Suçlu: Windows 7 ve Microsoft

Mozilla, son zamanlarda Firefox'un yaşadığı büyük düşüşün sorumlusunu buldu: Windows 7 ve Micorosoft

  • Berk Toparlak
Mozilla, suçluyu buldu!

Firefox'un günlük indirilme sayısı son 15 ay içinde yüzde 63'lük bir düşüş yaşadı. Mozilla, bu düşüşün sorumlusu olarak Microsoft'u gösterdi. Tarayıcı devi, Microsoft'un Windows 7 Service Pack 1'e zorunlu tarayıcı seçim ekranını koymadığını belirterek, yazılım devinin söz konusu yasayı çiğnediğini ileri sürdü.

Avrupa Birliği'nin aldığı kararla, Microsoft'un Aralık 2009'dan itibaren Windows kullanıcılarına, aralarından seçim yapacakları bir tarayıcı tercih ekranı sunması gerekiyordu. Ancak yazılım devi bu kuralı 2011 yılında Windows 7 SP1'le bozdu ve ancak Avrupa Komisyonu'na yapılan itiraz sonrası durumu eski haline çevirdi.

Mozilla, bu süreç içinde elde ettikleri rakamları bir blog yazısında paylaştı. Şirket genel danışmanı Harvey Anderson, Microsoft'un bu "ihmalinden" sonra Firefox indirmelerinde 6 ila 9 milyon arası bir düşüş yaşadıklarını belirtti. Hatanın düzeltilmesinden sonra ise yüzde 150'lik bir artışla Firefox günde elli bin indirilme sayısına ulaştı.

Ancak bu "hatanın" düzeltilmesi sadece Firefox'a da yaramadı. Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Hatanın düzeltilmesi ona yaradı

Microsoft'un tarayıcı seçim ekranını geri getirmesi sadece Mozilla'ya yaramadı. Ekranda pazar payı en yüksek beş tarayıcı sıralanıyor. Buna bir süre öncesine kadar Safari de dahildi. Ancak Apple, Safari'nin Windows sürümünü geri çekince bu sefer ilk sayfaya pek de ünlü olmayan Maxthon fırladı. Maxthon adına konuşan Lewis Fien, yaşanan gelişmeden sonra ciddi anlamda yükseliş yaşadıklarını kaydetti.

Bu sırada Microsoft sorunun teknik bir hatadan kaynaklandığını belirtti. Hatanın kendilerine pahalıya patladığını öne süren Anderson, bu süreçte şirket olarak büyük zarar gördüklerini ve web'deki etkinlerinin de kısmen azaldığını dile getirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

tarayıcı seçiminden bile anlamayan bilgiayarı kullanmasın artık yaa. saçma sapan bir iş.

Çok seviyorum Firefoxu ve Mozilla şirketini ama Chrome bu hızdayken olmuyor kullanamıyorum firefox.Eski gözağrıma veda ettim artık tamamen... Yolları açık olsun...

safari pc versiyonunu ne zaman cekti?

Bence suçluyu Microsoft'a atmak yerine kendilerinde aramalılar. Bakın Chrome aldı başını gidiyor bunlarda sebebi başkasında arıyor.

mozillanın arkasında doğru düzgün bir destek yok diye düşünüyorum chrome çok hızlı bir şekilde gelişirken mozilla yıl en fazla 2-3 özellik kazanıyor ayrıca çok yavaş chrome uçuyor resmen.

Firefox kullanıyorum ve kullanmaya da devam edeceğim. Ancak düşüşte microsoft tek sorumlu değil; insanların internet kayıtlarını hızla ve sürekli kaydetmek istediği için milyonlarca dolarlık reklamlarla insanları Chrome kullandırtmaya çalışan Zombie Human cı Google de var.

microsoft ve google nin tekelciliğine inat, Daima Firefox.

Firefox ciddi anlamda bir çabayla bir şeyleri başarmayı çalışıyor tebrik etmek gerekir ancak zorunlu tarayıcı seçimi sayfası nedir arkadaş ? Adam milyonlarca dolar harcayıp kendi işletim sistemini kendi programlarını pazarlıyor neden senin tarayıcını seçtirmek zorunda kalsın ? İşletim sistemini yapan benim içine belli programları koyan benim parasını alan benim benim malımı alan buna göre alıyor.İyi o zaman git Ülker'e 10 koli mal iste bunların içinde niye ETİ yok diye mahkemeye ver . Vay be

@02 Kas 2012 08:37 Google ye tekelcilik nedir, tekel olan firmalar insanları nasıl yönlendirir yazıp, gidip biraz birşeyler öğrenmek gerek, öğrendiğin kötülüklere tavır ve tepki göstermeyi bilmek gerek, hep tüket hep tüket yaşamamak gerek...

@02 Kas 2012 08:37 Yaptigin yorum yanlis. Ulkerden 10 koli buskuvi istemissin ama Ulker bunlarin icine sana bildirmeden 2 kolide KolaTurka eklemis ustelik fiyatini da faturaya eklemis olsun. Hicbir sekilde iade de kabul etmiyor, parasini da pesin pesin aliyor. Bunu kabul eder misin? Belki musterin Fanta icmek istiyor ya da Schweppes? Zorla Kola Turka mi icireceksin adamlara. Boyle dusunmek lazim.

ölümüne firefox yaşasın özgürlük

tamam haklısınız da "zorunlu tarayıcı seçim ekranı" yokken CHROME pazar payını ikiye katladı OPERA ise pazar payını korudu, şimdi diyelimki CHROME reklamlar ve arkasındaki destek ile büyüdü peki OPERA nın düşüş yaşamamasına ne demeli. bence firefox un acilen işi bilen teknik bir ekibin elinden geçmesi lazım yeni çıkan İE10 windows 7 kullanıcılarına da güncellendiği zaman internet explorer de kaybettiği kullanıcılarını tekrar kazanacaktır. yani pazar payları düşmeye devam edecek. Şimdiden harekete geçmeliler

Firefox = Sorun, uyarı ekranları, yavaşlık, donma, sıkıntı, sinir, stres. . . Chrome = Hız, Kararlılık, Kalite, Google, Gerçek Özgürlük . . .

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play