Suçu sadece MP3 paylaşmaktı, hayatı karardı

MP3 paylaştığı için 675.000 dolar ceza alan genç, yaşadığı garip olayları işte böyle anlattı...

  • Ali Güngör
İşin geçmişi şaşırtıcı, uçup giden rakam da!
İşte talihsiz genç

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haberde internetten Mp3 indirip paylaştığı için bir öğrenci olan Joel Tenenbaum'un tam 675.000 dolar ödemeye mahkum edildiğini aktarmıştık.

Joel Tenenbaum bu konu üzerine yaptığı açıklamada RIAA davalarında biraz gerçekçi ve sağduyulu olunması gerektiğini söyledi. Mahkeme sonucunda oldukça hayal kırıklığına uğradığını belirten Tenenbaum, kendisine uygulanan 1999 yılındaki kanunun, ticari olmayan amaçlarla müzik indirenlere uygulanmasının saçma olduğunu söyledi.

Davadan önce kendisine anlaşma teklif edildiğinde istenen rakam 3.000 dolarmış. Ancak parası olmadığı için 500 dolar yollamış ve birkaç yıl boyunca bu konuda başka bir mektup almamış. Daha sonra kapısına 50 sayfalık şikayet geldiğinde zorlanarak 5.250 dolar önermiş ancak bu sefer karşı taraf iki katını istemiş. Mahkemede şansını denemek zorunda kalan Tenenbaum 675.000 dolarlık ceza ile karşılaşmış.

Genç öğrenci bu parayı ödemesine imkan olmadığını belirtiyor. Amerika'da iflas ilan ederek borçlardan kurtulmak mümkün oluyor. Ancak bunun uzun vadede bedeli hukuki haklar açısından oldukça ağır oluyor. Tenenbaum da ya daha önce de söylediği gibi iflasını ilan edecek, ya da mahkemeye yeniden başvurarak kendisine verilen cezanın gözden geçirilmesini isteyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

sindirmeye yönelik haberlere kanma ey türkiyede yaşayan insan.bu ülke daha kendi sistemini koruyamıyor kendine ait sunucusu yok ve bu tökezlemiş hukuk sisteminde burada olmuycak işler.mp3 paylaşmaya devam.bir ev kullanıcısının mp3'ü ticari amaçlarla kullanmadıkça etik olarakda bence bir problem yok.ha online dinlemişsin ha indirip dinlemişsin.zaten o sanatçıyı gerçekten seversen gider napar neder alırsın.sadece mp3 değil paylaşılan her türlü lisanslı medya için geçerlidir bu laf.

pek de mağsum duruyor

internette altın kural illegal dosya indirecen ama paylaşmıyacan sömürecen yani ne olur ne olmaz :D

indir ama paylasma diyen arkadaslar. torrent yada esssek kullaniyorsaniz indirirken paylasmis oluyorsunuz degil mi? burda indirenlere birsey yapamadiklari icin paylasanlara saldirarak caydirma yontemi kullaniliyor. hangi sarki 675000 dolar eder hani maykilin bad sarkisi olsa olurdu ama onlarda yutuplarda cirit attigina gore bunlar buyukleri rahat birak kucuklere saldir yontemine basladilar

Joel Tenenbaum'u destekleyin arkadaşlar. Yapılan insafsızlık. 30 civarı şarkı için 675BinDolar istenmesi... Resmen hukuksuzluk.

İnternette onlarca kampanya başlatıldı bu adamı desteklemek için zaten.

Cezanın miktarının ağır olduğu ortada ancak yapılan işin doğru olmadığıda ortada. Mahkemeyi de desteklemem, ceza alanıda.

tuttuğunu öpmüş mahkeme, yazık

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play