Sun Microsytems, Intel işlemcilerine "evet" dedi.

Sunucu ve yazılım üreticisi Sun Microsystems, bazı sunucularında Intel işlemcilerini kullanacak.

Apple firmasından sonra Sun Microsystems da Intel'in üreteceği işlemcileri kullanma kararı aldı. Sun ile Intel'in arasındaki anlaşma henüz kamuya duyurulmadı, ancak anlaşmada rol alan bir kişiden alınan bilgiye göre, Sun firması sunucularında kullandığı Solaris işletim sistemini, Intel tabanlı işlemcilerle çalışabilmesi için düzenlemelere başladı. Anlaşmanın ayrıntılı detayları ise henüz net değil.

Sun firmasının bazı sunucularında Intel işlemcilerini kullanacak olması, her iki taraf için de büyük başarı olarak nitelendiriliyor. Anlaşmayla birlikte Sun Microsystems sunucu sistemlerinde hem AMD, hem Intel, hem de kendi ürünü olan Sparc işlemcilerini kullanarak, ürün yelpazesini biraz daha genişletmiş olacak. Öyle görünüyor ki bu anlaşma, AMD ile Intel arasındaki çekişmenin yoğunluğunu daha da arttıracak.

Emre Aldemir

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ne var bende intel işlemcilere geçtim

güçlü firmaların gittikçe tekel olduğu bir dünya bizi bekliyor gibi
bu durum tekelciliği getirirse son kullnaıcı açısından iyi olmayacaktır.
amd nin son zamanlardaki durumu gibi. yine hard disk pazarındaki seagatetin durumuda örnek gösterilebilir. rekabet ve ürün çeşitlilliğin her zaman iyi olduğu görüşündeyim...

ben 98den beri intel kullanmıyorum.Ben inteli geçtim.Fazla parası olan için Intel.AMD her yönde fiyat-performans oranı ile daha iyi.Sun gibi bir firmanın sistemlerinde hem AMD hem Intel kullanması sanki hadi biriniz fiyat kırın da onu alırım mesajı taşıyor,belki de reklamdır.Oldum olası Sun'ı sevmem.Bunda Javanın etkisi büyüktür.Neyseki şimdi daha iyi diller var.Türkiyede Intelin ağırlıklı satış üstünlüğü olması bence satıcılardan.Ne de olsa daha fazla para giriyor cebine.AMD olmasaydı acaba Intel CeleronD işlemcilerini çıkarırmıydı.Intel kullananlar AMD'ye şükretsin çünkü onlar olmasalardı işlecinizi 50-100$ daha yüksek bir fiyata alırdınız.

zavallı intel başka birşey demiyorum zaten kötü ötesi bir performansı var gerçekte ne kadar övülse daha yeni 2 tane geldi elime marka intel core2 duo ama nafile kendimede formdaki konulara bakıp bütün bileşenleri özenlen seçtim iğrenççççççç bence amd 1 numara daha bir panda antivirüs yapıştırınca sistem bayılıyor intelde bunun neresi performans acaba????? benmi yanlış görüyorum yoksa amd dual core sistem hiç beklemeden daha açılış müziği bile gelmeden uygulama çalıştırırken intel ohoooo vitese takacakta kalkış yapacakta ben o süre içinde müziğimi açmış nette dolaşmaya başlamış oluyorum ve üstüne üstlük açılış sesi geldikten sora hiç ara vermeksizin aynı anda autlok ,autocad 2007 3 boyutlu açıyorum ve antivirüste aktif halde olmasına rağmen tık yok.intel sadece çevre yapıyor herkes farkında ama ses çıkaramıyor.ben vistayı amd sisteme kurduğumda hiçbir sorun yok gayet seri ve kurulumu 20 dakka civarı dsürerken intelde 35 dakka civarı ben bu işten hiç ama hiç hoşnut değilim.

aslında tekel olmakla tek olmak ayrı şeyler bir firma tek ise ve iyi ise sözüm yok
ama sırf rakıp die işler kızışsın die düşünülürse yine bizler zarar görüyoruz
ben 64 bit amd aldım 2 yıl önce vista cıkacak cıkacak dediler daha yenı cıktı oysakı bu sistemı bana satarlarken ıntek kotu amd ıyı demıslerdı
ama tam tersı oldugunu cok gec anladım
aldığım sistemden hıçmemnun değilim
ayrıca amd nın 64 bıt dediği 32 bıt olarak calısıyo
yenı vıstayı betamıdır nedır denedım ama sıstem kurulurken cokuyo
anlamadım gıttı neresı ıyı bu ıslemcının
adamlar 4 çekırdek cıkarmıs yılların sun fırması bıle ıntele gecıyosa
apple yıllardan sonra ıntele gecıyosa dusunmeye baslamak lazım bır sebebı olsa gerek????

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir