Süper ekran kartının halefi ortaya çıktı!

Süper bilgisayarlar için süper bir CPU-GPU geliyor: Larrabee'nin varisi MIC ile tanışın!

  • Zeynel A. Öztürk
Larrabee'nin halefi ortaya çıktı: MIC
MIC'in 2011'in sonunda 100 süper bilgisayarda yerini alması bekleniyor.

Intel, süperbilgisayarları hızlandırması beklenen hem CPU hem ekran kartı görevi gören Larrabee'yi iptal etmesinin ardından kartın halefiyle karşımızda: MIC.

'Çok sayıda entegre çekirdek' anlamına gelen MIC, x86 destekli olarak sunulacak. Bir grafik kartı olan MIC'in bilgisayar işlemlerini hızlandırması bekleniyor zira kart, hem grafik, hem de geleneksel CPU görevlerini gerçekleştirebiliyor. Geleneksel sunucularda ise bu işlemler için CPU ve GPU arasında geçiş yapılması gerekiyor.

2011 sonunda çıkacak 22 nanometre teknolojisine ve 50'ye kadar çekirdeğe sahip olacak MIC, hyperthreading'de örneğin 32 çekirdek ile 128 ve hatta 200 iş parçacağı ile çalışabilecek. Intel'in şu anki masaüstü işlemcileri, her çekirdek için 2 iş parçacığı oluşturabiliyor. MIC'in 2011'in sonunda 100 süper bilgisayarda yerini alması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

iş yapması imkansız günümüz şartlarında x86 yani 32 bit kullanım limiti olan 3gb ram kapasitesinin üzerinde donanım bileşenine sahip herkes. intel halen 64 bit yerine 32 bit kullanın görün gücümü diyor ama geçti bolunun pazarı artık 64 bit sonu geldi 128 bit işlemciler ve 256 bit grafik kartları gelirken bu azimde neyin nesi anlamak zor demek x86 :))) komedi adamlar 32 bit ile yola devam diyor.

başaralı bir ürün bence. kişisel pc lerde gelse iyi olur.

@19:04

Haklısınız da sanırım ekran kartı yerine geçtiği için 3 GB'tan fazla belleğe destek verecektir, işlemci eğer 64-bit+ destekliyorsa...

hehe.. 32 cekirdek .
tanesi 500mhz bile olsa toplamda 15GHz ustu bisey olucak .
ruyalarin bilgisayari gibi bisey. ruyamda gorsem bile suphe ederim gercekliginden :P
satmazlar . zaten sadece 100 tane yapacaklarmis .
paramiz yetse de bize sira gelmez.
biraz daha ileri giderlerse wikileaks hackerlari bunlari buldumu artik milletin kafasindaki kotu niyetli dusunceleri bile kopyalarlar :D

Yanı Bu İşlemci Grafik Kartına Yerleştirilecek Ve Hem Cpu Hemde GPU Olarak Kullanılabilicekmi
Tam Olarak Nasıl Çalışıyor Çalışma Prensibi Nasıl?

black_flood =)
6 bitin sonu geldi ne demek? Daha kullanıcıların yarısı bile 64 bite geçmedi...

@black_flood

Bahsettiğiniz 32 bitte 3gb ram sınırlaması ticari windows işletim sistemi için geçerli. Siz zannediyor musunuz ki 64 bit windows işletim sistemi çıkana kadar bunca yıldır iş istasyonları, serverlar ve süperbilgisayarlar sadece 3gb ram kullanıyordu?

Sen de yorum yaz