Süper hızlı ceplerin önü açıldı...

Dizüstü mü, cep telefonu mu? Yeni işlemcinin hızı bu ikiliyi birbirine iyice yaklaştıracak...

Süper hızlı ceplerin önü açıldı...
Telefonlar mı gelişiyor? Dizüstü bilgisayarlar mı küçülüyor?

Qualcomm firması, akıllı cep telefonlarında işlem hızının artırmak için kolları sıvadı. Akıllı telefon üreticileri de Smartbook tabanlı Snapdragon işlemci sayesinde süper hızlı telefon üretmeye başlamak için gün sayıyor. Bu üreticilerin başında ise Samsung veLG'nin geldiği söyleniyor. Bu iddianın nedeniz ise, Qualcoo'un üretimi Kore'de yapacak olması ve ilk ürünlerin de Koreli bir şirketten çıkmasının beklenmesi.

Yeni Pazarlar
Snapdragon işlemci, Avrupa marketlerinde Acer F1 ve Toshiba TG01 ile şimdiden kendine bir zemin hazırladı; ancak bu cihazların ne zaman piyasada olacağı henüz belli değil. Ama görünüşe göre cep telefonu pazarında 1 GHz üstü işlem hızı yakında vazgeçilmez olacak.

Yüksek işlemcili yeni cihazlar bu yılın 4 çeyreğinde Kore'de arz-ı endam edecek. Bu yılın sonundaise tüm Dünya'da piyasalara girmiş olması planlanıyor.

Sercan Uzun

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

1ghz işlemci koymasına konur telefona da, o işlemciyi besleyecek enerji kaynağı ne olacak?

Telofon sekterinde islemci yaparken buna 3d destegi ekleme ve ekledigin 3d icinde yazilim olmasi lazim acaba Qualcomm v5 ler icin adam gibi 3d destegi verebildimi özellikle diamond ve hd serisi icin.
Hiz islemci konusunda artik pek bir sey ifade etmiyor o islemcilerin icinde 3d, az enerji tüketimi, ve vidoe cözme chipinin bulunmasi gerekiyor ve adam gibide drivers ve yazilim icin sdk gerekiyor.

umuyorum ki yakında :
Telefonlara HDMI portunun daha ufağı konulacak belki monitöre veya tv ye wifi üzerinden görüntü aktaracak böylece eldeki işlem gücü küçük ekranla heba olmayacak. 1 GHz bir telefon için çok çok iyi bir hız

ceptop başlasın artık bıktık bu laptop nettopdan ceptop istiyom ben böle ful multitouch hızlı bili uzun giden komple bi sistem

yakında telefon diye bişey kalmayacak.pda lar atık gelecek demek wi-fi lerde ortalığa kurulmaya başladı sanırım. hadi herşey daha hızlı olacak.

işlemcilerin üretim tekniği de değiştiği için aynı ve hatta daha az enerjiyle daha fazla işlemci gücü elde ediliyor .

hey gidi be daha dün gibi vestel'in 1ghz'in üzerinde amd athlon işlemcili bilgisayarları dünyanın ilk 1ghz'in üzerinde işlemcisi diye tanıttığı günleri hatırlarım :(

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir