Suçlu bulundu: Windows XP!

MS'ten gelen son açıklama Vista'yı göklere çıkartırken, Windows XP'ye yerden yere vurdu. İşte nedeni

  • Ali Güngör
Windows Vista'nın önemli başarısı
User Access Control yüksek güvenlik sağlıyor

Microsoft'un en büyük başarısızlıklarından birisi olarak anılan Windows Vista, aslında teknolojik gelişim olarak çok önemli bir ürün.

Microsoft güvenlik uzmanı Crispin Cowan'ın Washington'da düzenlenen Usenix Güvenlik Sempozyumu'ndaki sunumu da bunu destekler nitelikte oldu.

Windows Vista'nın en çok nefret edilen özelliği olan User Access Control özelliği, Windows işletim sisteminde yüksek güvenlik sağlıyor. Kullanıcıların şikayet sebebi bu uygulamanın devamlı ekrana getirdiği açılan izin pencereleri olmuştu.

Windows 7'de de yer alan teknoloji elden geçirilerek, daha az rahatsız edici olması sağlanmıştı.

Windows'un artan güvenliği

Windows Vista ve sonrasında işelr değişti

UAC'nin amacının uygulamaları denetlemek ve Yönetici haklarıyla işlem yapmalarını engellemek olduğunu belirten Cowan, bunun pek çok zararlı davranışta bulunan Windows uygulamasının tehlikelerinin önüne geçtiğini aktardı.

Windwos XP'nin, Windows işletim sistemlerinin kötü güvenlik ününde büyük paya sahip olduğunu da belirten Cowan, kullanıcı hakları denetiminin Windows güvenliğinin temel taşı olduğunu belirten ifadeler kullandı.

İlk Windows'ların güvenlikten çok kullanışlılık ve uyum üzerinde durduğunu, bu yüzden bütün kullanıcılara tam hak verdiğini söyledi. Tam yönetici hakkıyla uygulama çalıştıran kullanıcılar da bu hakları zararlı yazılımlara da vermiş oldu. Vista ve sonrasında UAC devri ile birlikte Windows'un güvenliğinin büyük miktarda arttığını ve artmaya devam edeceğini belirten Cowan, Windows'un güvenlik olarak bazı konularda Unix'i bile aştığını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

xp yi elden geçirselerdi daha güzel olcaktı vista yerine.

"Windows'un güvenlik olarak bazı konularda Unix'i bile aştığını belirtti."

bizde abarttık ama çikolatasını abarttık sonra kekini kabarttık :D:D şaka bir yana ama gerçekten acayip sallamışlar Güvenlikte unix'ten iyi olduğu için hiç bir windows sürümü bir güvenlik programı olmadan kullanamıyoruz hatta bir programı bile yetmiyor bide buna destekleyici olarak spyware hips firewall gibi ek yazılımları ihtiyaç duyuyoruz

peh uca vardıda ne oldu sanki vistaya virüs bulaşmadımı aynı şekilde win7 yede.
minareyi çalan kılıfına uydururmuş.
adam vista veya 7 için virüs yazıyorsa uca denetimini de geçmenin bi yolunu bulur heralde.
ben böyle düşünüyorum.

Windows'un güvenlik olarak bazı konularda Unix'i bile aştığını belirtti

YAni hala bir çok açıdan geri olduklarını kabul ediyorlar.

Adamlar kendi yaptığı sistemi yerden yere vuruyorlar. Bundan on sene sonraki işletim sistemini ele alırsak Windows 7 şu anda yerden yere vurulmayı hak ediyor. :)

Hala çok sinir bozucu. İlk kapattığım uygulama o oluyor Wİndows yüklememde. Sürücülerden bile önce.
Tesla

vista kullanıyorum yıllardır vırus kapmadı pc..... +AVİRA

Vista Xp den daha guvenli ancak pc guvenligi kullaniciya baglidir.

Vista Xp den daha guvenli ancak pc guvenligi kullaniciya baglidir.

Vista Xp den daha guvenli ancak pc guvenligi kullaniciya baglidir.

Tek Yol Windows !

uac yi kapamak profosyonelliğin degil olsa olsa amatorlugun cokbilmişligin bir gostergesidir. hicbir aklıbasında sahıs ekran karsısında gunde yuzlerce hatta binlerce "tık" yaparken 3-5 fazladan "tık" gerekiyor diye bir guvenlik onlemini kapatmaz

Kesinlikle katılıyorum: "xp yi elden geçirselerdi daha güzel olcaktı vista yerine.", tam bir kazık atma oldu Vista. Bununla birlikte Win7'de güvenli değil, olmadı, olamaz ve olamayacakta. İlk neden, diğer yorumcu arkadaşların da dediği gibi, kullanıcıdır. Kullanıcı ne kadar güvenliyse, bilgisayarda o kadar güvenlidir; bu bir temel bilgisayar kanunudur ve kesinlikle değiştirilemez. Bilgisayara ne kadar iyi öğretirsen o kadar iyi yapar, ne kadar güvenlik verirsen o kadar güvenli olur, ne kadar donanım eklersen o kadar kuvvetli olur, vesaire vesaire vesaire. İkincisi, virüs üreticilerine MS tek başına ne karşı durabilir ne de yetişebilir. Bunun anlamı, yine diğer yorumcu arkadaşların da dediği gibi, yardımcı programlara daima ihtiyaç duyma zorunluğunu ortaya çıkarmasıdır. Bu da hem güvenliği hem de OS'un kullanım kolaylaığını ortadan kaldırmaktadır.

Saçmalık, herşeye uyarı veren bir pencere maksimum güvenlik sağlamaz, çünkü yine kullanıcı onay verip reddediyor. Amaçları güvenlik sorunlarının suçunu kullanıcının üstüne atmak. Sıradan bilgisayar kullanıcıları neye onay verip neyi rededeceklerini bilmezler.

''pek çok zararlı davranışta bulunan Windows uygulamasının tehlikelerinin önüne geçtiğini aktardı.''

zararlı windows uygulamalarının önüne geçmiş..windows çalışmıyorduki neyin önüne geçsin..ne oyun ne program yükleyebiliyorduk..herşeyde mutlaka bir sorun çıkarıyordu..önceleri vistanın büyük hata olduğunu kabul eden ms şimdilerde tekrar vistayı savunmaya geçmiş görünüyor..

windows surumlerinde guvenligin kullaniciya ait olasini saglayin salak deyiliz virusu bile bile indirmeyiz:@

ya tabi. uac guzel bisey de bide su sifrelerin listesini bil gatesinde saklamak yerine uac olan windowsu satin alan kisiye verseler daha da guvenli olurdu bence :D

kullanıcı iyiyi kötüyü ayıramayarak da uac'ye rağmen virüsleri engellemeyebilir. kaldı ki uac nin pek çok açığı var. kullanıcıları aptal yerine koymaya başladı microsoft.2000 yılı öncesi bakış açısına dönmesi gerekiyor.

windows 98 se' dan sonraki işletim sistemlerinde giderek kısıtlandığımı hissediyorum. uac ile tavan yaptı.

Vista gibi işletim sisteminin adı batsın. XP den Vistaya geçişim kabus gibiydi. Yok driver çalışmaz oyun çalışmaz nedir arkadaş bu. Ayrıca tosbaa ile aşık atacak kadar hantaldı. Windows 7 yi hiç değilse adam gibi yaptılar da durumu az da olsa kurtardılar.

vista kullanıcısıyım.w7 den daha hızlı ve virüslere karşı daha dayanıklı olduğunu açık yüreklilikle söylüyebilirim.bir yıldır pc format yüzü görmedi.xp ve w7 de haftada en az bir defa format çekiyordum.malum çocuklar oyun sayfalarının suyunu çıkarıyorlar.haliylede virüslerde benim suyumu çıkarıyordu.vistaya geçtikten sonra sıkıntım kalmadı.bir yıldır format çekmiyorum ve inanamadığım hiçbir virüs programı kullanmadığım halde vista hızından birşey kaybetmedi.teşekkürler vistaya.serhan49

bu özelliği insanların beynine yükleyebilseler bu sefer neler bulaşamaz...

XP'nin üzerine Eset Nod32 ve Comodo Firewall kurulunca hem güvenlik tamam olur, hem de UAC'nin yaptığı her şeyi Comodo çok daha iyi yapıyor.
XP'niz var ise değerini bilin. Hele bir de 64 bit XP ise, çok daha iyi... Yalnız 64 bit XP'de ürün ve sürücü desteği birazcık daha kısıtlı o kadar...
Windows 7'yi boşuna satın aldığımı düşünsem bile artık satın aldım ve kullanıyorum.

şu ana dek birçok işletim sistemini kurup kullanımışlığım vardır;çok büyük bir program ve oyun arşivim var.Nerede ne yeni cıkmış ise onu indirip kurarım iyi ise arşivde yerini alır kötü ise zaten kaldırırım;virüs konusunda windows sınıfta kalıyor bu bir gerçek linux ü tutamaz ama uygulama ve oyun performansında ise windowslardan en iyisi ve sorunsuzu XP'dir.suan windows 7 ve XP yi yan yana kullanmaktayım;ne cıkarsa cıksın xp den vazgecemeyecem gibi görünüyor.Hala yeni cıkan programların tanıtım videoları,oyunların resimli kurulum anlatımları windows XP ile yapılmakta birçok admin tarafından;çünkü en garanti odur :)

Hep Avast'ın suçu.Gerizekalı antivirüs user32.dll yi sildi cimri komşuda xp cdsini vermedi.Şimdi 7 kullanıyorum ama tamamen alışamadım

ben windows 7 yi eset nod 32 antivirüsle kullandım ama güncel deildi o yüzden virüs bulmadı ama windows 7 2 sene formatsız dayandı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play