Şubat ayında Windows, Mac'i ezdi geçti!

Son satış rakamlarına göre Macintosh satışları yerlerde, Windows ise rakibine büyük fark attı!

  • Ümit Öncel
Şubat ayında Windows, Mac'i ezdi geçti!
Microsoft reklamlara cevabını satış rakamları ile verdi.

Apple ve Microsoft arasında bitmek bilmeyen rekabet, şubat ayında oryaya çıkan çok çarpıcı rakamlar ile derinden sarsıldı. Microsoft'un pazar lideri olduğunu bilmeyen yok ama Apple'ın sadık kullanıcı kitlesi, "elma"nın yarıştan kopmamasını sağlayan en önemli faktör. Fakat Şubat ayı satış rakamlarına göre Apple, Microsoft'tan son zamanların en büyük darbesini yemiş durumda.

Apple'ın en güçlü olduğu ülkeler arasında sayılan ABD'den gelen satış rakamlarına göre Şubat aynda Mac notebook'ların satışı %7 oranında azaldı. Bu sırada Windows yüklünotebook'lar ise pazar payını %16 artırdı. Genele baktığımızda ise durum Apple için çok daha kötü. Macintosh bilgisayarların Şubat ayı satışları %16 oranında düşerken, Windows yüklü PC'lerin satışlarında %22 artış gözlendi.

Macintosh'ların satışındaki bu sarsıcı düşüşe Apple'ın yakın zamanda yaklaşık %7 oranında fiyat indirimine gitmesi bile çare olamadı. Satışlardaki düşüş borsaya da yansıdı ve Apple'ın hisse senetleri yarım dolar değer kaybetti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Planım şu: Son çıkan iMac'lerden bir tane alıp Windows 7 kurmak :)

surpriz olmadi bence.

Ne olacaktıki zaten... Apple ne zaman MAC OS X'i PC için satışa sunar, o zaman gerçekten Microsoft'a bir rakip olur... Yoksa hep böyle eziliiir, geçilir...

O kadar pahalı satarsan bole olur iste!

Demekki ya insanlar çok fakirleştiler ; yada profesyonel kullanıcı sayısı gün geçtikçe düşüyor.Sistemleri okula benzetirsek windoz ilkokul macosx yüksek lisans :)

bu apple yasakçı zihniyet parasını vermeden yükletmeye bilir boşuna paranı harcama mac e:D

Planım şu: Son çıkan iMac'lerden bir tane alıp Windows 7 kurmak :)

bu apple yasakçı zihniyet parasını vermeden yükletmeye bilir boşuna paranı harcama mac e:D

Planım şu: Son çıkan iMac'lerden bir tane alıp Windows 7 kurmak :)

İnsnlar yıllardır macintoshları daha güzel göründükleri ve daha küçük odukları için aldılar, şimdi piyasada netbookların artmasıyla insanlar netbooklara yöneldi ve Apple aç kaldı.

boşver 3-5 kişi apple kullanıyor zaten onlar da her ay bi bilgisayar alcak halleri yok. Unix-Macos out, win-linux in.

cunku yeni mac laptoplar cikti eskileri piyasadan cekildi yenileri de hemen alicilara teslim edilmedi. Baska hicbir sebebi yok. Dunyada hicbir yerde de boyle garip haber gormedim sadece bir aya bakiyoruz ilginc. 5 yildir applein pazar payi her yil 1,5 ile carpiliyor onu da haber yapsaydiniz bir kere. Model bazinda abdnin en cok satan notebooku da macbook.

Ne garip bir haber. Bir kere Windows işletim sistemi, Apple ise notebook. İşletim sistemiyle bilgisayar satışlarını mı kıyaslıyorsunuz? Bu bir.
İkincisi geçtiğimiz ay Apple'ın yeni modelleri çıktı. Yeni modeller çıktığında arzın yetersiz kaldığını eski modellerin hiç satılmadığını bunun da geçici düşüşe neden olduğunu bilmiyor musunuz? Bu iki.
Son olarak Apple ile tüm diğer bilgisayar üreticilerinin toplamını mı kıyaslıyoruz?

Ayrıca 'Mac in sadık kitlesi' demişsiniz. Bu sadakatle ilgili değil.
Mac kullanan hiçkimse bir daha asla windows kullanmak istemiyor.
Olay bundan ibaret.

CHIP'in Notu:

Haberde, Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar ile Mac OS yüklü bilgisayarların satış oranları, daha önce ölçülmüş oranlarla karşılaştırılarak verilmiştir. Oranlarda Macintosh'un yeni veya eski modeli ayrımı yapılmadan, tüm modellerinin satış oranlarına yer verilmiştir. Windows yüklü bilgisayarlar da aynı şekilde donanım veya işletim sistemi sürümü farklılıkları gözetilmeden hesaplanmıştır. Bu karşılaştırma düzenli olarak yapılmaktadır ve haberde bahsedilen Şubat ayındaki ölçümlerde, önceki aylara göre ortaya çıkan farklılıktır.
Haberde zaten böyle bir yanlış anlaşılma olmaması için toplam satış oranları değil sadece yaşanan artış ve düşüşlere yer verilmiştir.

apple demek isterken bilgisayar degil apple'in kullandigi mac os den bahsediyo.

Windows zaten satış rakamları anlamında her zaman MacOS X'in önünde olmuştur. Kağıt üstünde yani. Ucuz bilgisayarların ucuz işletim sistemi. Hiçbir şekilde MacOS X'i pratikte ve uygulamada geçebildiği tek bir konu bile yoktur.

Neden mi? Çünkü Ferrari'nin satış rakamlarıda Fiat markasıyla kapışamıyor. Fiat her zaman satış rakamı olarak Ferrariyi ezip geçiyor.
Peki sizce Fiat'ın, satış rakamları haricinde Ferrari'yi ezebileceği başka bir kulvar olabilir mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play