Su ve CO2'den petrol üretmek artık mümkün!

Suyla çalışan araba yapamadık ama galiba, sudan petrol üretmeyi başarmak üzereyiz!

Su ve CO2'den petrol üretmek artık mümkün!

Aksi için var olan her çabaya rağmen, günümüz dünyası halen büyük oranda petrole bağımlı. Bu yüzden de boru hatları, sondaj çalışmaları ve petrol kuyularına ihtiyaç olmadan petrol üretebilen bir cihazın oldukça çekici gözükmesine şaşırmamak gerek, özellikle bu cihaz, üretim için sadece hidrojen ve CO2 (karbondioksit) kullandığında...

Alman firma Sunfire tarafından üretilen bu aracın kullandığı yöntemin en önemli noktası, Fischer-Tropsch işlemi olarak gözüküyor. Bu işlem, karbon monoksit ve hidrojeni, sıvı hidrokarbonlara dönüştürebilmekte. Su ve CO2'den hidrojen ve karbon monoksit elde etmek için ise birkaç adım gerekiyor. Öncelikle su, buhara dönüştürülüyor ve katı oksit elektroliz hücrelerinde oksijen ve hidrojen ayrılıyor. Daha sonra bu elde edilen hidrojen yardımı ile CO2, karbon monoksite dönüştürülüyor ve daha sonra da  karbon monoksit ile hidrojen birleştirilerek hidrokarbonlar elde ediliyor.

Ama bu işlem büyük oranda elektriğe ihtiyaç duyuyor. Sunfire'ın söylediğine göre, işlem şu anda yüzde 70 enerji verimli ve bu da genellikle kullanılan dizel veya petrol motorlarından çok daha yüksek bir oran.

Ölçek olarak bakıldığında ise, fotoğrafta gözüken makine "yedi rakamlı" bir fiyata sahip ve günde bir fıçı yakıt üretirken 3.2 ton CO2'yi geri dönüştürmekte. Bu cihazı temel alırsak, ihtiyacımız olan petrol yakıtları üretmek için çok fazla makineye (ve paraya) ihtiyaç duyacağımızı söyleyebiliriz çünkü sadece ABD'deki günlük tüketim 18 milyon fıçı ortalamasında bulunmakta...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Suyu hidrojene dönüştürüyorsa onu neden yakıt olarak kullanmıyor

@30 Kas 2014 22:07 Amaç havadaki Co2 i tekrar yakıta çevirebilmek ve havaya atılan co2 i azaltmak

Günümüz savaşları hep bu enerji yüzünden. Şu petrol bitsede dünya bir huzura erse !

@30 Kas 2014 22:20 ozamanda senin gözünün üstünde kaş var deriz birbirimizi yeriz.

Bide petrolü suya çevirseler :/

"Sunfire'ın söylediğine göre, işlem şu anda yüzde 70 enerji verimli ve bu da genellikle kullanılan dizel veya petrol motorlarından çok daha yüksek bir oran." anlamadığım şey şu: şuanki motorlar suyu petrola çeviriyor gibi verim karşılaştırılması yapmanın mantığı nedir?

Boyle bi cihazi sadece bu amacla kullanmak gereksiz su an bircok fabrika karbonmonoksit ve dioksit uretiyor daha dogrusu atik olarak oyle havaya gonderiyor bunun yerine cikan gazlari bu yontemle yeniden kullanilabilir hale getirmeleri mantikli tabi bu aletin maliyeti ve bu yaptigin ise degecek bir yakit uretip uretmedigi yani cihaz attigi tasa urkuttugu kusa degmezse yaramaz

@01 Ara 2014 01:56 öbür yandan hacimli kullanımına başlanırsa : su kulanıyor ki en büyük soruna yol açacak şuan zaten temiz su kaynakları kısıtlı dünya çapında kullanılan atık suyu filitreleyip kulanıla bilirse olur ancak. ilerde su savaşları bekleniyor zaten bu da mum dikmek olur.

gerekli elektrik için binanın çatısına güneş panelleri koyabilirler, sorunu 2 saniyede çözdüm! :)

@02 Ara 2014 11:35 güneş panellerinden yanan hayvanlar ne olacak. rüzgar panelleride hava girdabı yaratarak iklimi değiştiriyor. zararsız enerji yok maalesef.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir