Stok Android'de olması gereken 6 özellik!

Keşke stok Android'de de olsaydı dedirten, 6 CyanogenMod 13 özelliği...

  • Zeynel A. Öztürk
Stok Android'de olması gereken 6 özellik!

Android 6.0'ı temel alan ve onun tüm yeniliklerini üzerinde barındıran CyanogenMod 13, şu sıralar belli telefon ve tabletlere dağıtılma aşamasında. Ancak CyanogenMod, stok Android kullanan cihazlarda bulacaklarınızdan fazlasını da sunuyor. Bu işlevleri Android' e kazandırmak için ise biraz uğraşmanız gerekiyor.

İşte Android N'de görmek istediğimiz CyanogenMod 13 işlevleri.

1. Giriş ekranını kişiselleştirme

CyanogenMod ile beraber gelen launcher, alt taraftaki harfler yoluyla aradığınız uygulamayı bulmayı kolaylaştırıyor. Bu harfleri dilerseniz ortadan kaldırabiliyor, arka planın rengini değiştirebiliyorsunuz. Simgeleri büyütmeniz ve gizlemeniz de mümkün. Google'ın varsayılan launcher'ı ise genellikle yetersiz olduğundan Nova veya Apex gibi bir alternatif launcher'a yöneliyorsunuz.

2. Kilit ekranı seçenekleri

Kişiselleştirme bazen güvenlik anlamına da geliyor. Android'de kilit ekranını pin kodu veya desenle geçebiliyorsunuz. Ancak bu iki yöntemde de bazı zafiyetler bulunuyor; örneğin kodu girerken sizi izleyen bir kişi, kodunuzu rahatça öğrenebilir. CyanogenMod 13'te pin kodunu girdiğiniz ekrandaki rakamlar, her defasında yer değiştiriyor; bu sayede daha güvenli biçimde giriş yapabiliyorsunuz.

3. Durum simgelerini gizleyebilme

Üreticiler, üst taraftaki durum çubuğuna ek simgeler eklemeyi pek seviyorlar. Bu sorun stok Android'de de var; örneğin alarm simgesi bir alarm ayarladıysanız hiç kaybolmuyor. Sürekli görünen ve hiç değişmeyen bir simge, çoğunlukla fazlalık demek. Cyanogen 13'te ise dilediğiniz simgeleri gizleyebiliyorsunuz.

4. Geceleri ekran rengini değiştirme

Geceleri ekrandan çıkan mavi ışık, uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu sorunu çözmeye yönelik birçok uygulama var, ancak CyanogenMod'da uygulama bulmanıza gerek yok. CyanogenMod ile beraber gelen işlevi etkinleştirerek rengin ortama göre ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

5. Güç menüsünü düzenleyin

Stok Android'de güç düğmesini basılı tuttuğunuzda karşınıza gelen menünün işe yaradığını söylemek zor. Sadece kapatma seçeneğinden oluşan bir menünün bizce bir anlamı yok (Google bu menüyü en azından "Kapatmak istediğinizden emin misiniz?" şeklinde bir soruya dönüştürebilirdi).

Samsung ve diğer üreticilerin telefonları, güç menüsünde eski seçenekleri göstermeye devam ediyorlar. Bu seçenekler arasında cihazınızı baştan başlatma ve uçak modunu etkinleştirme var. Aynısını CyanogenMod da yapıyor, üstelik menüde hangi öğelerin gösterileceğini seçebiliyorsunuz. Örneğin ekran görüntüsü almaya yönelik bir seçeneği güç menüsüne ekleyebilirsiniz.

6. Temayı değiştirin

CyanogenMod ile simge paketlerini kullanarak simgelerin görünümünü değiştirebilir, uyarı bölümünü, gezinti çubuğunu ve arayüz renklerini kişiselleştirebilirsiniz. Play Store'da yalnızca CyanogenMod ile çalışabilen birçok tema var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Şişirildigi kadar olmayan kuruluş (cyanogenmod ) ekle sil ekle sille iş yapmaya calışan aylar aylar gecmesine ragmen bir türlü stabil olamayan nightly sürümleri günlük kullanım icin uygun değil desek yeri nightly cıkartırsakta cm10 lar cm11 lere geri donus demek. Özetle kendini kod yazmada geliştirmek istiyen coluk cocuğun birşeyler yapmaya calıştığı yer (kötülemiyorum abartmayın diyorum)

@25 Nisan 2016 11:56 sana katılmıyorum. Çok iyi kod yazan adamlar var orada. 4 yıllık bir aleti bile Android 6 ya güncelleyip kasmadan çalıştırabilirsiniz. Buradaki adamların en büyük sorunu maddi problemler olur. Büyük firmlarda çalışsa bu adamlar çok farklı yerlerde olurlar

Stok Android'de olmasa da, fazladan launcher ve diğer programlarla CyanogenMod'suz da telefonu kişiselleştirebiliyorsunuz.

Bunlardan yine en özelleştirebilir htc gibi özellikle 6. Madde

her sesli gün yeni bir özellik çıkmakta :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost