Steve Wozniak'ın yeni "Atom bombası"

Apple efsanesi Wozniak, dünyayı tehdit eden bu büyük tehlikeyi "yeni atom bombası" olarak görüyor!

  • Levent Öztürk
Steve Wozniak'ın yeni "Atom bombası"

Apple ortak kurucusu Steve Wozniak, siber saldırıların, korku ve paranoya yayma ve sundukları tehdit anlamında modern atom bombaları olduğunu söyledi. Wozniak bu yorumunu, Avustralya'da yayınlanan haber programı Lateline'da konuşurken yaptı.

Wozniak, gençlik zamanlarındaki Soğuk Savaş anılarını hatırladığını ve sürekli olarak atom bombası korkusu ile yaşadıklarını, okuldan eve geldiklerinde test olarak her köşede sirenlerin çaldığını söyledi. O zamanlarda en büyük korkunun atom bombası olduğunu tekrar belirtirken, bugünlerdeki en büyük korkunun siber saldırılar olduğunu iddia etti.

Ülkelerin önemli sistemlerinin zarar görmesini amaçlayan siber saldırı tehdidi, gerçekten de ciddi bir risk oluşturuyor. Röportaj sırasında Wozniak, artık mahremiyetin ortadan kalktığı bir noktada bulunduğumuzu, siber kaos tehlikesinin sürekli olarak arttığını söyledi.

Yapay zeka konusunda da konuşan Wozniak, şu anda bir şeyleri "yapay zeka" olarak tanımlamak için çok erken olduğunu düşünüyor ve gerçekten düşünebilen bir yapay zekanın çok uzakta olduğunu iddia ediyor. Hatta Wozniak, yapay zekaların insanlardan ayırt edilemez seviyeye gelmeleri için en azından 200 yıl daha geçmesi gerektiğini belirtiyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu adamın bir çok sözüne katılıyorum. Başta Siber saldırıların verdiği korkuyla oluşan saldırı gelir-gelmez düşüncesi Bencede bir modern atom bombası. Diğer açıdan da yapay zekada henüz bir çok özelliği destekeleyecek kadar kuvvetli değil. Bir çok soruyu teknik olarak biliyor. Düşünmüyor sadece olanı kullanıyor.

200 yıl çok ta uzun değil

ya ne diyo bu adam yine. atom bombası binlerce insanı öldürüyor aynı tutulur mu.

@22 Nisan 2016 21:03 KalabalikTunel giris & Cikislardaki Trafik isiklarini Karistirmak bile Yuzlerce Can Kaybi Verir.Oto Acilir Kapanir Gecit Kopru V.s Dusundugunde Yadigin Rakamlarda Can Kaybi Olur! Zor Olum 5 Mesela Tam bir Digi Teror.Adam Hakli Sen Bilgisizsin!!

Kişisel bilgisayar dünyasına 2 adet Çar bombası atılmıştır. Microsoft ve Apple. Kardeşim arkadaşından Atari 800XL bilgisayarı ödünç aldı. 1 ay boyunca kullandım, o dönemler salak olduğumdan makinayı çoğunlukla oyun için kullandım. Makina ilk günkü gibi canavar gibi çalışıyor, format atma filan yok buna rağmen en ufak hantallık dahi yok, 30 sene boyunca elden ele geçerek kullanılmasına rağmen durum bu. Açık ve net olarak söylüyorum ki şu anki kullandığınız Windows Mac OS Linux hepsi çöp!

Bay wozniak teknolojinin biraz gerisinde kalmis gibi gozukuyor hangi 200 yil ?

Ee atom bombasından tabi korkacaktınız! Hiroşima ve Nagazaki'ye başka bir ülke atmadı atom bombasını. Sizin devletiniz büyük bir savaş suçu işleyerek onca masum insanın canına kıydı ama bunun bir bedeli olacak elbet! Bir gün korktuğunuz her şey sizleri esir alacak ve en sonunda en çok korktuğunuz ve reddettiğiniz Tanrı gelecek!...

01:53 emin ol adamlar senden benden daha dindar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost