Super AMOLED Plus bilmecesi!

Samsung Galaxy S3 ile Super AMOLED Plus'ı yerden yere vurdu. Ama işin içinde başka bir iş olabilir!

Super AMOLED Plus bilmecesi!

Hüseyin Cem Köylü

Samsung, Super AMOLED Plus ekranları kısa ömürlü olduğu gerekçesiyle yeni akıllı ceplerinde kullanmazken acaba gerçekleri söylemiyor mu? SamMobile'ın haberine göre, Tizen, GT-i9500 model numaralı "Fraser" kod adlı prototipinde ekran olarak Super AMOLED Plus'ı tercih etti. Cihaz ilk olarak San Francisco'da yapılan Tizen Geliştiriciler Konferansında karşımıza çıkmıştı.

Super AMOLED Plus ekranların üretimi oldukça zahmetli ve Tizen'in de yeni cebinini prototipinde bu ekrana yer vermesi, acaba Samsung kolaya (ucuza) mı kaçıyor sorusunu akıllara getiriyor. PenTile panellerin kullanımı, tüketicileri ve teknoloji eleştirmenlerini polarize eden bir konu. Alt piksellerin sayısının azaltılması renk ve yazılarda gözle görülür bir fark yaratıyor.

Samsung, PenTile panellerin daha az güç tükettiğini ve diğer AMOLED panellere kıyasla daha uzun dayandığını söylüyor. Galaxy SII'de Super AMOLED Plus ekran kullanan Samsung, Galaxy SIII gibi son teknoloji akıllı ceplerde PenTile ekran kullanmaya başladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Super AMOLED plus II extreme limited edition çıkana kadar bekleyelim derim

Samsung Maliyeti arttırmamak ve Fiyatı zaten pahlı olan ürünü IPHONE gibi belli kesim dışında alan olsun belli kesme değil her cebe uygun olsun diye böyle bir karar aldı yoksa Süper Amoled Ekran teknolojisi led ekran teknolojisinde en gelişmiş bir sistem tabi bu arada bir noktaya değinmek gerek geliştirilmesi ve iyleştirilmesi gereken bir teknoloji yani eksi yanlarıda çok ve ilaveten Sorun çıkaracak laboratuvar ortamında hala geliştirmeye devam edilen bir teknoloji

Super Amoled Plus gerçekten dayanıklı ve sorunsuz bir ekran DEĞİL. Görüntü mükemmel ama dayanıklılık daha önemli tabi.

Samsung Maliyeti arttırmamak ve Fiyatı zaten pahlı olan ürünü IPHONE gibi belli kesim dışında alan olsun belli kesme değil her cebe uygun olsun diye böyle bir karar aldı yoksa Süper Amoled Ekran teknolojisi led ekran teknolojisinde en gelişmiş bir sistem tabi bu arada bir noktaya değinmek gerek geliştirilmesi ve iyleştirilmesi gereken bir teknoloji yani eksi yanlarıda çok ve ilaveten Sorun çıkaracak laboratuvar ortamında hala geliştirmeye devam edilen bir teknoloji
------------------------------------------------------------------------------------

S3 zaten iphonedan daha pahalı

Retinayi kesfedin samsungperestler :D

S2 Yİ BAYA SATILDI YA SÖYLERLER HEMEN. BOŞUNA MI ALDIK TELEFONU ŞİMDİ

"yeni ipad" in retina displey ini (ekranini) Samsung sirketi uretiyor

1) Adama sormazlar mı; "madem uzun ömürlü değildi, niye milyonluk satışları olan telefonunda kullandın?" diye. Ekranı üreten kendisi. Ömrü de dahil her şeyini biliyorlar. Niye S2 gibi efsane olmaya aday bir telefonda kullandın o zaman?

2) Maliyetleri çekmek gibi bir derdi yok. Samsung'un zaten bir dünya Galaxy çeşidi var. Her bütçeye her kesime hitap eden bir sürü telefonu var. Düşündüğünüz gibi "nan şu telefonun fiyatını azıcık kırayım da herkes alsın, bir hayır duası ederler" diyecek bir şirket değil. Ki hiçbir şirket bunu demez. Çünkü amaç zaten maksimum kâr. Ne Apple ne de Samsung sizi beni umursamaz. Para vereceksek amenna. Ama hepsi bu. Kıyak geçme, jest yapma gibi bir durumları yok. S3 ile de piyasaya epey bir yukarıdan girdi. Her bütçeye hitap eden telefonları da var. Eğer paranız azsa Galaxy Ace alın der geçer.

3) Tekrar diyorum Samsung maksimum kâr amacı güden her şirketin yapacağını yapıyor. Bu şekliyle Samsung'a daha çok kâr ettiriyordur, o yüzden böyledir. Yoksa dediğim gibi, Samsung'un umurunda değilsiniz. Madem kötüydü niye S2'de kullanıldı? S2 alanları kazıkladınız o zaman. E madem o kadar kötü değil niye S3'te yok?

Şirketlerin iyi niyetli ya da kullanıcı dostu olması gibi bir izlenime kapılmayın. Uzun ya da kısa vadede hepsinin amacı sizden daha fazlasını alabilmek. Çünkü mantık budur. Müşterilerinize iyi davranırsınız, işlerini hızlı çözersiniz; size reklam ve daha çok müşteri olarak geri döner. Fiyatları düşük tutarsınız, bu da daha çok müşteri olarak geri döner. Sonuçta, mantık değişmez; müşteri sayısı ve gelir değişir...

pentile ekran ile amoled plus ekran aynı olurmu?Tabiki s2 nin süper amoled plus ekranı s3 ün ekranından çok daha kaliteli görütü sunacaktır. Pentile ekran kullandığı için s3 almaktan vazgeçen insan dolu...Pentile ekranın alt piksellerini, keskinliğini, bazı görüntülerde çıkan düz çizgileri, renk sorunlarını araştırın sorunları görün...Yazıda ömrü daha kısa diyor. led TV ekranların ömrü 20-30 yıl kadar...lcd ler 25- 30, plazmaların ilk çıkanları 10 yıl kadar. Süper Amoled(led ekran!!)pluslarında bilmiyorum ama en az 10 yıllık ömrü vardır diğerlerine göre kısa yani:))

apple fanatikleri fazla abartıyor bence.S3 ekran olarak sadece parlaklık ve yazılarda kaybeder diğerlerinde aynısını sunar.pentile pil tüketimini azaltır sadece bu.bnce büyk bi eksik degil

pentile matrix dizilimi kandirmacadan baska birsey degil. diamond pentile-de oyle!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir