyük sorunlar yaratacağını düşünüyorum."

Bulut bilişimin, kullanıcıların elinden sahiplik haklarını da büyük oranda aldığını belirten Wozniak, "Bu sistemde, aslında hiçbir şeyin sahibi değilsiniz. Bense o şeylerin gerçekten benim olduğunu hissetmek istiyorum." dedi.

Wozniak son olarak, çoğu insanda "evet, her şey bilgisayarımda ve gerçekten de benim." düşüncesi hakim olsa da "buluta ne kadar çok şey yüklersek, o ürünler üzerinde o denli kısıtlı özgürlüğe sahip olduğumuzu" söyleyerek sözlerini noktaladı.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

apple yanlış karar verdiyse de konuşmak bu adama mı düşüyor? her delikten çıkıyor her bişeye laf söylüyor. microsofttan apple düşmanı olması için para aldığı çok belli. apple'ı yönetemedi şimdi hainlik yapıyor ortalıkta şişko.

@11 Ağu 2012 16:56 Sen bu adamı tanıyor musun ? Belli ki tanımıyorsun...

@11 Ağu 2012 16:56 Bu adam appelnin kurucularından bilmeden konuşma.

sevgili büyük üstadın komik yancısı her zaman ki yanlamalarına tam gaz devam ediyor. bu kafayla piyasada çok bile dayandın ona şaşıyorum.....

@11 Ağu 2012 18:19 Adamin isi ile ilgili en ufak bir fikrin bile varmi cok merak ediyorum

Cloud sistemi gerçekten apple için büyük bir riskli adım.Network ve güvenlik konusunda apple yeterli mi? bunların cevabı lazım

Bilgilerinizi başkasına emanet ediyorsunuz, sonrasnı kim bilebilir?

kraldan fazla kralcı diye bir söz varya işte tamda burda geçerli bu applefanboyları şirketin kendi sahibinin yaptığı özeleştiriyi bile kaldıramayacak kadar raydan çıkmışlar adam kendi şirketiyle ilgili aldıkları bir hatalı kararda eleştiri getiremeyecek mi yani size mi soracak fanboylar inanın sizi anlayamıyorum bari burda susun

Hakılı aslında oraya yüklediğim şey benimdir.

haklı bence de, bulut pekte kişisel bir yer değil...

bu dombiliyi epıldan şutlamamışlarmıydı herhalde akıllanmamış hala avkurmaya devam ediyor....

Bu adam hiç bilgisayar kullanmıyor mu nedir anlamadım. Ya da tek bir bilgisayarı var hep onu kullanıyor. Şuan insanlar işte en az 2 internete ulaşabilen cihaz, evde 3 internete ulaşabilen cihaz kullanıyorlar. (PC, notebook, tablet, cep telefonu)İşte farklı platformlarda aynı iş üzerinde çalışan bir insan ancak bulut sisteminde bir dosyanın tam olarak kendilerine ait olduğunu hissediyor. Yoksa her sistemdeki kopyalar yapılan işi tamamen karmaşaya sürüklüyor. Üstelikte bulut sistem isteğe bağlı. İstediğin uygulamayı buluttan silebiliyorsun. Bu gibi yaşlı insanlar daha basit sistemlere uygun düşünebiliyor bence.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir