Sualtında telefon görüşmesi

Yeni bir sistem, sualtındaki bir dalgıçın ailesiyle konuşmasını mümkün hale getirecek.

Sualtında lazerle optik haberleşme

Sualtında lazerle optik haberleşme

Çalışmanın uzun dönemde su altında lazerle optik haberleşme sistemine de dönüşeceğini aktaran Akgül, çalışmalarının TÜBİTAK destekli "İstanbul Boğazı'nın Sualtı Gürültüsünün Ölçümü, Arşivlenmesi ve Modellenmesi" projesinin ileri götürülmüş hali olduğunu bildirdi.

Akgül, bu projede elde edilen bilgiler ışığında sualtı haberleşmesine yönelik çalışmalar yapmaya başladıklarını belirterek, "Aslında Türkiye'nin bu alanda çalışma yapması artık kaçınılmaz. Üç tarafımız, Van Gölü'nü de hesaba katarsanız neredeyse 4 tarafımız denizlerle çevrili. Su üstü ve sualtı araç sayısı her geçen gün artıyor" dedi.

Akgül, "Dolayısıyla su altı sinyalleri ve su altı haberleşmeleri konusunda daha çok araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmalı. Bu konuda destek verilmesi durumunda Türkiye'nin kendine has yepyeni bir teknoloji geliştirme şansı var" diye konuştu.

Akgül, günümüzde su altı akustik cihazların kullanıldığına, denizaltı ve gemilerde de akustik modemlerin bulunduğuna işaret ederek, sesin suda ilerleyebildiğini, dolayısıyla bir operatörün mikrofona konuşması durumunda bu konuşmanın kat kat kuvvetlendirilerek suda iletilebileceğini, alıcı bir hidrofonla da bu sesin doğrudan dinlenebileceğini anlattı.

Projenin farkının ise sayısal tabanlı bir çalışma olduğunu vurgulayan Akgül, dolayısıyla kodlama ile üst düzey güvenlik elde edilebileceğini ve konuşmanın yanı sıra veri transferinin de gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Turkiyemi destek vercek... Geçelim bi zahmet.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir